ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (26 березня – 1 квітня 2018 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (26 березня – 1 квітня 2018 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: рейдерство проти французьких компаній, репресії проти антикорупційних активістів та остаточне витіснення Громадської ради доброчесності

Французькі компанії, які працюють в Україні, час від часу стикаються з корупцією – це підриває довіру іноземних інвесторів. Про це заявила надзвичайний і повноважний посол Франції в Україні Ізабель Дюмон в інтерв’ю телеканалу “1+1”. Вона також підкреслила, що були випадки, коли французькі компанії ставали жертвами рейдерських атак.

Попри те, що минув крайній термін перегляду закону про е-декларації антикорупційних активістів, ЄС все одно чекає від України скасування даної вимоги. Про це йдеться у коментарі представництва ЄС в Україні. В дипмісії зауважили, що вважають поточні зобов’язання неприпустимим втручанням у роботу ГО. Європейський комісар з питань європейської політики сусідства Йоганнес Ган зробив вкрай жорстку заяву у зв’язку з провалом у виконанні українським керівництвом власних обіцянок. “Відмова від скасування цієї норми, яка поширює на громадських активістів зобов’язання державних службовців, суперечить європейським прагненням України”. Текст заяви опублікований на сайті ЄК. Посли країн “Великої сімки” закликають Верховну Раду скасувати вимоги щодо подання електронних декларацій антикорупційними активістами і міжнародними членами наглядових рад українських державних компаній. Державний департамент США рекомендує Україні скасувати вимогу щодо е-декларування для активістів та членів неурядових організацій.

ТОП України

Громадські організації хочуть оскаржувати в Конституційному суді електронне декларування для антикорупційних активістів. Відповідну заяву, підписану 86 ГО, опублікував “Реанімаційний пакет реформ”. Активісти стверджують, що поширення антикорупційних обов’язків на фізичних осіб є дискримінаційними за видом діяльності, та порушують Європейську конвенцію з прав людини і основоположних свобод, положення Конституції України щодо права на свободу об’єднань, працю, рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, свободу думки і слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань, приватність та невтручання в особисте і сімейне життя.

Незважаючи на те, що навіть антикорупційні активісти мають подавати електронні декларації, керівники державних підприємств, замішаних у корупційних скандалах, цього робити не повинні. Про це йдеться у статті Центру протидії корупції. Так, декларацію не подають керівниуи ПАТ “Турбоатом”, ПАТ “Укртрансгаз”, ПАТ “Державна продовольчо-зернова корпорація України”, ПАТ “Укргідроенерго”, “Надра України” та “Укргазвидобування”,Укрексимбанку, Приватбанку, Укргазбанку та Ощадбанку,  НАК “Автомобільні дороги України” та облавтодори.

Порошенко вважає, що Верховна Рада має ухвалити рішення про скасування е-декларування для антикорупціонерів. НАЗК надало роз’яснення, які учасники антикорупційних громадських організацій мають подавати електронні декларації, а які – ні. За інформацією агентства, вимога подавати е-декларації не стосується осіб, які працюють в антикорупційних об’єднаннях, але безпосередньо не виконують функцій у сфері запобігання і протидії корупції. Це, наприклад, офіс-менеджери, бухгалтери, прибиральники, постачальники продуктів харчування та канцелярського приладдя. НАЗК підтримує скасування електронного декларування для учасників антикорупційних ГО.

Кримінальне провадження про пограбування телевізійної знімальної групи під час зйомки маєтку нардепа з фракції “Народний фронт” Ігоря Котвіцького закрите. Про це повідомляє Bihus.info.

У Вищий кваліфікаційній комісії суддів заявили, що не відмовляються від співпраці з Громадською радою доброчесності, але можуть працювати і без неї. У Громадській раді заявили, що ВККС ігнорує їхню заяву про припинення співпраці і проводить “імітацію оцінювання суддів”. Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні наголошує на важливі ролі Громадської ради доброчесності у виборі суддів. Глава Верховного суду Валентина Данішевська визнає існування спроб політичного і бізнес-впливу на суддів, а також намірів квазі-громадськості тиснути на суд.

У ЦПК заявляють, що ухвалення Верховною Радою законопроекту №6723 узаконить “розпил” державних коштів на закупівлях між пов’язаними компаніями. “Чорний список” компаній-змовників буде знищений. Антимонопольний комітет більше не зможе усувати недоброчесні компанії від участі у державних закупівлях”.

Міністерство фінансів працює над монетизацією субсидій на рівні домогосподарств для викорінення корупції у цій сфері. Про це міністр фінансів Олександр Данилюк розповів в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”.

Нова редакція Кримінального процесуального кодексу, у тому числі з “поправками Лозового”, створила великі перешкоди для правоохоронної системи. Про це повідомляє генеральний прокурор Юрій Луценко.

 

2) Справи ГПУ, ДБР та АРМА: справа проти Холодницького, дискредитований конкурс ДБР та перші успіхи АРМА

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що справи по більшості депутатів, з яких зняли недоторканість, направлять до суду 2018 року.

Юрій Луценко попросив Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів розглянути питання зняття з посади Холодницького. ГПУ спільно з НАБУ проводить слідчі дії, що стосуються керівника САП Назара Холодницького. Департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури вже півроку розслідує кримінальну справу, у якій фігурує Холодницький. Генеральний прокурор фактично буде керувати Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою в разі звільнення керівника САП. Про це заявив Холодницький. Холодницький запевняє, що на аудіозаписах, отриманих шляхом прослуховування його кабінету немає криміналу крім хіба нецензурних слів.

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначає, що справу про розтрату на “Запорізькому титано-магнієвому комбінаті”, де має свою частку олігарх Дмитро Фірташ, можуть “поховати”. Шабунін звинувачує Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру в затягуванні справи та ненаданні суду ключового доказу в справі – банківської виписки.

За зверненням ГПУ Міністерство аграрної політики провело внутрішній позаплановий аудит державного підприємства “Конярство України”. Про це стало відомо із листа, який оприлюднив проект “Марлін”.

У ГПУ заявляють, що оприлюднена інформація про схему розкрадання військової та іншої спеціальної техніки не відповідає дійсності. Прес-служба Нацполіції Житомирщини оприлюднила інформацію про те, що відомство вийшло на схему розкрадання військової та іншої спеціальної техніки.

Закінчилися вибори до Ради громадського контролю при ДБР. «Змова про обрання членами РГК конкретного списку активістів з лояльних до керівництва Бюро організацій. Наскільки я розумію, напередодні вже відбулись попередні узгодження, а остаточний список буде розданий “своїм” кандидатам безпосередньо перед голосуванням», – пише Мустафа Найєм. За його словами, з 99 кандидатів більше 70 мають ознаки політичної або інституційної упередженості, 46 кандидатів пов’язані з політичними партіями, ще 37 кандидатів “очевидно пов’язані один з одним і формують стійкі групи”. Один з лідерів “Автомайдану” Олексій Гриценко написав заяву до поліції через отримання мандату на установчих зборах з обрання Ради громадського контролю при ДБР Олександром Грабом, якого в той момент не було в Україні. На утримання ДБР у січні-березні витратили 1 мільйон 504 тисячі гривень.

Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами продало перші машини на суму понад 2,5 мільйона гривень. Оціночна вартість усіх активів, які перебувають під управлінням Національного агентства з розшуку та менеджменту активів, сягнула 568,9 мільйона гривень.

 

3) Справи НАБУ: заяви щодо Холодницького, позови Розенблата та Мартиненка і нові справи Бюро

Артем Ситник визнав співпрацю його відомства і ГПУ у справі проти керівника САП Назара Холодницького. Артем Ситник каже, що підставою для порушення кримінального провадження щодо керівника САП Холодницького став “злив” інформації фігурантам справи про розкрадання в мерії Одеси, зокрема, про заплановані обшуки і тиснув на посадових осіб. Холодницький заявив, що зможе довести свою невинуватість щодо допомоги меру Одеси Геннадію Труханову, який підозрюється у розкраданні коштів громади. У Брюсселі “слідкують за повідомленнями” щодо подій навколо НАБУ та Антикорупційної прокуратури і “це не справляє хорошого враження”.

Окружний адміністративний суд міста Києва продовжив розгляд справи  за позовом народного депутата Борислава Розенблата до директора  НАБУ Артема Ситника та СБУ. Під час підготовчого засідання суд відмовив у задоволенні клопотання Ситника про залишення без розгляду адміністративного позову.

Прокурора Спеціальної антикорупційної прокуратури, який веде справу щодо  екс-нардепа Миколи Мартиненка, можуть відсторонити від судового процесу за скаргою адвоката, яку підтримав його колишній соратник, а нині член дисциплінарної комісії. Про це йдеться у розслідуванні програми “Схеми”. Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури винесла догану за неналежну поведінку в суді прокурору САП Андрію Перову у справі Мартиненка. САП оскаржить у суді догану.

Детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП встановили сьомого ймовірного учасника корупційної схеми з розкрадання коштів Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами.

У Національному антикорупційному бюро заявили про завершення досудового розслідування щодо посадовців Міноборони, яких підозрюють у розкраданні державних коштів у сумі понад 149 мільйонів гривень.

 

4) Справи НАЗК: Мангул для НАЗК, Мальдіви за 3 мільйони та декларування «антикорупційної дупи»

Новообраний голова НАЗК Олександр Мангул заявив, що не знайомий з президентом Петром Порошенком і ніколи особисто з ним не спілкувався. Заступником Мангула обрали Станіслава Патюка. Наталія Корчак склала з себе повноваження глави агентства і тепер продовжить діяльність як член НАЗК. Корчак дала зрозуміти, що вважає роботу агентства ефективною.

Київський апеляційний адміністративний суд відхилив скаргу ЦПК на рішення адмінсуду, який дозволив засекретити декларації військових прокурорів.

До Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подано 816 509 декларацій.

Доходи в сумі понад 1 мільйон гривень задекларовано 1061 громадянами, ця кількість зросла більше ніж на 50% в порівнянні з минулим роком.

Українські чиновники в 2015-2018 роках вказали в своїх деклараціях виграші в лотереї і на букмекерських ставках в розмірі 7,874 мільйона гривень.

Третина приватних компаній, що видобувають нафту і газ, контролюється особами, які виконують або виконували визначені публічні функції держави чи є близькими соратниками таких осіб. Про це йдеться в статті на ЕП. Екс-міністр уряду Азарова Микола Злочевський володіє 38 з 204 дозволів на користування надрами, які знаходяться у власності приватних компаній. Злочевський почав кампанію із скупки газодобувного бізнесу Юрія Іванющенка.

87 депутатів Верховної Ради володіють 323 одиницями вогнепальної зброї, що становить 18% від усієї зареєстрованої в Україні зброї у 2016 році.

Президент Петро Порошенко задекларував гроші, витрачені на приватну мандрівку та різдвяний відпочинок на Мальдівах. На Банковій наразі не називають точну суму, витрачену президентом, але запевняють, що вона – в два рази менша за цифри, які фігурували у ЗМІ. Порошенко подав декларацію про доходи за 2017 рік. Згідно з нею, загальна сума доходів президента за рік дорівнює 16 303 874 гривень. Президент Петро Порошенко 2017 року витратив на туристичні послуги близько 2,7 мільйонів гривень.

Доходи Володимира Гройсмана за 2017 рік становили 17,1 млн гривень.

Юрій Луценко у 2017 році отримав 1 302 001 гривень заробітної плати.

Юлія Тимошенко заявила, що не замовляла та не оплачувала послуг компанії, яка, згідно з надісланими до Міністерства юстиції США документами, буде займатися лобістською діяльністю на її користь в Сполучених Штатах. Тимошенко орендує в Козині дім сестри та користується чотирма ділянками, суміжними з цим домом.

За 2017 рік Олег Ляшко отримав дохід в розмірі 20,6 млн. грн.

Народний депутат від “Блоку Петра Порошенка” Дмитро Голубов витратив у грудні минулого року майже 24,5 млн гривень на купівлю криптовалюти “Біткоїн Голд”. Про це Слідство.Інфо дізналося аналізуючи документи нардепа на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. При цьому, як наголошується, про суттєві зміни у майновому стані депутат так і не повідомив, хоч мав би це зробити згідно із законом упродовж 10 днів.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони Олександр Турчинов задекларував за 2017 рік 2,6 мільйонів гривень доходів.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій задекларував доходи за минулий рік у розмірі 733 тис. гривень, з яких 288,7 тис. – зарплата за основним місцем роботи, а 443,7 тис. – подарунки у негрошовій формі.

Доходи глави фракції “БПП” Артура Герасимова та його дружини у 2017 році виявилися нижчими, ніж задекларовані витрати.

Майже 3 тисячі доларів щомісяця сплачує за оренду квартири для родини народного депутата Антона Геращенка його 62-річний тесть Олексій Шамбур. Про це йдеться у розслідуванні “Тесть печерського рівня” для програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”. За даними журналістів, Олексій Шамбур постійно проживає в Полтаві. Повідомляється, що близько десяти років він не отримував доходу, а з 2016 року встиг заробити близько 270-ти тисяч гривень.

Перший заступник голови фракції БПП, нардеп Ігор Кононенко за 2017 рік отримав доходи у сумі понад 7,5 мільйонів гривень, з яких заробітна плата складає лише 252,1 тис. грн.

Голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський заявив, що може собі дозволити відпочинок в ОАЕ.

Депутат Олесь Довгий у 2017 році придбав нову машину, змінив місце проживання, а також сплатив колишній дружині 500 тисяч доларів.

Народний депутат Дмитро Добкін зазначив у декларації користування майном житлово-будівельного кооперативу “Тріумф”, який фігурує у кримінальній справі його брата.

Народному депутату Євгену Бакуліну з листопада 2014 року апаратом Верховної Ради нараховано понад 874 тисяч гривень різних виплат.  Про це стало відомо з листа, який оприлюднив проект “Марлін”.

Керівництво “Центру протидії корупції” та залучені до роботи громадської антикорупційної організації експерти подали електронні декларації за 2017 рік, у яких серед іншого задекларовані коти, собаки та триметрова “антикорупційна дупа”. Про це йдеться на сайті ЦПК.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: операції Ахметова, схеми через Естонію та схеми навколо ліків та Інституту раку

Після рішення про блокування активів Ахметова виявилося, що апартаменти у Лондоні, куплені власником СКМ за 136 мільйонів фунтів, формально вже йому не належать. Про це пише DW.

Європейський центральний банк за пропозицією Фінансової інспекції Естонії анулював ліцензію естонського Versobank, яким володіють українські бізнесмени, співвласники холдингу “Алеф” Вадим Єрмолаєв і Станіслав Віленський. Відзначається, що рішення про закриття банку прийнято в зв’язку з постійним порушенням кредитною організацією правил по боротьбі з відмиванням грошей.

Національний інститут раку в кінці року в обхід системи державних закупівель Prozorro “роздерибанив” 10 мільйонів гривень, виділені з держбюджету на автоматизацію. Про це повідомляє Центр протидії корупції.

7 працівникам головної дитячої лікарні країни “Охматдит” оголосили про підозру за фактами привласнення лікарських засобів в особливо великих розмірах. Досудовим розслідуванням встановлено, що завідувачка аптечним складом лікарні з 2012 по 2015 роки привласнювала лікарські засоби під приводом видачі їх для відділення лікарні на загальну суму близько 3 млн. грн.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *