ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (12-18 березня 2018 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (12-18 березня 2018 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: Захід вщент розкритикував законопроекти Порошенко проти ГО, «кумівський капіталізм» по-українськи та злочинна змова щодо змін до КПК

Венеціанська комісія розкритикувала законопроекти, які містять вимоги фінансової звітності і розкриття інформації для антикорупційних активістів. Про це йдеться у спільних рекомендаціях Венеціанської комісії та БДІПЛ/ОБСЄ, схвалених у Страсбурзі у п’ятницю, 16 березня. Як мовиться у рекомендаціях, суворі вимоги до фінансової звітності та розкриття інформації для організацій громадянського суспільства у поєднанні з суворими санкціями ймовірно матимуть вкрай негативний вплив на громадянське суспільство в Україні і повинні бути повністю або значно зменшені. Окрім того, наголошують експерти, надзвичайно важливо, щоб плани України щодо скасування вимог е-декларацій для антикорупційних активістів були реалізовані до 1 квітня 2018 року – крайнього терміну подання перших декларацій. Згідно з новими рекомендаціями експертів, новий режим фінансової звітності та розкриття інформації, якщо він буде імплементований, буде суперечити свободі об’єднань, праву на повагу до приватного життя і забороні дискримінації. Зокрема, громадські об’єднання не повинні піддаватися більш суворим вимогам щодо фінансової звітності та розкриття інформації, ніж інші некомерційні організації, підприємства або інші юридичні особи, та повинні бути забезпечені тими ж правами, що й інші юридичні особи.

ТОП України

Умови, які були висунуті для надання останнього траншу ЄС в рамках попереднього пакету макрофінансової допомоги, можуть перейти і до нового пакету. Мова, зокрема, про вимогу щодо перевірок е-декларацій. У ЄС створили неофіційний документ, в якому зазначено, що Україна не в повній мірі виконує вимоги Євросоюзу і Міжнародного валютного фонду.

2% фірм контролюють понад 20% загального обігу і понад чверть активів усіх українських компаній. Про це написала директорка Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Сату Кахконен. “Олігархи домінують у великих секторах економіки країни, отримуючи ренту і впливаючи на державу через представництво в парламенті”, – йдеться у колонці. “Це дозволило олігархам підключитися до багатьох джерел корупції, серед іншого, в таких галузях, як енергетика, державні закупівлі, приватизація державних активів та податкове адміністрування”. Модель економічного управління, в умовах якої на прийняття політичних рішень значний вплив справляє невелика група компаній, називається “кумівським капіталізмом”. “Політично пов’язані фірми зосереджені в гірничодобувній, енергетичній і транспортній галузях, де на них припадає понад 40% обігу та більше половини всіх активів. На них також припадає приблизно чверть обігу і активів у сільському господарстві, в основному у галузі виробництва та експорту зерна”.

НАБУ закликало Верховну Раду скасувати зміни до КПК, які паралізують роботу органів досудового розслідування. «Розкриття і розслідування складних корупційних схем у такі стислі терміни є неможливим». Арсен Аваков також заявив, що не дивлячись на всі розбіжності, парламент повинен досягти компромісу і внести зміни до КПК для усунення дисбалансів. На думку генпрокурора, ці проблеми пояснюються непрофесійністю авторів поправок та парламентського комітету. Профільний комітет Верховної Ради ухвалив рішення, що зможе обмежити дію виправленого КПК.

Верховна рада відхила законопроект зі змінами до кримінального судочинства, що скасовують дію “правок Лозового”. Нардеп Мустафа Найєм вважає, що мета внесення “правок Лозового” до Кримінально-процесуального кодексу – спроба системного перешкоджання в розслідуванні антикорупційним органам. “Під час обговорення компромісного варіанту змін до КПК, автори поправки і їх союзники із БПП готові були погодитися на будь-які поступки, крім двох статей і трьох розділів спеціальної частини кримінального кодексу”, – зазначив Найєм. Він перерахував перелік злочинів, для яких “Радикальна партія Ляшка” і окремі члени “БПП” просили зробити виключення. Так, за його словами, це статті, що стосуються шахрайства, контрабанди, розкрадання держмайна, фальсифікації, підробки грошей, перевищення службових повноважень, рейдерства, доведення до банкрутства, відмивання грошей, ухилення від сплати податків і т.п. “Я думаю, ви з першої спроби здогадаєтеся, який правоохоронний орган найчастіше стикається з цими статтями Кримінального кодексу. Це НАБУ “, – заявив нардеп.

Народний депутат Надія Савченко заявляє, що під час перебування у Страсбурзі, встигла дати свідчення проти президента Петра Порошенка. “У Європі, будучи ці 3 дні, я встигла дати свідчення в юридичних і судових інстанціях Європи проти корупції Порошенка, проти злочинності нашої влади і по політичних переслідуваннях”, – сказала Савченко.

Президент Петро Порошенко виступає за проведення податкової амністії в Україні, щоб українці могли сплатити відповідний податок, завести гроші в Україну й законно інвестувати кошти в українську економіку.

 

2) Справи НАБУ: світова географія української корупції, хабар помічника Ляшка для Супрун та «бронетанкова справа»

НАБУ скерувало 300 запитів до 57 країн світу задля викриття українських топ-корупціонерів.Латвія, Кіпр, Австрія, Велика Британія та Швейцарія — топ-п’ять країн, де українські корупціонери залишили свій слід і до компетентних органів яких НАБУ зверталося”.

Юрій Луценко вважає, що для функціонування агентів НАБУ потрібно внести зміни в законодавство, а провокування на хабар може бути лише одноразовим.

Директор НАБУ Артем Ситник розповів, що у 2017 році збільшилась кількість заяв про можливі корупційні правопорушення від представників бізнесу.

Виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун звернулася до НАБУ через пропозицію хабара від помічника народного депутата понад рік тому. Мова про помічника Олега Ляшка Олега Богачова та міського голову Вишневого Іллю Дікова. “Понад рік тому один із помічників народних депутатів запропонував мені хабар у вигляді квартири за те, щоби я, користуючись службовим становищем, допомогла медичному закладу отримати дороговартісне обладнання”. Супрун уточнила, що “до подальших зустрічей з помічником народного депутата долучився й мер міста, який підтвердив намір щодо хабара у вигляді квартири”.

Суд передав 185 мільйонів, заарештованих у справі одеського мера Труханова, в управління Нацагенції з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Окружний адміністративний суд Києва отримав позов від народного депутата Борислава Розенблата до НАБУ. “Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність НАБУ з приводу не надання  відповіді на запит НАЗК щодо підтвердження або спростування факту належності Сивокінь Катерини (Сікорської Катерини) до працівників Національного антикорупційного бюро”.

Посадовцям Збройних сил України та ДП “Львівський бронетанковий завод”, підозрюваним у розтраті коштів при закупівлі двигунів для потреб армії, повідомили про завершення досудового розслідування. 3 березня цим особам та їхнім захисникам НАБУ відкрило матеріали досудового розслідування. Міністерство оборони звернулося з позовом до Львівського бронетанкового заводу про стягнення на суму 5,4 мільйона гривень.

 

3) Справи ГПУ та ДБР: вибіркова «професійність» прокуратури, «земельне примноження» Злочевського, «наїзд» на «Нову пошту» та брудні договорняки навколо закону про ДБР

Апеляційний суд Києва відмовив у відкритті апеляційного провадження за скаргою захисту олігарха-втікача Сергія Курченка на ухвалу, що дозволила заочне розслідування щодо нього.

Юрій Луценко не виключає дисциплінарної відповідальності своїх підлеглих за те, що вони не зібрали доказів проти Олени Лукаш й Сергія Клюєва. Луценко каже, що санкційний список щодо оточення екс-президента Віктора Януковича у 2014 році був сформований без достатньої доказової бази.

Верховна Рада дала згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата Євгена Бакуліна. Його підозрюють у привласненні та відмиванні коштів в особливо великих розмірах. Юрій Луценко пропонує Бакуліну піти на угоду зі слідством. Луценко вважає, що Бакуліна слід оголосити в розшук, оскільки слідство не може встановити місце його перебування, а адвокати відмовляються надавати цю інформацію. Луценко у справі щодо нафтодобувних установок більше сподівається на інформацію від іноземних банків, ніж на свідчення Бакуліна. “Я дуже сподіваюся, що ми підемо далі до осіб, які стояли вище Бакуліна – віце-прем’єра Бойка, віце-прем’єра, раніше керівника Нацбанку Арбузова і президента Януковича”. Генпрокурор заявив, що поки не планує звертатися до парламенту щодо Бойка, оскільки не має достатньої кількості доказів щодо участі нардепа  у корупційних схемах, у тому числі так званих “вишок Бойка”. Луценко маніпулює, коли говорить, що отримував відповідь від Департаменту спецрозслідувань  про відсутність подання про притягнення нардепа Юрія Бойка до кримінальної відповідальності. Про це “Українській правді” розповів начальник департамент спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк.

Фірми оточення екс-міністра екології Миколи Злочевського сконцентрували 80 гектарів землі в порту “Южний”, оточивши державний причал. Про це йдеться в розслідуванні програми “Наші гроші”.

Юрій Луценко заявив, що у цьому році  будуть передані до суду матеріали справи щодо народних депутатів Михайла Добкіна та Вадима Новинського.

Нацполіція і Генпрокуратура виявили, що екс-керівник ДП “Держекоінвест” і директори двох комерційних структур привласнили 11 мільйонів гривень, виділених Україні в рамках Кіотського протоколу.

Представники Генеральної прокуратури провели близько 15 обшуків складських та офісних приміщень ТОВ “Нова пошта” у Києві, Полтаві, Харкові та Дніпрі. У Генеральній прокуратурі заявляють, що посадові особи групи споріднених компаній використовували злочинну схему, що призводило до несплати податків в особливо великих розмірах. ТОВ “Нова пошта” заперечує інформацію прес-секретаря генпрокурора Лариси Сарган про те, що вилучені в спорідненій з ним компанії готівкові кошти були необліковані.

Генпрокуратура розслідує законність проведення конкурсу на частоти для 4G зв’язку. Про це повідомив генпрокурор Юрій Луценко.

Посадові особи ПАТ “Укргазвидобування” підозрюються в сприянні виграшу підрядів групою “Інтерпайп” Віктора Пінчука.

Прокуратура Києва затримала жінку, яку підозрює в організації злочинної схеми по заволодінню 250 мільйонів гривень ПАТ “Укргазбанк”.

Народний депутат Мустафа Найєм заявив про інтриги серед депутатів Верховної Ради щодо ухвалення урядового законопроекту, яким пропонується внести зміни до закону про ДБР. За його словами, Кабмін намагається “переламати парламент через коліно, шантажуючи депутатів”, погрожуючи що окремі фракції не дадуть свої голоси, якщо зал не підтримає урядовий проект. Раніше група “Реанімаційний Пакет Реформ” закликала профільний комітет Верховної Ради відхилити урядовий законопроект. Так за словами експертів, вказаними змінами пропонується повернути небезпечну практику впливу керівництва на слідчих через розмір премії та інших доплат, які зможуть складати більшу частину зарплати. Законопроект передбачає запровадження у ДБР посад генералів, звання яким буде присвоювати виключно президент. “Тому окрім зайвої мілітаризації це призведе до небезпечного узалежнення працівників бюро від глави держави”.

Народні депутати не проголосували за жоден з трьох законопроектів щодо змін до закону про ДБР і повернули їх в комітет для повторного доопрацювання. Директор ДБР Роман Труба хоче, щоб Верховна Рада повторно розглянула законопроекти, що вносять зміни до закону про ДБР.

ДБР оголосило конкурс на 219 посад центрального апарату.

 

4) Справи НАЗК: кримський бізнес Денісової, мільярди-біткоїни Голубова та аграрні мільйони Герег

Новопризначена Уповноважена з прав людини Людмила Денісова є однією з контролерів компанії, що після анексії Росією півострова була перереєстрована на російську податкову. Про це повідомляє Bihus.Info.

Народний депутат від БПП, голова “Інтернет партії України” Дмитро Голубов за 2017 рік розбагатів на майже 2 мільярди гривень біткоїнами.

За останні 2 роки народний депутат Олександр Герега та його дружина Галина інвестували в аграрний бізнес 150 млн доларів. Про це генеральний директор ТОВ “Епіцентр К” Петро Михайлишин сказав в інтерв’ю ЕП.

Дохід міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика за минулий рік зріс на майже 2 мільйони та становив 3 145 973 гривень. В 2017 році Насалик вказав як місце проживання селище Козин, де він та дружина володіють двома земельними ділянками та будинком. Раніше міністр декларував проживання в Києві, де він прописаний.

Міністр оборони України Степан Полторак у 2017 році заробив 951,2 тисячі гривень і живе у готелі.

Начальник диспетчерської Маріупольського трамвайно-тролейбусного управління Тетяна Радімушкіна  не вказала в декларації за 2016 рік сімейного майна на суму 1,5 мільйона гривень. Про це йдеться у висновку НАЗК.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: сумнівний конкурс для дружини Порошенка, «банківський погром» від Світового банку та куплений під справу МН17 «диспетчер Карлос»

Дружина президента Марина Порошенко очолила Український культурний фонд, не маючи належного досвіду, а процедура її обрання викликає питання. Про це йдеться у сюжеті програми “Схеми” – спільного проекту “Радіо Свобода” та телеканалу “UA:Перший”. Експерти також вбачають конфлікт інтересів у тому, що за Марину Порошенко голосували призначені президентом члени наглядової ради.

Колишній співвласник націоналізованого Приватбанку Ігор Коломойський вважає розслідування компанії Kroll бездоказовим. Суд Лондона зобов’язав структури Коломойського і Боголюбова деталізувати операції з грошовими коштами Приватбанку на 1,9 мільярда доларів.

Глава представництва Світового банку (СБ) в Білорусі, Молдові та Україні Сату Кахконен розповіла про шахрайські схеми українських банків. “Що стосується банківського сектора, звичайні люди можливо не усвідомлюють, наскільки в цій сфері було поширене шахрайство. Були ті, хто збирав депозити у людей і клав ці гроші собі в кишеню або видавав у вигляді кредитів власним компаніям і пов’язаним особам. Значна частина цих грошей осіла на Кіпрі і в офшорах”. За словами Кахконен, зараз важливо зробити, щоб банки вели свій бізнес чесно, кредитували домогосподарства і компанії за розумними ставками.

На офіційному порталі  використання публічних фінансів оприлюднена єдина трансакція Міністерства оборони на Автоскладальний завод №2 Компанії “Богдан Моторс” сумою 2,6 млн гривень. “Оприлюднення інформації про передплату може свідчити про те, що контракт з компанією “Богдан” засекретили вже після першого платежу. Тобто, спочатку така інформація не була державною таємницею”. Інформацію з порталу оприлюднив Гліб Канєвський, голова експертної організації StateWatch.

Протягом 2017 року в мережах АЗС WOG і ОККО спостерігалися найвищі ціни на бензин А-95 і дизпаливо, також оператори синхронно підвищували вартість нафтопродуктів, створюючи передумови для антиконкурентних дій. Про це йдеться в річному звіті Антимонопольного комітету України за 2017 рік.

“Диспетчер Карлос, який нібито працював у київському аеропорту Бориспіль і писав в твіттері під псевдонімом spainbuca про те, що українські літаки переслідували малайзійський Boeing, виявився людиною на ім’я Хосе Кароса Барріос Санчес. Він має судимості в Іспанії і був заарештований у Румунії за шахрайство”, – пише видання. Вказується, що російська пропаганда активно примножувала різні версії катастрофи. “Одна з них базувалася на повідомленнях “іспанського диспетчера”, який не тільки писав в твіттері, але й був показаний в ефірі іспанського підрозділу каналу Russia Today. Автори розслідування знайшли Санчеса і поспілкувалися з ним в WhatsApp. Він стверджує, що отримав в загальному 48 тисяч доларів з російських джерел, як плату за свою роль “іспанського диспетчера Карлоса”, – пише Радіо Свобода.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *