Ситуація з публічними закупівлями у Львівській області має покращитися

З початку січня 2018-го рішенням Львівської ОДА на Львівщині вводять обов`язковий поріг конкурентних закупівель робіт від 100 тис. грн. Мирослав Сімка, голова правління ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень», вважає це рішення перемогою. Що воно означає, як змінить ситуацію у сфері публічних закупівель та що ще потрібно зробити, аби її покращити – в інтерв’ю для Антикорупційного форуму Львівщини.

 13095860_1249020778464547_5202976938416633758_n

Фото – facebook-сторінка Мирослава Сімки

 

У чому суть зміни, яку впроваджує рішення ЛОДА про зниження порогу конкурентних закупівель робіт?

Згідно із цим усі структури, які підпорядковані ЛОДА, тепер повинні здійснювати через конкурентні торги закупівлі робіт вартістю не від 1,5 млн. грн., як є встановлено законом «Про публічні закупівлі», а від 100 тис. грн. починаючи. Ми обговорювали питання «зниження» цього порогу з представниками ЛОДА протягом усього 2017-го року. І прийняте  рішення – це  однозначно дуже позитивний крок. Бо через надто високий поріг значні обсяги закупівель робіт «проходили» повз систему Prozorro, тобто без конкурентного відбору підрядників, а шляхом укладання прямих угод зі знайомими контрагентами.

Можете навести статистику?

У 2017-му році серед департаментів ЛОДА конкурентними закупівлями користувалися у 73% укладених договорів. Відповідно 27 % – це були прямі закупівлі, не на конкурсній основі. У районних адміністраціях ця статистика була грішою – 55% на конкурентній основі, а 45% – прямі договори.

А от статистика допорогових закупівель – тобто на ті товари і послуги, вартість яких менша 200 тис. грн., та робіт – до 1,5 млн. грн. – ще гірша. У департаментах ЛОДА конкурентних допорогових провели у 46% випадків, відповідно 54 % – прямі договори. А в районних держадміністраціях та їх підрозділах –конкурентний відбір проводили тільки у 37% випадків.

По районах найкраща ситуація була у Кам’янко-Бузькому, де на допорогові закупівлі співвідношення 65% – конкурентні, 35 % – прямі. А от у Дрогобицькому – тільки 7 % – конкурентні допорогові закупівлі, а 93 % – прямі угоди.

Водночас ми дослідили, яким було застосування конкурентних закупівель на товари та послуги та окремо – роботи. Виявилося, що конкурси на закупівлю робіт в області проводили тільки у 12% випадків, 88% – це прямі угоди, з ким замовник захотів укласти ту угоду, з тим і укладав.

Які результати очікуєте від даного рішення ЛОДА?

Очікуємо, що після впровадження цього рішення співвідношення публічних закупівель загалом зміниться – буде 69% конкурентних на 31 % прямих. Це оптимістичний прогноз, можливо картина буде трохи гірша, але – порівняно з 37%, які є зараз, 69% – це зріст конкурентних процедур майже на 70%. А це означає:

– економія бюджетних коштів, бо закупівельники, шляхом проведення аукціонів, будуть змушені шукати найвигіднішу по ціні пропозицію;

– зниження потенційних корупційних ризиків – оскільки вже не можна буде купувати у «знайомих»;

– зріст довіри бізнесу до влади.

Ми дуже вітаємо це рішення, і однозначно будемо стежити за його виконанням, як і раніше.

Які ще зміни необхідні для покращення ситуації із закупівлями на Львівщині?

По-перше. Для покращення ситуації із публічними закупівлями потрібно оптимізувати роботу органів виконавчої влади, які здійснюють контроль у сфері публічних закупівель. Це управління захисту економіки у Львівській області, територіальне представництво держаудитслужби та, перш за все, представництво Антимонопольного комітету у Львівській області, яке мало б активніше вирішувати справи антиконкурентних дій на торгах.

По-друге. Важливо працювати з бізнес-середовищем, аби відновлювати довіру до бюджетного сектору, щоб підприємці бачили, що вони мають право отримати державне замовлення без кумівських зв’язків із замовником чи інших «домовленостей», а тому, що в них найкраща ціна, а товар відповідає визначеним умовам. У такий спосіб відновлюється віра у конкурентне середовище в Україні. З цим треба працювати. А це, якраз, і напряму залежить від ефективності праці вищезгаданих органів влади.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *