ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (2-8 жовтня 2017 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (2-8 жовтня 2017 року):

 

1) Загальний антикорупційний фон: рух у сторону антикорупційного суду і від незалежного правосуддя у ВС

Президент Петро Порошенко готовий внести законопроект про створення Антикорупційного суду в Україні, але виступає за паралельне формування антикорупційної палати у Верховному Суді. “Розроблено зараз уже кілька законопроектів. Вони не досконалі. Певною мірою, то PR-проекти певних політичних сил… Звичайно, всі “за” (антикорупційний суд – ред.), але диявол у деталях. І важливо зараз зібрати голоси – під такі законопроекти поки що це неможливо”, – сказав Порошенко. Тому він звернеться до парламенту з пропозицією “негайно створити робочу групу – чи то в комітеті з правової політики, чи то при голові Верховної Ради, чи то міжфракційну групу – і якнайшвидше напрацювати узгоджений законопроект, який здатен здобути підтримку усього складу Верховної Ради”. “Думаю, що найближчим часом можна створити спеціалізовану антикорупційну палату у Верховному Суді, яка матиме касаційну інстанцію по всіх антикорупційних справах. Можна прискорити оновлення на конкурсній основі судів у Києві – Печерському, Солом’янському або об’єднаних, бо саме на столицю припадає левова частина антикорупційних справ, які потребують негайного розгляду”.”Це не замість створення антикорупційного суду, це в плюс до нього, щоб ми не втрачали час у рамках єдиної антикорупційної стратегії”, – запевнив Порошенко.

ТОП України

Європейська комісія “За демократію через право” ухвалила висновок щодо двох законопроектів про створення системи антикорупційного судочинства. Про це повідомили “Європейській правді” представники даного органу. У висновку ВК окремо зазначено, що зареєстрований у ВР законопроект №6011, який був підготовлений групою експертів, та зареєстрований за підписами кількох депутатів на чолі з Єгором Соболєвим, “є гарною основою” для створення Вищого спеціалізованого антикорупційного суду. ВК, водночас, пропонує доопрацювати його, прибравши окремі недоліки, здатні призвести до оскарження закону в Конституціному суді. Через це комісія пропонує відкликати проект 6011 та подати доопрацьований від імені президента. Одночасно Венеціанська комісія аналізувала законопроект №6529, зареєстрований членом БПП Сергієм Алєксєєвим. Цей проект до останнього тижня підтримував президент Порошенко та представники його команди; він пропонує створення не окремого антикорупційного суду, а антикорупційних палат у судах загальної юрисдикції. Проект Алєксєєва комісія піддала жорсткій критиці, повідомивши українську сторону про небажаність його ухвалення. “Проект суперечить законодавству України та і міжнародним зобов’язанням”, – йдеться у висновку. ВК також зауважила нереалістичність його виконання.

Громадська рада доброчесності закликає президента Петра Порошенка не затверджувати 111 кандидатів у члени нового Верховного Суду України. “Закликаємо президента як гаранта Конституції не призначати рекомендованих кандидатів, поки у судовому порядку не буде прийнято рішення щодо порушень, які мали місце під час конкурсу, і допоки ВККС та ВРП не оприлюднять мотивованих рішень з поясненням справжніх причин відхилення висновків та інформації Громадської ради доброчесності”, – заявляє рада. Вона нагадала, що вважає 25 зі 111 кандидатів, яких Вища рада правосуддя внесла на підпис президентові для призначення суддями Верховного Суду, невідповідними критеріям доброчесності та професійної етики.

Представництво ЄС в Україні закликає Вищу раду правосуддя пояснити обрання осіб із заплямованою репутацією в кандидати на посади суддів оновленого Верховного суду. “Чесність, незалежність та професійні якості усіх суддів не повинні викликати сумнівів. У запропонований список кандидатів увійшли декілька осіб, щодо яких було отримано негативний висновок Громадською радою доброчесності, яка особливо наголосила на розбіжностях між їхніми активами та законним доходом. Призначення навіть кількох суддів із заплямованою репутацією може підірвати довіру до всієї реформи”.

Вища кваліфікаційна комісія суддів звинувачує Громадську раду доброчесності у перевищенні повноважень та розповсюдженні неправдивої інформації. “У рамках конкурсу до Верховного Суду ГРД перевищує свої повноваження та вимагає цього від президента України”, – йдеться в повідомленні. “Президент може лише підписати указ про призначення суддів на посади – він не може повернути його або не підписати. Не потрібно закликати президента до неправомірних дій”, – також йде мова у заклику комісії.

Нардеп-“радикал” Андрій Лозовой вніс до закону про судову реформу поправку, яка “знімає з крючка” правоохоронців депутатів з “Опоблоку” та колишніх “регіоналів”. Про це повідомляє у Facebook народній депутата з фракції “Батьківщина” Олена Шкрум. За її словами, йдеться про поправку №109 до КПК. Шкрум пояснила, що нардеп-“радикал” підправив зміни до статті 219 КПК, і тепер початком строку досудового розслідування вважається не момент повідомлення про підозру, а момент реєстрації інформації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. “Це зменшить строки розслідування з 2, 3, 5, 10 чи 15 років до 3 чи 6 місяців. Таким чином, кількість відмов у початку розслідування при неочевидних злочинах значно збільшиться, оскільки правоохоронці не братимуть на себе відповідальність розслідувати ці злочини так швидко”, – каже депутат. Вона зазначає, що ці зміни унеможливлять ефективну роботу НАБУ та розслідування “справ Майдану” і справ щодо злочинів колишніх високопосадовців.

НАБУ звернулося до президента Петра Порошенка з проханням накласти вето на законопроект №6232 про внесення змін до низки кодексів, який запускає судову реформу. “Національне бюро переконане: ухвалення подібних змін до кримінального процесуального законодавства заблокує розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів і унеможливить притягнення винних до відповідальності”, – зазначили у відомстві. У НАБУ пояснили, що законопроект №6232, який серед іншого передбачає внесення змін до КПК, містить низку суперечностей, які у разі набуття чинності можуть паралізувати роботу органів досудового розслідування. Відомство вважає, що розкриття і розслідування складних корупційних схем у такі стислі терміни є неможливим.

Заступник голови комітету ВР з судочинства Леонід Ємець стверджує, що скандальна поправка нардепа Андрія Лозового не потрапила до КПК. За словами депутата, поправку Лозового “комітетом помножено на нуль”. Опозиційний блок заявляє, що закон, який запроваджує судову реформу, може бути підписаний не у тому вигляді, у якому був ухвалений Радою. “Зараз нам стало відомо, що фальсифікується стенограма і рішення профільного комітету. І закон готується до підписання не в тому вигляді, як його ухвалив парламент”.

Верховна Рада не скасувала своє рішення про ухвалення закону, який запроваджує судову реформу. Проект постанови №6232-П авторства Юрія Левченка набрав лише 39 голосів підтримки, проект №6232-П1 Олени Сотник – 44 голоси, проект №6232-П2 Альони Шкрум – 49 голосів, проект №6232-П3 Сергія Лещенка – 45 “за”.

Мінагрополітики спільно з Державним агентством електронного урядування та Transparency International Україна презентували оновлений Державний земельний кадастр, який відтепер працюватиме на технології Blockchain.

Тіньова група лобістів орендувала кімнату в підвалі Капітолія для зйомок фіктивних слухань американського конгресу для українського телебачення. Про це повідомляє The Daily Beast. За документами The Weekly Standard, фіктивне “слухання” транслювалося в повному обсязі на “NewsOne” в Україні та описувалося глядачам як “Комітет з питань фінансів Конгресу США”. Проте, жодного члена Конгресу на ньому не було.

Двох офіцерів-учасників нападу на журналістів програми “Схеми” та їхнього керівника притягнули до дисциплінарної відповідальності. Про це повідомив керівник Управління державної охорони Валерій Гелетей.

 

2) Справи ГПУ та Нацполіції: «регіонали» та «бппешники»

Генпрокурор Юрій Луценко заявляє, що за 1,5 роки його роботи у ГПУ виявили більше 7 тисяч корупційних вчинків та передали до суду 4,2 тисячі справ щодо хабарників. “Я підтримую ідею створення Антикорупційного суду, який має зайнятися судочинством щодо VIP-корупціонерів”, – сказав генпрокурор.

Генпрокурор Юрій Луценко заявляє про завершення слідства щодо фігурантів економічних злочинів екс-президента Віктора Януковича та його найближчого оточення. ” Суди майже за всіма вже надали дозвіл на заочний порядок судочинства. Залишається буквально ще одне прізвище пана Ставицького (екс-міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький – ІФ)”, – сказав генпрокурор. “Для повного комплекту ми почнемо діяти в судах за обвинуваченнями організованого злочинного угруповання Януковича в економічній частині”, – зазначив Луценко.

Арештоване майно екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименко передано в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами одержаними від корупційних злочинів. Про це повідомив головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Він сказав, що органи слідства наклали арешт на 154 об’єкта нерухомого майна в Україні, 22 транспортних засоби елітних, тисячу залізничних напіввагонів загальною вартістю 900 млн грн і корпоративні права юридичних осіб на суму понад 400 млн грн. Крім того, військова прокуратура за міжнародно-правовим дорученням уряду князівства Ліхтенштейн заморозила активи Клименка та його оточення на загальну суму близько 20 мільйонів доларів США.

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про повернення харківського футбольного клубу “Металіст” у власність держави. «Далі, очевидно, виконавчі органи країни ухвалять рішення про його використання».

Правоохоронці затримали директора газовидобувної компанії “Укргазвидобуток” Вадима Мохова. ” Як зазначає його адвокат, затримання проводилося із численними порушеннями карно-процесуальних норм. Як повідомляє depo.ua, Мохов підозрюється у невиконанні вимог наказу Державної служби геології та надр України про призупинення дії спецдозволу на користування надрами в період з 28 липня по 10 серпня 2017 року. Харківський районний суд Харківської області обрав запобіжним заходом Мохова арешт з альтернативою застави в 5 мільйонів гривень.

Справу підозрюваного в замаху на злочин і шахрайство члена Вищої ради правосуддя  Павла Гречківського направили на розгляд до Шевченківського райсуду Києва. Про це повідомила прес-секретар генерального прокурора.

Прокуратура пред’явила 456 позовів щодо повернення понад 119,6 га земель лісогосподарського призначення, роздерибанених місцевою владою у Київській області. Про це повідомляє сайт Прокуратури Київської області.

Колишній службовець Консульства України у Малазі привласнив понад 700 тисяч гривень державних коштів. Про це повідомляє прокуратура Києва.       Встановлено, що перебуваючи на посаді спеціаліста з фінансових питань та діловодства Консульства України в Малазі, екс-чиновник систематично здійснював незаконні перекази грошових коштів з рахунків Консульства на власний банківський рахунок.

У Донецькій області 929 правоохоронців притягнуто до відповідальності за порушення присяги і корупцію. Про це заявив начальник обласного главку Нацполіціі Микола Семенишин під час прес-конференції 5 жовтня.

 

3) Справи НАБУ: Онищенко, Чаус та Труханов

Національне антикорупційне бюро перевірило, чи були причетні екс-очільники ДФС Ігор Білоус і Максим Мокляк до створеної депутатом Олександром Онищенком злочинної організації посадових осіб ДФС. Таку інформацію надали в НАБУ на звернення проекту “Марлін”. “При цьому причетності до вчинення вказаного злочину Білоусом І. О. чи Мокляком М. В. не встановлено”.

Вища рада правосуддя відсторонила від посади суддю Дніпровського районного суду Києва Миколи Чауса. Відповідне рішення ухвалила ВРП. Молдова відмовила у політичному притулку українському судді Миколі Чаусу, затриманому навесні у Кишиневі за нелегальний перетин кордону.

НАБУ викликало мера Одеси Геннадія Труханова на допит до Києва. У відомстві не уточнили, у якій справі і в якості кого буде допит.

 

4) Справи НАЗК: нові перевірки та фінанси «Свободи»

Для забезпечення процесу повної перевірки е-декларацій НАЗК необхідно мати доступ до всіх державних реєстрів України. Про це йдется у звіті НАЗК на основі аналізу бізнес-процесів повної перевірки е-декларацій, повідомляє прес-служба агентства. За його результатами підготовлено звіт, у якому вказується на проблеми, з якими доводиться стикатися у процесі проведення повної перевірки е-декларацій та надано 85 рекомендацій щодо їх усунення чи удосконалення процесу перевірки.

НАЗК просить Печерський райсуд Києва оштрафувати міністра молоді й спорту Ігоря Жданова на 850-1700 гривень за неповідомлення про 80 тисяч гривень зарплати. Зарплату за грудень 2016 року Жданов не вніс до відомостей про суттєві зміни майнового стану.

Головний оперуповноважений департаменту захисту економіки Нацполіції Олександр Мельникович, у якого журналісти виявили незадекларований автомобіль тестя, BMW X5, вніс машину до е-декларації і звільнився з посади.

Дарницький районний суд Києва визнав винним головного бухгалтера ВО “Свобода” у порушенні порядку отримання внеску на підтримку політичної партії. Постановою суду головного бухгалтера ВО “Свобода” визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-15 КуАП. Водночас суд постановив закрити справу, у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

 

5) Хабарі та хабарники тижня

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вважає, що всі звинувачення проти його заступника Вадима Трояна є надуманими і не мають жодної слідчої і судової перспективи. “Дійсно, у Трояна було проведено обшук. У рамках цього обшуку мічені гроші, які нібито йому передали, знайдені не були, після чого ті звинувачення, які стосовно нього були, розсипалися”, – сказав Аваков.

СБУ задокументувала причетність керівника і заступників Вінницької митниці до систематичного збору хабарів за оформлення товарів без повної сплати податків. Про це генпрокурор Юрій Луценко повідомив ввечері 7 жовтня. “Під час збору чергової мзди для керівництва затримано працівника митниці. За місцем проживання його брата виявлено 114 тисяч доларів у пакетах з назвами товариств, що проводили незаконні експортно-імпортні операції”.

Працівника Ізмаїльської місцевої прокуратури та депутата Одеської облради затримано під час отримання хабара. “Їх підозрюють у вимаганні й отриманні від приватного підприємця незаконної винагороди в розмірі 40 тисяч доларів“.

В Одеській області арештували керівника Державної виконавчої служби регіону та головного фахівця, яких підозрюють у хабарництві. Про це повідомляє прес-служба прокуратури Одеської області. Приморський районний суд Одеси визначив для них заставу у 5 мільйонів гривень для кожного. За даними слідства керівник Державної виконавчої служби територіального управління юстиції в Одеській області та його спільник – головний фахівець держслужби вимагали та одержали 6,5 тисяч доларів неправомірної вигоди від представника підприємства за зняття арештів з різного роду майна.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *