Інструменти антикорупційної діяльності: лекція Координатора Антикорупційного Форуму

У рамках Школи Галицького Політика та модулю про корупцію та політичний PR з лекцією виступив Координатор Антикорупційного Форуму Львівщини Олексій Роговик. Публікуємо повний текст лекції.

667

 

За останні 7-8 років тема боротьби з корупцією в Україні стала ледь не головною. Про неї говорять усі, постійно і щодня.

Та проблема полягає у тому що в безкінечному потоці інформації не усі розуміють яку роль відіграє корупція і що з нею потрібно робити. А також чому нам все таки цю корупцію ніяк не вдається подолати.

У громадській коаліції Антикорупційного Форуму Львівщини ми займаємося антикорупційною діяльністю вже майже 2 роки. Тому можемо дати як висновки щодо поточної ситуації, так і деякі рецепти та інструменти.

 

Коли ми говоримо про корупцію в Україні і у Львівській області, то перед нами постає два питання. Перше – де є корупція? Друге – що з нею робити? Відповідь на перше питання, про те де є корупція проста і зрозуміла: корупція майже скрізь. Україна згідно індексу сприйняття корупції займає 130 місце серед 180 країн. У 2017 році темпи впровадження антикорупційної реформи впали у два рази, а у 2018-2019 рр. очікується, що реформа замре. У Західній Україні ситуація не краща. Львів згідно останнього соціологічного дослідження групи «Рейтинг» на 4-ому місці за рівнем корупції в Україні. Випередили нас, до речі, Ужгород, Тернопіль та Хмельницький. Ми, на жаль, у тренді.

 

Друге питання. Що робити з корупцією, щоб її подолати? Коли ми організували Антикорупційний Форум у 2016 році, то на нього ми вийшли з Антикорупційної декларацією. У ній була, так би мовити, наша спільна філософія з цього приводу. І там була описана гарна формула для країни.

Подолання корупції = перше – це обмеження владної монополії шляхом дерегуляції та децентралізації. Це означає наступне: чим більше повноважень у руках чиновників і чим більше централізація влади, то тим вищі корупційні ризики. З цього випливає важливе завдання: держави має ставати менше в сенсі повноважень, у руках держави має бути все менше підприємств та активів. Суттєво менше має стати і самих чиновників, щоб дозволить підвищити заробітні плани іншим. Тому такими важливими є реформи децентралізації, впровадження е-врядування, державної служби, приватизації державних підприємств. А якщо не приватизації, то ліквідації. Хтось каже потрібно ліквідувати Укроборонпром, хтось каже треба ліквідувати комунальні підприємств. І не факт, що помиляється. Подолання корупції неможливе без постання держави-сервісу замість держави-примусу.

 

Друге – обмеження свободи дій чиновників та сувора регламентація їх діяльності. Проблема полягає не тільки в тому, що є багато бюрократії. Проблема також у тому, що чиновник має можливості маніпулювати цієї бюрократією для отримання неправомірних вигод. Якщо у процесі отримання якогось дозволу і документу встановлюється строк, до прикладу, до 30 днів, то це означає, що чиновник має можливість тягнути з видачею для провокації хабаря. Така поведінка називається рентоорієнтованою поведінкою еліт. Буває і інша історія. Взважують на митному пості вантажівку, а потім взважують на других вагах. І різниця ж ніби в тонну на вантажівці. А насправді саме завдяки цій тонні у вантажівці перегруз і підпадання під додаткові платежі. От і ризик.

 

Третє складова формули – стимулювання моральної поведінки. Корупція як явище – це не тільки наслідок неефективної держави, а ще й проблема моральна, проблема ціннісна. Саме тому так важливо примножувати антикорупційну культуру суспільства, перш за все, за допомогою освіти. А ще відповідальності. Ніщо так не виховує культуру як штрафи і відповідальність за невиконання правил. Без невідворотності покарання повноцінна антикорупційна реформа не відбудеться. Але і тут є але. В Китаї за корупцію страчують, у Саудівській Аравії відрубують руки, але корупція там не зменшилась. Чому? Бо, знову ж таки, природа держави не змінилась. В Україні є ще одна проблема. Згідно дослідження World Values Survey в Україні критично погана ситуація з відчуттям безпеки. Було до війни, а зараз і того гірше. Якщо нема відчуття безпеки – то потреба виживання стає ключовою. Виживання за будь-яку ціну. І тут корупція знаходить своє підґрунтя.

 

Отже, що нам потрібно для того, щоб подолати корупцію на рівні держави? Іншу природу держави, низку структурних реформ, підвищення рівня життя та безпеки. Для змін потрібна політична воля. Раз до цього часу її не було, то це означає, що потрібні інші політики. Щоб були інші політики потрібна інша виборча система, деолігархізація ЗМІ. Корупційні політики не будуть очищати самі себе, а тому без чіткого суспільного запиту на відповідні зміни нічого не зміниться. НАБУ чи Антикорупційний суд не зможуть подолати корупцію в країні, бо цього замало для зміни природи держави, бо як є зараз справи корупціонерів втонуть у корупційних судах. Для зміни природи держави громадяни мають захотіти іншої держави, мають захотіти стати іншими. Що все це означає? Що запобігання корупції важливіше за боротьбу з нею.

 

Який перший крок до бажання змінити природу держави? Зрозуміти, що будь-яка корупційна схема – це пряма крадіжка наших з вами грошей. Бюджет – це не якісь ефемерні державні гроші. Бюджет – це сплачені нами податки. Розмови про бюджет мають стати розмовою про використання наших грошей. Назавжди. Тому дуже раджу зайти на сайт «Ціна держави» і побавитись в гру «Рахунок від держави». Ви здивуєтесь скільки податків сплачуєте і на що саме ці податки йдуть. Пройдіть і отримаєте персональний рахунок. Зараз 60% населення налаштоване патеналістськи. Іншими словами: дайте нам більше грошей, попустіть тиск і ми вас підтримуємо. Це поле для популізму. З іншої сторони тих, що вимагають іншої держави, готові брати відповідальність за власну долю досягає 4%. І конфлікт між цими двома групами посилюється.

На жаль, в нас досі нема розуміння згубних наслідків корупції для держави. Криза Майдану 2004 та прихід до влади Януковича були наслідками корупції. Слабкість країни у світі, її нездатність протидіяти російській агресії, у тому числі, через розвалену армію,  також були наслідками корупції. Провал ключових реформ Майдану та збереження впливу екс-регіоналів. Те саме. Вже мовчу про повільні теми інтеграції в ЄС і НАТО, відсутність інвестицій.

Економічні втрати від корупції часто приховані. Для прикладу, 5 компаній імпортують банани в Україну. Один з імпортерів домовляється за хабарі з митниками, щоб не платити митні збори. Для держави це не великі втрати, але цей імпортер починає демпінгувати ринок дешевими цінами на свої корупційні банани. У результаті вбивається конкуренція, 4 інші бананові фірми закриваються, а корупційний імпортер стає монополістом на ринку. Що у результаті? Неможливість захистити свою власність – основна причина, через яку іноземні інвестори не вкладають гроші в Україну. Наші французькі колеги кажуть: нас турбує не війна, а корупція. А корупція – це також рейдерство. Рейдерство, що захищається у корупційному суді.

Підсумовуючи втрати від корупції наведу декілька цифр. Є підрахунки, що за незалежність ми втратили через корупцію 250 мільярдів доларів. За 10 останніх років втрати – це 20% ВВП. Рівно стільки ж ми втратили від агресії РФ.

 

Яка ситуація на Львівщині? Запобігання корупції є однозначним пріоритетом. Це не означає, що не варто проводити розслідування, що не варто робити викриття, але стратегічно запобігання важливіше.

Ми повинні зрозуміти декілька моментів. По-перше, ми майже не можемо на місцях впливати на ті речі, що залежать від центральної вертикалі. Мова про суди, прокуратуру і так далі. Це важливий обмежуючий фактор. По-друге, чи є політична воля на Львівщині впроваджувати місцеві антикорупційні реформи? З тим є великі труднощі. Про це ще розповім. По-третє, чи працює система відповідальності за корупцію на Львівщині? Фактично не працює. Антикорупційний Форум Львівщини написав 19 заяв до антикорупційних органів за результатами перевірок е-декларацій. Серед цих людей голова Львівської обласної ради, заступники голови Національної Поліції, ДФС області, митниці ДФС області, два заступники міського голови Львова, інші міські чиновники, зокрема, керуюча справами Виконкому, мери Стрия та Дрогобича, народні депутати, судді. Чи є якась реакція від Національного агентства з запобігання корупції? Жоден не покараний. Одного виправдали. З іншими затягують. Наші звернення до НАБУ, Прокуратури та Поліції щодо е-декларацій теж нічим не завершились.

Є правда в нас відкрите одне кримінальне провадження через дії співробітників ПАТ «Львівгаз». Але розслідування справи оптимізму не навіює.

 

Отож, система відповідальності не працює, а тому переслідування корупціонерів є досить малоперспективним заняттям. Що означає запобігання корупції та як ми це намагаємось робити?

Запобігання корупції – це впровадження довгострокових місцевих антикорупційних рішень, що змінюють правила, що спрощують якісь процеси таким чином, що корупцією займатись стає неможливо, або невигідно. Мова про іншу природу місцевої влади. Це, до прикладу, реформа Виконкому ЛМР та адміністративних процедур у Львівській ОДА, більша прозорість і публічність фінансування освітніх закладів, громадський контроль за комунальними підприємствами, дерегуляція та посилення інструментів громадської участі, запровадження аукціонів, електронних сервісів та дозволів.

Цей процес складається з двох етапів: перший – напрацювання проектів рішень, друге – адвокація цих проектів рішень.

Щоб напрацювати проекти рішень ми зібрали понад 100 людей і разом в окремих групах напрацювали антикорупційну стратегію для Львівщини. Потім стратегія неодноразово вдосконалювалась. Вона – це перелік усіх пропонованих нами антикорупційних рішень для Львова і Львівської області у 10 сферах, зокрема, у лісовому господарстві, закупівлях, е-врядуванні, органах місцевої влади, у фіскальних та правоохоронних органах, в освіті, у дерегуляції.

Після того як ми зрозуміли що саме треба робити ми перейшли до просування окремих ідей і пропозицій на рівні Львівської Міської Ради та Львівської обласної державної адміністрації. Ми контактували з заступником мера Львова, головами структурних підрозділів і комунальних підприємств Львова, головою Львівської ОДА, його заступниками та головами структурних підрозділів. На цих зустрічах ми пропонували нашу стратегію в якості спільної «дорожньої карти» і просували окремі рішення. Що вдалось, а що поки не вдалось?

 

Львівська область. На рівні області була прийнята антикорупційна програма. Ми її безпосередньо супроводжували, як і зараз намагаємось вдосконалити програму на 2018 рік. Задля контролю виконання програм наш представник був введений в склад Колегії Львівської ОДА, що дає можливість виносити все нові і нові питання на порядок денний. З нашої ініціативи був створенний інститут регіонального бізнес-омбудсмана, що покликаний усувати корупційні ризики для бізнесу (в якості першого кроку вже підписаний меморандум з «Львівобленерго», що усуває ризики взаємодій з ним). Також зусиллями є прогрес у розвитку регуляторних процедур. Область погодилась провести соціологічне опитування у всіх районах області, також заставити залити інформацію на портал публічних фінансів e-data. Окрема тема – це активна діяльність спільної групи «Стоп.Лісоцид» щодо протидії корупції у лісовому господарстві Львівщини. Є контакт щодо е-декларування.

Також вперше в Україні була прийнята обласна програма стимулювання викривачів корупції. Детальніше про цей приклад адвокації. Ідея проста. У провідних західних державах діє наступна практика: якщо ти активіст, експерт, чиновник чи просто громадянин і своїми діями сприяєш поверненню корупційних коштів у бюджет, то отримуєш винагороду, наприклад 10% від повернутого. Така практика сприяє громадській активності, зменшує корупційні ризики щодо використання бюджетних коштів. Оскільки законопроект 4038а ще не прийнятий, то ми запропонували врегулювати це питання на рівні області. Спочатку було несприйняття і нерозуміння ідеї. Потім вона представлялась як нереальна. Згодом як незаконна. Потім не було грошей. Потім задумались, що може в тому щось є. А згодом на цю програму у обласному бюджеті було виділено 100 тисяч гривень. На все це пішло 7 місяців.

Зараз на порядку денному також доручення голови ЛОДА щодо проведення закупівель, впровадження системи публічних аукціонів Prozorro.Продажі, створення Порталу відкритих даних ЛОДА, впровадження антикорупційних програм ОТГ, прозорість обласного бюджету. Потрохи рухаємось.

 

Львів. Був запущений внутрішній підрозділ ЛМР під кураторством голландців, що запобігає корупції зсередини і напрацьовує рекомендації з змін процесів у ЛМР. Над цим проектом ми бились рік. Зараз активно співпрацюємо у питанні, до прикладу, Міжвідомчих комісій ЛМР. Також зараз ми досягнули домовленості, що спільно з ЛМР буде створена велика Робоча група з напрацювання антикорупційної стратегії, програми та карти швидких перемог для міста Львова. Цій домовленості передували 7 зустрічей. Тут мають бути відчутні результати. Також наші позиції щодо звітування стали частиною нового Статуту територіальної громади міста Львова. Ми подали проект положень про громадську експертизу, викривачів корупції, а також проекти Етичного кодексу Львівської Міської Ради. Працюємо над впровадженням прозорих черг у дитячі садочки, опублікуванням широкого набору відкритих даних, вдосконаленням особистого кабінету мешканця.

Впровадження реформ на місцевому рівні реальне. Воно є в закупівлях, в прийнятті ЛМР рішення про критерії аудиту комунальних підприємств, є у згаданих мною кейсах. Але це складно, довго і результат цих рішень не буде відчутний одразу. Це проблема для нашої ментальності. Це потрібно розуміти і цього треба бути готовим дочекатись. Якби громадський запит і громадська підтримка цих реформ була б більшою, то і темп був би швидший.

 

А тепер про головні антикорупційні інструменти та ресурси:

Про е-декларації, розслідування і улюблену «кров» корупціонерів. Зараз просто таки рай для громадських активістів. Створена велика кількість державних та приватних інформаційних ресурсів, он-лайн сервісів, що дають витягувати велику кількість інформації для розслідувань.

Декларації (public.nazk.gov.ua, declarations.com.ua). На другому сайті можна фільтрувати результати за типами посад чи регіонами. Із даних декларацій можна скласти інфографіку із топ-десяткою чиновників, які виграли великі суми в лотерею. Або усіх хто має годинник Rolex.

Декларація родинних зв’язків суддів (http://vkksu.gov.ua/).

Реєстр громадських формувань (http://rgf.informjust.ua/, usr.minjust.gov.ua), Реєстр нерухомості (kap.minjust.gov.ua, igov.org.ua, garnahata.in.ua), Земельний кадастр (map.land.gov.ua, http://gisfile.com/map/). Реєстр авто (https://rq.hsc.gov.ua/login). Структури власності банків (http://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=6738234). База торгових знаків (http://base.ukrpatent.org/searchBUL/search.php?dbname=certtm). Реєстр юросіб РФ (https://egrul.nalog.ru/), Кіпру (https://efiling.drcor.mcit.gov.cy/drcorpublic/), Великобританії (https://beta.companieshouse.gov.uk/). Агрегатор світових реєстрів (https://opencorporates.com/).

Адреси, телефони, співмешканці (http://nomer-org.com/).

YouControl (https://youcontrol.com.ua/). SMIDA (http://smida.gov.ua/db/emitent/find). Інформація про осіб, що володіють 10 відсотків та більше акцій емітента, перелік і попереднє місце роботи посадових осіб, розкривається інформація про отримані кредити, що складають більше 25% від власного капіталу, річна звітність.

Приховані інтереси (http://interes.shtab.net/). Цей інструмент дозволяє здійснювати пошук по базі за іменем чиновника, назвою компанії чи кодом ЄДРПОУ. У базі вже є Львів. У базі є ще одна цікава вкладка — «Автоматичний аналізатор». На ній можна завантажити документ у форматі .pdf, .doc, .docx і перевірити його на збіг із документами, наявними у базі.

Звіти політичних партій (nazk.gov.ua/zvity-politychnyh-partiy).

Opendatabot (https://opendatabot.com/). У ньому можна знайти дані про фізичних осіб-підприємців, судові справи, декларації, кінцевих власників компаній, наявність і суму податкового боргу тощо. На основі цих даних можна робити дуже різнопланові новини та матеріали, комбінуючи їх між собою.

Реєстр судових рішень (reyestr.court.gov.ua, 1i.com.ua). Інформація щодо стадій розгляду судових справ (http://court.gov.ua/fair/). Реєстр корупціонерів (corrupt.informjust.ua).

Prozorro (prozorro.gov.ua, http://www.gmd.center/, nashigroshi.org, z.texty.org.ua, acm-ua.org). За допомогою сайту можна швидко подивитися закупівлі в розрізі за областями, проаналізувати, хто виступає організатором торгів, яку суму коштів областям вдалося заощадити за допомогою системи.

E-data (spending.gov.ua, 007.org.ua, treasury.gov.ua). На цьому порталі можна переглянути інформацію про використання публічних коштів. Він оприлюднює всі транзакції Державної казначейської служби, інформацію про використання коштів державного й місцевих бюджетів, звітність та договори суб’єктів.

Доступ до правди (https://dostup.pravda.com.ua/list/successful?page=7#results).

Посіпаки (http://posipaky.info/). Це відкрита база даних помічників народних депутатів України. Є ще й сайт «Посіпаки 2. Мініміньони» (http://posipaky-2.info/) із даними про помічників депутатів обласних і місцевих рад, теж із дуже зрозумілою та зручною навігацією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *