Е-декларації чиновників Львівщини: корупційні ризики та тенденції

Антикорупційний Форум Львівщини продовжує серію публікацій «Річний звіт діяльності» у якому розповідатиме про наші антикорупційні напрацювання. У цьому матеріалі про перевірки е-декларацій ТОП-чиновників Львівщини.

 Декларації звіт

 

70% перевірених е-декларацій містять корупційні ризики

У рамках інформаційної кампанії «Запитання електронним декларантам Львівщини» та «Апдейт щодо е-декларантів Львівщини» ми опублікували 74 матеріали про перевірки 382 місцевих чиновників.

Серед перевірених декларації чиновників:

1) органів місцевого самоврядування (чиновників та депутатів Львівської міської ради, голів районних адміністрацій; чиновників Львівської ОДА, голів районних державних адміністрацій, депутатів Львівської обласної ради, мерів міст області);

2) правоохоронних (прокуратура, поліція, НАБУ, пенітенціарна служба) та судових органів (державної судової адміністрації, Апеляційного суду області та кандидатів від Львівщини до Верховного суду України на 11 з яких надіслали матеріали до Громадської ради доброчесності);

3) інших органів як фіскальні (ДФС, митниця), прикордонна служба, представництво МЗС, управління лісового та мисливського господарства;

4) народних депутатів України від Львівщини;

5) головних лікарів міста Львова, керівного складу вищих навчальних закладів Львова (ЛНУ ім. Франка, НУ «Львівська Політехніка»).

Результати перевірок систематизовані в єдиний внутрішній реєстр, який ми згодом опублікуємо. Згідно статистики перевірок 40% е-декларацій мають високий корупційний ризик і 30% мають середній корупційний ризик.

Реакцією на нашу публічну діяльність щодо декларацій стали, зокрема, відповідь від Департаменту внутрішньої та інформаційної політики ЛОДА, Голови освітнього департаменту ЛОДА, голови «транспортного» департаменту ЛОДА, голови «міжнародного» департаменту ЛОДА, чиновників системи ЛОДА та голів РДА (1, 2, 3, 4), Проректора ЛНУ ім. І. Франка, депутата ЛМР, а також персональні звернення чиновників та суддів з поясненнями. У цих відповідях та поясненнях декларанти намагаються спростувати оприлюднені нами корупційні ризики та навести контраргументи.

 

Які корупційні ризики містяться у деклараціях чиновників Львівщини?

Наша ініціатива зафіксувала три базових ризики у е-деклараціях нашого регіону: по-перше, ризик кримінального правопорушення згідно статті 366-1 Кримінального кодексу України «Декларування недостовірної інформації», по-друге, ризик кримінального правопорушення згідно статті 368-2 Кримінального кодексу України «Незаконне збагачення», по-третє, ризик адміністративного правопорушення згідно статті 172-6 п.5 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення вимог фінансового контролю» у формі подання завідомо недостовірних відомостей у декларації.

В якості прикладів цих ризиків можна навести наступні ситуації:

1) Міський голова одного з міст Львівської області за 2016 рік заробив 165000 гривень, а його грошові активи за цей же рік зросли на 833000 гривень, що є ризиком незаконного збагачення. Так само один з заступників міського голови Львова витратив за 2016 рік на 204000 гривень більше, ніж заробила уся його родина. У той же час, заступник начальника ДФС Львівської області при доходах у 2016 році 691000 гривень збільшив сімейні грошові активи на 3,663 мільйони гривень.

2) Е-декларант, що є депутатом Львівської обласної ради (ЛОР), задекларував 42000 гривень сімейних доходів у 2016 році. При цьому, задекларовано майно вартістю 531000 гривень та грошових активів на суму 1,976 мільйонів гривень. У цій ситуації має місце ризик незаконного збагачення адже вартість майна майже у 60 разів перевищує загальнорічні доходи. Інший е-декларант, що є депутатом Львівської обласної ради, задекларував придбання майна у 2016 році на суму 1,223 мільйони гривень, що у 6 разів перевищує загальнорічні сімейні доходи. Так само, е-декларант, що є головою одного з структурних підрозділів Львівської міської ради (ЛМР) придбала квартиру вартістю 1,667 мільйонів гривень при загально річних доходах у 315000 гривень, тобто придбання у більш ніж 5 разів перевищує доходи.

3) Мають місце і зворотні ситуації. З е-декларації одного з народних депутатів від Львівщини безслідно зникли 13 мільйонів гривень. Враховуючи, що жодних великих витрат не задекларовано, то виникає ризик декларування недостовірної інформації.

4) Серед е-декларантів ми виявили 18 осіб, що не задекларували жодного об’єкту нерухомості, ніби вони ніде проживають. Така ситуація була у деклараціях депутатів Львівської міської та обласної рад, голів структурних підрозділів Львівської міської ради та Львівської ОДА, високопосадовців Національної Поліції та Пенітенціарної служби. Це є ризик декларування недостовірної інформації адже декларуванню підлягає як оренда, так і користування майном третіх осіб.

5) Е- декларанти, що є депутатами ЛОР, задекларували також набуття прав на квартири вартістю 7 та 14 гривень, що містить у собі ризик декларування недостовірної інформації.

6) Також серед прикладів декларування великих подарунків, що містять у собі ризик «прикриття» незаконного збагачення. Так, головний лікар одного з пологових будинків задекларував позику на суму понад 80 мільйонів гривень. Також суддя Апеляційного суду Львівської області задекларував 7,5 мільйонів гривень подарунку від батькам, Голова однієї з районних ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області подарунок на суму майже 1,6 мільйони гривень, Директор одного з департаментів ЛОДА подарунок від родича на суму 752000 гривень, а Заступник начальника митниці ДФС 631000 гривень подарунку.

Також можна відзначити особливі об’єкти декларування, що ми виявили у деклараціях ТОП-чиновників Львівщини:

Масштаби декларації. Відповідні форми народних депутатів братів Дубневичів займають майже 200 сторінок. У сукупності вони володіють та орендують більше 34 га об’єктів нерухомості, більше 549 га земельних ділянок, більше 849 мільйонів гривень грошових активів.

Транспортні засоби. Тут до прикладу, 24 вантажівки, цистерни та асфальтоукладач у деклараціях депутатів ЛОР від «Блоку Петра Порошенка». Депутат ЛМР від «Самопомочі» Ігор Корончевський придбав 8 транспортних засобів за 2 роки. Депутат ЛМР від «БПП» Роман Грицевич задекларував оренду машини Daimler Chrysler.

Дороговартісні годинники. 13 таких годинників можна побачити у декларації депутата ЛОР від «БПП» Всеволода Біласа, 6 є у декларації депутата ЛМР від «Свободи» Андріана Гутника та народного депутата від Львівщини Андрія Лопушанського.

Ювелірні вироби та колекції. Проректор з наукової роботи Львівської Політехніки Наталія Чухрай задекларувала 650 грам прикрас. Депутат ЛОР від «Батьківщини» Ігор Комарницький задекларував колекцію срібних та золотих монет. Також народний депутат Ярослав Дубневич задекларував 12 елементів прикрас дружини (ланцюжки, каблучки, сережки та підвіски).

Колекції книг та творів мистецтва. Народний депутат від Львівщини Андрій Лопушанський задекларував Біблію з палітуркою інкрустованою напівкоштовним камінням, колекцію ікон та картини старовинного майстра. Народний депутат Ярослав Дубневич задекларував 32 картини. Депутат ЛМР від «Свободи» Андріан Гутник задекларував 11 картин різних художників. Депутат ЛОР від «Батьківщини» Ігор Комарницький задекларував бібліотеку з 5137 книг. Перший заступник Голови ЛОР Андрій Білоус задекларував колекцію книг 17-21 століття.

Зброя. Депутат ЛОР від «Батьківщини» Олексаендр Чебаненко задекларував німецьку мисливську зброю Heynt de Lux. Депутат ЛМР від «Свободи» Андріан Гутник задекларував карабін Blaser R8 та рушницю Benneli, а депутат Маркіян Лопачак рушницю Steyr Mannlicher k.30-06 з оптикою Zeiss Duralyt 2-8×42 та рушницю Blaser BBF-97 12/30-06 з оптикою Swarovski Z6i 1-6×24. Народний депутат Богдан Дубневич задекларував мисливську зброю Карабін Blaser R93, Карабін Blaser R8 Baronesse, Cosmi Standart 12/76.

Головний лікар комунальної міської дитячої клінічної лікарні Дмитро Квіт задекларував гробівець на 8 місць на Личаківському цвинтарі.

Декларації звіт 2

 

19 заяв до антикорупційних органів та «колапс» системи відповідальності

Для реалізації механізмів відповідальності за порушення у сфері е-декларування ми працюємо з Громадським люстраційним комітетом.

На даний момент ми оформили 162  аналітичних матеріали щодо е-декларантів до наших партнерів. Самі ці матеріали згодом лягають в основу заяв до НАБУ, НАЗК та Прокуратури Львівської області.

Результатом нашої спільної роботи стало 19 справ (детальніше можна ознайомитись клікнувши на ПІБ декларантів) щодо:

Справа №1: Ганущин Олександр Олександрович (голова Львівської обласної ради): написана базова та повторна заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації, а також заява про вчинення адміністративного правопорушення. НАЗК підготувало проект рішення про повну перевірку декларації, але затягує з прийняттям рішення про цю перевірку.

Справа №2: Самарчук Микола Володимирович (заступник начальника ГУНП – начальник СУ ГУНП у Львівській області): написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації та заява до прокуратури про вчинення кримінальних правопорушень (ч. 2 ст. 368 ККУ «Незаконне збагачення» та ст. 366-1 «Декларування недостовірної інформації»). За результатами заяви до прокуратури проведено службове розслідування, яке не виявило вчинення декларантом вказаних правопорушень. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Справа №3: Стельмащук Олег Станіславович (Перший заступник начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області): написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. Своїм рішенням №176 НАЗК прийняло рішення про повну перевірку декларації. НАЗК своїм рішенням №892 п. 51 «Про результати здійснення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2015 рік, поданої Стельмащуком Олегом Станіславовичем, першим заступником начальника Головного управління ДФС у Львівській області» порушень знайдено не було.

Справа №4: Тодощук Андрій Васильович (Заступник начальника Львівської митниці ДФС): написана базова та повторна заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації, а також заява до НАБУ про вчинення кримінального правопорушення (ч. 2 ст. 368 ККУ «Незаконне збагачення»). НАБУ перенаправило справу до Прокуратури Львівської області. Прокуратура повідомила про необхідність проведення службового розслідування. У свою чергу, НАЗК відмовило у проведення повної перевірки декларації.

Справа №5: Мірошніченко Михайло Іванович, Екс-заступник начальника Львівської митниці ДФС – начальник управління боротьби з митними правопорушеннями, заступник голови Житомирської ДФС): написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації, а також заява до НАБУ про вчинення кримінального правопорушення (ч. 2 ст. 368 ККУ «Незаконне збагачення»). НАЗК підготувало проект рішення про відмову у повній перевірці декларації, але затягує з прийняттям рішення про відмову. НАБУ перенаправило справу до Прокуратури Житомирської області. Прокуратура Житомирської області пере направила справу до Головного управління та ДЗЕ Національної поліції Житомирської області. ДЗЕ Національної поліції Житомирської області повідомило, що відсутні ознаки вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією.

Справа №6: Дацків Ростислав Михайлович , Екс-заступник міського голови Львова з економічних питань та містобудування: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Справа №7: Козак Тарас Романович, Народний депутат України: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК повідомило, що розгляне заяву на засіданні НАЗК.

Справа №8: Шнайдер Володимир Володимирович, екс-начальник управління молоді та спорту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради): написана базова та повторна заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК підготувало проект рішення про відмову у повній перевірці декларації, але затягує з прийняттям рішення про відмову.

Справа №9: Бордун Галина Володимирівна, Екс-начальник управління персоналом Львівської міської ради, депутат Львівської обласної ради: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК підготувало проект рішення про повну перевірку декларації, але затягує з прийняттям рішення про цю перевірку.

Справа №10: Шрамов’ят Роман Євстахович, Міський голова міста Стрий: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відмовило у проведення повної перевірки декларації.

Справа №11: Хміль Михайло Михайлович, Народний депутат України: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК повідомило, що розгляне заяву на засіданні НАЗК.

Справа №12: Кучма Тарас Ярославович, Міський голова м. Дрогобич: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. Своїм рішенням НАЗК №345 прийнято рішення про проведення повної перевірки декларації.

Справа №13: Бабак Сергій Богданович, Заступник міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Справа №14: Іванчина Ірина Романівна, Екс-голова Галицької районної адміністрації м. Львова: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Справа №15: Литвинюк Марта Василівна, Керуючий справами виконавчого комітету Львівської міської ради: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Справа №16: Шеремета Надія Олегівна,     Суддя апеляційного суду Львівської області: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Справа №17: Танечник Ігор Іванович, Суддя апеляційного суду Львівської області: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Справа №18: Сцісловський Станіслав Вадимович, Начальник митного поста «Краковець» Львівської митниці ДФС: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Справа №19: Ворожбит Назар Степанович,        Начальник митного поста Мостиська Львівської митниці ДФС: написана заява в НАЗК про проведення повної перевірки е-декларації. НАЗК відповіді на заяву про повну перевірку декларації не надало.

Усі 19 осіб внесені до Реєстру осіб із сумнівними даними в деклараціях.

З нашого досвіду взаємодії з антикорупційними органами можна зробити наступні висновки: по-перше, НАЗК взяло на перевірку лише 10% наших звернень і лише щодо 5% винесло висновок, по-друге, НАЗК «затягує» розгляд антикорупційних заяв у 79% випадків, по-третє, жоден з антикорупційних органів у наших справах не вжив заходів щодо притягнення порушників антикорупційного законодавства до відповідальності.

 

Освітні та інформаційні кроки у сфері е-декларування

Антикорупційний Форум Львівщини прагне до підвищення культури прозорості фінансів публічних службовців. Для цього ми беремо чи організовуємо заходи з метою підвищення кваліфікації учасників нашої коаліції та експорту отриманих знань у Львівській області.

У рамках цього напряму діяльності нами була організована лекція-тренінг «Застосування антикорупційних та люстраційних інструментів в Україні» за участі на той момент голови антикорупційного комітету парламенту Єгора Соболєва, голова Громадського люстраційного комітету Олександри Дрік та журналіста «Слідство.інфо» Марії Землянської. Також наші представники підвищували кваліфікацію під час участі у заходах Антикорупційної школи Програми розвитку ООН, двох Антикорупційних шкіл Львівської бізнес-школи Українського Католицького Університету, тренінгу з антикорупційних розслідувань Школи журналістики Українського Католицького Університету, Антикорупційному тижні Школи демократії Східноєвропейського центру багатопартійної демократії, панельній дискусії щодо е-декларування на Форумі адвокації прав людини в Українському Католицькому Університеті.

Для популяризації культури заповнення е-декларацій наші представники також брали участь у телепередачах на телеканалі НТА (на передачі щодо е-декларацій заступників міського голови Львова , щодо директорів ЛКП, щодо заступників голови ДФС області, голів РДА області). В ході телепередачі щодо голів РДА області ми отримали публічне запевнення від голови Львівської ОДА, що ми отримаємо усі відповіді чиновників системи ЛОДА. І голова ОДА свою обіцянку виконав. Також ми давали коментарі з приводу питань е-декларування для ОБСЄ, ICTV, 1+1, «Високого замку», Гал-інфо та інших.

 

Ми закликаємо громадськість Львівщини пропонувати чиновників для включення їх до переліку наших перевірок, або долучатись до перевірок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *