Антикорупційний Форум Львівщини вимагає від влади припинити спроби саботажу антикорупційної реформи

Антикорупційний Форум Львівщини як реформістська коаліція постійно здійснює стратегічний моніторинг у сфері боротьби з корупцією в Україні. За різними оцінками прямі втрати України від корупції за роки Незалежності склали від 200 до 250 мільярдів доларів США. Корупція однаково негативно впливає як на впровадження внутрішніх перетворень, так і на поступове зменшення міжнародної підтримки та послаблення позицій України у світі.

555

Протягом тривалого періоду ми не можемо не відзначити систематичні спроби влади згорнути досягнутий у попередній період незначний прогрес. По-перше, президент Петро Порошенко вніс до парламенту законопроект про Антикорупційний суд, що суперечить міжнародним зобов’язанням України. По-друге, Громадська рада доброчесності та міжнародні партнери критично оцінили відбір 111 кандидатів у члени нового Верховного Суду України, оскільки, 25% з цих кандидатів, а тепер вже суддів, не відповідають критеріям доброчесності. По-третє, у Верховній Раді зареєстрували законопроект №7499, яким депутати хочуть скасувати кримінальну відповідальність чиновників за незаконне збагачення, а судами прийняті рішення, що підтверджують «засекречення» е-декларацій співробітників СБУ та військових прокуратур. По-четверте, стало відомо, що новостворене Державне бюро розслідувань бажає не лише відсторонити громадськість від процесу відбору кадрів, але й ініціює в порушення закону розширення власних повноважень. По-п’яте, парламент проголосував за зняття Єгора Соболєва з посади голови комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції. По-шосте, у публічному просторі все частіше стали виникати шкідливі заяви відомих експертів та політиків про те, що корупція корисна, притаманна українському менталітету чи нездоланна, а прем’єр-міністр Володимира Гройсман заявив, що проблема корупції в Україні перебільшена.

 

Протягом останнього періоду ми також відзначаємо спроби влади до наступу та тиску на незалежні антикорупційні органи. Мова, перш за все, йде про тиск на НАБУ шляхом: По-перше, блокування ключових справ Бюро у судах (або шляхом відтягування розгляду на термін понад 1,5 роки; або шляхом прийняття рішень про зменшення застав, звільнення з під-варти, зняття е-браслетів, поновлення на посадах). По-друге, ініціювання позовів та адміністративних справ проти НАБУ та його керівництва (два позови щодо співпраці з ФБР США; три позови від Борислава Розенблата; позов до ДФС щодо спецперевірки декларації Артема Ситника як кандидата на посаду директора НАБУ; припис директору Бюро від НАЗК). По-третє, тиск на Бюро від правоохоронних та виконавчих органів (розкриття мережі «таємних агентів», пред’явлення підозр агентам НАБУ та зрив більшості спеціальних операцій Бюро зі сторони ГПУ; порушення ГПУ кримінальних проваджень проти директора НАБУ Артема Ситника через ймовірне розголошення даних слідства, по факту закупівлі спортивних костюмів та тактичних сорочок, а також заяви ГПУ про нібито незаконне прослуховування чиновників співробітниками НАБУ; погрози Спеціалізованої антикорупційної прокуратури забрати усі справи НАБУ; заява Міністерства юстиції про кримінальне правопорушення до ГПУ через обшуки НАБУ; провадження СБУ щодо розслідування НАБУ щодо «Кузні на Рибальському»; рішення НАЗК тимчасово закрити повний доступ НАБУ до реєстру електронних декларацій; тиск від Кабінету Міністрів у справі голови Державної аудиторської служби Лідії Гаврилової). По-четверте, тиск на Бюро зі сторони парламенту (внесення головами провладних фракцій законопроекту №7362, який знищує незалежність НАБУ, НАЗК та Державного Бюро розслідувань; спроби ухвалити рішення про призначення «ручного» аудитора НАБУ для винесення негативного висновку про його роботу та звільнення директора Бюро з посади).

Також увагу варто звернути на заяви екс-голови одного з департаментів НАЗК Ганни Соломатіної, що свідчать про тиск та контроль за НАЗК. Соломатіна заявила, що правоохоронці саботують розслідування щодо її матеріалів, які викривають корупцію в НАЗК. За словами Соломатіної, НАЗК – не незалежний орган, його повністю контролює влада. «Мене особисто з двома колегами викликали до Адміністрації президента – так званий куратор за НАЗК пропонував, щоб усі перевірки, проекти рішень у першу чергу розглядалися в Адміністрації президента, а потім уже на засіданнях НАЗК».

 

Триває систематичний тиск на громадський антикорупційних рух. У У Верховній Раді досі не вистачає голосів на скасування дискримінаційних норм про електронного декларування для членів антикорупційних громадських організацій. При цьому, влада намагається приймати законодавчі зміни, що запроваджують додаткову фінансову звітність для усіх 77 тисяч ГО. Проти ГО «Центр протидії корупції» та її керівника Віталія Шабуніна відбувається порушення кримінальних проваджень та публічна дискредитація активістів. Під тиском також опинився антикорупційний сервіс YouControl та його засновник Сергій Мільман. Зафіксовані також випадки побиття антикорупційних активістів у Києві, Харкові, Полтаві та Одесі. Інші громадські організації зазнали нелегальних перевірок. Погрози отримують журналісти програми «Схеми», зокрема, за їх сюжет про відпочинок Петра Порошенка на Мальдівах. ГПУ допитала головного редактора програми «Схеми» Наталію Седлецьку щодо її спілкування з представниками НАБУ. «Схеми» також заявили про зовнішнє спостереження за журналістом програми Олександром Чорноваловим, а раніше про напад на Михайла Ткача співробітниками Управління держохорони. Мав також місце напад на суддю-викривачку Октябрського районного суду Полтави Ларису Гольник.

 

Постійні корупційні скандали та атмосфера суцільної безкарності продовжують дискредитувати державні інститути та породжують зневіру і недовіру в українському суспільстві.  Переважна більшість українців (80%) вважає боротьбу з корупцією в країні неуспішною, причому 46% – повністю провальною. Суди продовжують призначати умовні терміни, або звільняють від відповідальності осіб, що були звинувачені у корупції, або правоохоронні органи відмовляються від обвинувачення, як у справах екс-міністра екології у часи Януковича Миколи Злочевського, екс-ректора Національного університету державної податкової служби Петра Мельника, голови фракції «Опозиційний блок» у парламенті Юрія Бойка, народного депутата з групи «Воля народу» Олеся Довгого, колишнього топ-менеджера Сергія Курченка та «Брокбізнесбанку» Юрія Винограда, колишнього начальника Центральної бази забезпечення Національної гвардії Вадима Іващука та інших. Міністр фінансів Олександр Данилюк звинуватив Генеральну прокуратуру в спробах перешкоджати розслідуванню щодо «Приватбанку».

 

Ми поділяємо вимоги міжнародних партнерів з США, Британії, Німеччини, Франції, Литви, ЄС, МВФ, Світового Банку та міжнародних експертних установ до української влади щодо якнайшвидшого створення незалежного Вищого антикорупційного суду згідно рекомендацій Венеціанської комісії та скасування дискримінаційних вимог щодо е-декларування антикорупційних активістів. Ми вимагаємо також припинити тиск на антикорупційні органи, активістів і ЗМІ та суттєво прискорити темпи впровадження найважливішої реформи для нашої держави та країни. Ми підтверджуємо позиції, що були зафіксовані у підписаній нашою ініціативою Антикорупційній Декларації, офіційно надісланих до НАЗК пропозиціях до Антикорупційної стратегії держави на 2018-2020 рр. та у Відкритому листі громадськості до ЄС від 8 грудня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *