Перевіряти е-декларації просто: алгоритм від Форуму

Антикорупційний Форум Львівщини підготував спрощений алгоритм перевірки е-декларації. Вона стосується перевірок не лише суддів, але і інших чиновників. Цей алгоритм дозволить будь-кому з’ясувати базову інформацію про е-декларанта та дасть можливість професіоналам більш якісно її оцінити.

Алгоритм е-декларації

 

Крок 1: Обираємо суддю, наприклад, Господарського суду Львівської області.

 

Крок 2: Знаходимо суддю у реєстрах е-декларацій:

https://public.nazk.gov.ua/ (первинний для пошуку)

https://declarations.com.ua/ (кращий для практичної перевірки)

Обидва реєстри варто звірити, щоб не втратити якусь декларацію.

У реєстрах знаходимо вбиваючу у пошуку ПІБ три е-декларації судді за 2015, 2016 та 2017 роки.

Перевіряємо щорічні декларації. Якщо є декларації «Щорічна. Уточнена», то перевіряємо їх.

 

Крок 3: Базові етапи перевірки е-декларації:

Починаємо перевірку з найпізнішої (за 2017 рік), а потім перевіряємо більш ранні. Дані з різних декларацій фіксуємо окремо, щоб потім проаналізувати.

 

2.2.  ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

Перевірити чи є декларація родинних зв’язків судді https://vkksu.gov.ua/ua/dieklaracii-rodinnich-zwiazkiw-suddi-ta-dobrotchiesnosti-suddi/ . Звірити її з даними розділу 2.2.

Перевірити facebook сторінку та сторінки у інших соціальних мережах судді на предмет потенційного невказування члена сім’ї. Наприклад, якби писав у декларації, що нема членів сім’ї, що розлучений, або живе сам, а фото це спростовують. Декларувати треба будь-яку людину, з якої живеш (у шлюбі чи поза ним) за винятком проживання на правах спільної оренди. Якщо є шлюб – то обов’язково, як і якщо є спільний побут, обов’язки та інші елементи.

Пошукати у пошуку google та на різних сайтах старі біографії судді. Там теж може бути інформація про шлюби, дітей та інше.

Порівняти декларації за різні роки. Чи не змінився склад сім’ї.

 

3. ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ

Якщо хтось не задекларував жодної нерухомості ані на правах власності, ані на правах оренди чи безоплатного користування, то зафіксувати це. Це ризик адміністративного правопорушення з ризиком вчинення злочину.

Додати загальну площу квартир і будинків, що перебувають на праві власності. До прикладу: 39,3 + 85,3 + 26,3 + 123,3 + 33,5 = 307,7 кв.м.

Додати загальну площу земельних ділянок, що перебувають на праві власності. До прикладу: 3374 кв.м. / 10000 = 0,337 га.

Окрему додати площі і вартість об’єктів нерухомості, де вартість вказана. Звернути увагу на випадки занадто малої вартості (до прикладу, 17 гривень). Звернути увагу на дороговартісні об’єкти, що знаходяться на праві оренди. Перевірити орендодавця за загальним інтернет-пошуком.

Якщо об’єкт нерухомості придбаний у 2015-2017 рр., але його вартість не вказана, то зафіксувати це. Це підстава для повної перевірки е-декларації.

Якщо якась інформація схована під описом «Член сім’ї не надав інформацію», то зафіксувати це. Це підстава для повної перевірки е-декларації у Національному агентстві з запобігання корупції, адже це вважається корупційним ризиком.

Перевірити чи має е-декларант службове житло при наявному власному.

Пробити через ПІБ і звірити інформацію з garnahata.in.ua . Якщо є серйозні сумніви щодо е-декларанта, то бажано подати платний запит на витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно: https://kap.minjust.gov.ua/services .

Порівнювати декларації за різні роки. Щодо появи чи зникнення майна.

 

4. ОБ’ЄКТИ НЕЗАВЕРШЕНОГО БУДІВНИЦТВА

Якщо присутні, то додати до загально площі квартир та будинків. Перевірити чи вказана площа об’єкту незавершеного будівництва (зазвичай це повноцінний добудований приватний будинок).

 

5. ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО (КРІМ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ)

Пошукайте у відкритому доступі та соціальних мереж дописи, інтерв’ю, згадки, фото про ювелірні вироби, дорогий одяг, твори мистецтва, антикваріат та інше.

Усі цікаві від зброї, інкрустованих Біблій, картин і до гробівців виписуємо.

 

6. ЦІННЕ РУХОМЕ МАЙНО – ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ

Виписати інформацію про наявні транспортні засоби та просумувати їх загальну вартість з тих, що на праві власності. Звернути увагу на підозріло малі суми вартості транспортних засобів, а оренди чи інші форми користування на машини, що є високої вартості та класу.

Якщо транспортний засіб придбаний у 2015-2017 рр., але його вартість не вказана, то зафіксувати це. Це підстава для повної перевірки е-декларації.

Взяти безкоштовний Витяг з Єдиного державного реєстру МВС на усіх згаданих членів сім’ї е-декларанта: https://igov.org.ua/service/1397/general . Звірити з даними розділу 6.

Звернути увагу на наявність окремих елементів транспортних засобів. Якщо є причеп для скутера, але в декларації нема скутера, то це високий ризик порушення. Якщо є причеп, але нема автомобіля, то це аналогічно. Також якщо наявне паркомісце, але нема автомобіля, то це також високий ризик.

 

7. ЦІННІ ПАПЕРИ / 8. КОРПОРАТИВНІ ПРАВА / 9.   ЮРИДИЧНІ ОСОБИ, КІНЦЕВИМ БЕНЕФІЦІАРНИМ ВЛАСНИКОМ (КОНТРОЛЕРОМ) ЯКИХ Є СУБ’ЄКТ ДЕКЛАРУВАННЯ АБО ЧЛЕНИ ЙОГО СІМ’Ї

 

У загальному пошуку google вводите ПІБ суддів та поруч youcontrol.

Так Вам виб’є підприємства, де може бути присутній суддя. Відкрити кожне. Врахувати особливості наявності однофамільців (перевіряти вводячи російською мовою у пошук ПІБ на сайті http://nomer-org.com/ ).

Перевірити причетність е-декларанта до цих компаній через:

Безкоштовний пошук відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch. По ПІБ щодо ФОПів та по ЄДРПОУ щодо юридичних осіб. Перевірити правильність даних про частки у бізнесах.

Дані про кінцевих власників (бенефіціарів) українських компаній на Єдиному державному порталі відкритих даних: http://data.gov.ua/passport/73cfe78e-89ef-4f06-b3ab-eb5f16aea237 .

SMIDA (http://smida.gov.ua/db/emitent/find). Пробити по ЄДРПОУ.

Opendatabot (https://opendatabot.com/). Пробити по ПІБ.

Якщо у власності є банки, то перевірити через Структури власності банків: http://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=6738234).

У випадку наявності закордонних компаній, то можна шукати через: Реєстр юросіб РФ (https://egrul.nalog.ru/), Кіпру (https://efiling.drcor.mcit.gov.cy/drcorpublic/), Великобританії (https://beta.companieshouse.gov.uk/), Агрегатор світових реєстрів (https://opencorporates.com/).

Шукаємо не задекларовані бізнеси.

 

11. ДОХОДИ, У ТОМУ ЧИСЛІ ПОДАРУНКИ

Додати усі наявні сімейні доходи.

Звернути увагу на вид отриманих доходів, особливо підозрілі як «інше». Якщо подарунок, то перевіряти особу, що подарувала (особливо якщо велика сума). Якщо є продаж корпоративних прав чи доходи від відчуження майна, то встановити чи дійсно це майно зникло з е-декларації.  Звернути увагу на аномально високі пункти доходів.

Шукаємо підозрілі доходи.

 

12. ГРОШОВІ АКТИВИ

Додати загальний обсяг грошових активів окремо по кожній валюті. Після цього вивести загальний обсяг грошових активів у гривневому еквіваленті з розрахунку на курс валют від Національного Банку України станом на момент проведення перевірки: https://bank.gov.ua/control/uk/curmetal/detail/currency?period=daily .

9000 доларів США х на курс 26,3 = приблизно 237000 гривень.

 

14. ВИДАТКИ ТА ПРАВОЧИНИ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

Перевірити чи задекларував відповідні правочини у цьому розділі е-декларант якщо протягом року він щось купив чи продав.

Шукаємо не задекларовані правочини, що згадані у інших розділах.

 

15. РОБОТА ЗА СУМІСНИЦТВОМ СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ

Співставити з інформацію про доходи від різних видів роботи. Якщо отримав доходи з двох робіт, то одна є за сумісництвом.

 

16. ЧЛЕНСТВО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ В ОРГАНІЗАЦІЯХ ТА ЇХ ОРГАНАХ

У загальному пошуку google вводите ПІБ суддів та поруч youcontrol.

Так Вам виб’є ГО, де може бути присутній суддя. Відкрити кожне. Врахувати особливості наявності однофамільців (перевіряти вводячи російською мовою у пошук ПІБ на сайті http://nomer-org.com/ ).

Перевірити причетність є декларанти до цих ГО через: Безкоштовний пошук відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch. По ПІБ щодо ФОПів та по ЄДРПОУ щодо юридичних осіб. Також перевірити через Єдиний реєстр громадських формувань: http://rgf.informjust.ua/ .

Шукаємо не задекларовані ГО.

 

Крок 4: Аналогічні операції зробити з е-деклараціями за 2015 та 2016 роки.

Вивести динаміку змін майнового стану, інформацію про доходи за кожен рік окремо. До прикладу, що у 2017 році суддя заробив 221000 гривень, у 2016 році 238000 гривень, а у 2015 році 196000 гривень. По грошовим активам таку динаміку так само варто співставити.

 

Крок 5: Загальний пошук корупційних ризиків е-декларанта.

Загальний інтернет-пошук про згадки суддів у матеріалах, розслідуваннях. На сайті Суддівство: http://sudivstvo.info/yavorskiy_bogdan_ivanovich .

Перевірити наявність інформації про суддю в: Реєстр судових рішень (reyestr.court.gov.ua, 1i.com.ua). Інформації щодо стадій розгляду судових справ (http://court.gov.ua/fair/). Реєстрі корупціонерів (corrupt.informjust.ua).

Перевірити чи згадується суддя у інформаційних запитах на сайті Доступ до правди (https://dostup.pravda.com.ua/list/successful?page=7#results).

Перевірити чи був суддя колись помічником когось з депутатів різних рівнів: Посіпаки (http://posipaky.info/), «Посіпаки 2. Мініміньони» (http://posipaky-2.info/).

 

Крок 6: Підведення загальних висновків: питання.

Чи відповідають задекларовані доходи наявним активам та майну?

Чи є формальні підстави для процедури перевірки е-декларації?

 

Відповідь виглядає у формі запитань до декларанта.

 

Приємних та результативних Вам перевірок.

За додатковою інформацією на інструкцією Ви можете звертатись до команди Антикорупційного Форуму Львівщини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *