Антикорупційні стратегії для Львівщини та України: рік роботи Антикорупційного Форуму

Антикорупційний Форум Львівщини розпочинає серію публікацій «Річний звіт діяльності» у якому розповідатиме про наші антикорупційні напрацювання, діяльність, а також перепони на шляху запобігання корупції.

У першому матеріалі серії ми розповімо про стратегічний аспект нашої діяльності та спроби запропонувати наші напрацювання антикорупційним органам (НАЗК) та місцевим органам влади системи Львівської Міської Ради та Львівської обласної державної адміністрації.

 Webp.net-resizeimage

 

Фундаментом нашої антикорупційної ініціативи став Антикорупційний Форум, що 4 червня 2016 року зібрав майже 400 учасників. На ньому 8 організацій-фундаторів спільноти разом з владою області, народними депутатами і громадськістю уклали спільну Антикорупційну декларацію та заснували постійнодіючу антикорупційну Координаційну Раду на Львівщині.

 

Етап №1: стратегування

Неможливо щось змінювати чи рухатись вперед не маючи чіткого напрямку. Саме тому, для напрацювання обіцяної на Форумі комплексної антикорупційної стратегії для Львівщини у рамках 10 робочих груп по окремим сферам зібралось більше 100 учасників. Протягом трьох місяців вони, а також низка експертів з українських та міжнародних інституцій напрацювали першу в Україні комплексну регіональну антикорупційну стратегію, що враховувала міжнародний досвід, і передбачала як загальні антикорупційні заходи (фінансовий моніторинг, перевірку е-декларацій, громадський та інформаційний тиск, створення антикорупційних кластерів), так і спеціальні заходи (у сферах місцевого самоврядування, е-врядування, дерегуляції, тендерів, лісового господарства, правоохоронних та фіскальних органів, ВПК, освіти та формування антикорупційної культури у суспільстві).

Унікальність цього документу важко переоцінити. Ми вважаємо його загальним надбанням і раді якщо будь-які інші спільноти, громади чи організації будуть просувати напрацьовані ідеї. Аби вони сприяли розвитку.

Структура стратегії дозволяє побачити різні існуючі проблеми, а саме корупційні ареали від передачі у власність горищ, корупційних схем у «комуналці» чи закупівлях і до незаконних будівництв, бізнес-рейдерства, «митних схем», свавілля контролюючих та правоохоронних органів.

Наша стратегія не лише позначає проблеми, але й дає рецепти їх вирішення. Ці рецепти – це конкретні заходи, ідеї актів чи проектів, що потрібні для зменшення корупційних ризиків. Там є як пропозиції місцевого рівня (врегулювання надання адміністративних послуг, прозорості місцевої влади, контролю за комунальними підприємствами, аудиту закупівель, запровадження елементів е-врядування, інституту благодійних фондів у освіті), так і загальнодержавного (дерегуляції для бізнесу, встановлення нормативів митного контролю, введення системи комунального моніторингу, запровадження е-нотаріату, заборони безконтрольних санітарних рубок лісів). Усі ці пропозиції охоплюють 10 сфер життя і кожен знайде там щось для себе.

Стратегія отримала схвальні відгуки від Transparency International Ukraine, Реанімаційного пакету реформ, центру «Ейдос», експертів Світового банку та профільних експертів з США. Усі визнали її змістовну значимість.

На окремій Стратегічній сесії Форуму Стратегія була вдосконалена. З неї зникли пропозиції ввести окрему оплату за пришвидшення надання адміністративних послуг, про скасування двохставкового тарифу, врегулювання питань стягнення та ставок місцевих податків і зборів.

На підставі рекомендацій Transparency International за результатами дослідження «Індекс прозорості міст» ми також внесли зміни в Стратегію в частині антикорупційної прозорості міста Львова, зокрема, щодо оприлюднення рішень Виконкому ЛМР, оприлюднення інформації щодо бюджетних питань, закупівель, фінансової підтримки, житлової політики, відборів на посади в ЛМР. Також до Стратегії були долучені позиції про реєстрацію комунальних підприємств на Порталі публічних фінансів (e-data), заборону відчуження комунального майна неаукціонним способом, створення систему електронної реєстрації дозволів на встановлення тимчасових споруд, МАФів, терас.

 

Етап №2: початок практичного втілення стратегій

Будь-яка стратегія виконує дві функції. По-перше, вона є дороговказом для послідовної важкої діяльності. По-друге, вона сама по собі є фактором змін. Після її написання ми перейшли до головного – спроб її реалізації.

 

Львівська область: ЛОДА

На виконання антикорупційного законодавства та рішень НАЗК Форум запропонував антикорупційну стратегію для прийняття на рівні області. У результаті консультацій 23 квітня 2017 року після презентаційного виступу Антикорупційного Форуму у ЛОДА спільна антикорупційна програма для області була затверджена на Колегії цього органу. Для контролю за виконанням програми до складу Колегії ЛОДА був включений представник Форуму. Про проблеми у її реалізації розповімо у наступних матеріалах.

Також на рівні області була створена окрема освітня група, що на зустрічах з освітнім департаментом ЛОДА представила бачення порядку денного співпраці та напрацювала окрему освітню антикорупційну програму.

Не залишали ми поза увагою підготовку і інших документів. Форум запропонував свої підходи з вдосконалення антикорупційної спроможності Плану заходів Стратегії розвитку малого та середнього підприємництва Львівської області на період до 2020 року. Серед цих пропозицій, зокрема, напрацювання комплексної програми на виведення держави з громад та бізнесу; реалізація проекту з запровадження «культури прозорості» за моделлю Південної Кореї, а саме програми «OPEN»; зміна регламентів щодо допорогових закупівель органами місцевої влади; утворення місцевого аналога інституту бізнес-омбудсмена; застосування прозорих та електронних інструментів, зокрема, доступу до єдиного вікна; напрацювання проектів рішень щодо вирішення проблем з цифровим підписом; запровадження порталу відкритих даних ЛОДА; ліквідувати, або внормувати питання пропускної системи у ДФС; запровадження системи AsycudaWorld на митниці; запровадження інституту митного поліцейського (з роботою під камеру); вжиття заходів з комплексного впровадження моделі «мовчазної згоди».

 

Місто Львів: ЛМР

Декілька разів ми пропонували ухвалити антикорупційну програму Львівській Міській Раді. Як під час декількох зустрічей, так і на панельній дискусії щодо стратегії розвитку Львова 2025 ми вкотре піднімали питання про її прийняття. На наступний тиждень в нас запланована чергова зустріч з структурними підрозділами ЛМР і питання стратегії знову буде на порядку денному. Серед пропозицій, до прикладу, питання «електронних черг», конфлікту інтересів та подарунків, платежі місцевих бюджетів, наглядові ради комунальних підприємств, перегляд регуляторної бази, безпаперові засідання та онлайн-транзакції, фінансовий та освітній контроль навчальних закладів та ін.

Велику частину наших стратегічних пропозицій ми виклали під час засідання робочої групи з напрацювання проекту нового Статуту територіальної громади міста Львова. Тут наші пропозиції були щодо громадської експертизи виконавчих органів ЛМР, ускладнення внесення «корупційних змін» з голосу в регуляторні акти, зовнішній аудит Виконкому ЛМР, звітування про виконання спеціальних та цільових програм, звернень до Муніципального бюро доброчесності та протидії корупції при ЛМР.

 

Україна: НАЗК

Маємо ми і бачення щодо подальшого просування антикорупційних реформ в Україні. На звернення Національного інституту стратегічних досліджень ми надіслали пропозиції до проекту нової антикорупційної стратегії України, розрахованої на 2018-2020 роки, що готується НАЗК. Серед запропонованих нами заходів: реформа НАЗК, надання НАБУ права на автономне прослуховування (законопроект 4812), створення антикорупційного суду (законопроект 6011), призначення голови Державного бюро розслідувань, створення Служби фінансових розслідувань та унезалежнення Рахункової палати і Антимонопольного комітету, встановлення Кабінетом міністрів безоплатного доступу до усіх державних реєстрів, посилення захисту і гарантій викривачів (законопроект 4038а), створення Міжнародної комісії з безкарності по Україні (досвід Гватемали), скасування недоторканності усіх рівнів, прийняття закону про тимчасові парламентські слідчі комісії.

Антикорупційний Форум підписав і Антикорупційну декларацію, що була ухвалена громадськістю та партіями 10 квітня 2017 року. Вона багато в чому перекликається з нашим загальнодержавним баченням і додатково містить положення про призначення незалежних аудиторів НАБУ, переобрання ЦВК, обрання незалежного керівництва ДФС та НКРЕПК, нове виборче законодавство та скасування е-декларування антикорупційних активістів.

 

Ми продовжуємо працювати над системними рішеннями і рецептами та будемо раді пропозиціям чи ідеям як ефективніше все це реалізувати на практиці. І будемо раді зробити це разом з Вами. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *