Прес-конференція “Ні виборам за законом Януковича”: виступ Координатора Антикорупційного Форуму

Webp.net-resizeimage

Україна на порозі глибокої політичної кризи.

Довіра до влади і українських політиків на історичному низькому рівні. Антирейтинги зростають у геометричній прогресії. Від 40 до 60% не бачать за кого голосувати. 67% не бачить в країні політичних лідерів взагалі.

Усім цим пояснюється низька активність громади, тотальна зневіра, апатія і помітна «відмежованість» людей від політичних подій. Виникає загроза виникнення критичної огиди до політиків. Огиди на фоні повної дискредитації інститутів держави. І це велика загроза для країни. Пасивність громади на виборах, ігнорування виборів сприяє лише старим політикам, аферистам.

А що наша молодь? Наше майбутнє. Лише 13% цікавляться політикою. 74% не довіряє політичним лідерам. Це пояснюється і війною, і дефіцитом реформ, і зниженням рівня життя, і корупцією. В усіх цих проблем є один спільний корінь – це брак політичної волі. Комусь бракує волі не торгувати з агресором, комусь впровадити реформи чи подолати корупцію. Брак політичної волі – це ознака старого політика. Щоб була політична воля потрібні інші політики і нормальна європейська політична культура.

 

До чого ми маємо прагнути?

Політичної культури, коли спікер норвезького парламенту подав у відставку внаслідок скандалу з ремонтом будівлі законодавчого органу, а прем’єр Словаччини подав у відставку після вбивства журналіста-розслідувача. До того британський міністр подав у відставку через спізнення. Міністр внутрішніх справ Британії пішла у відставку на тлі заяв про те, що ввела в оману парламент щодо показників норм депортації нелегальних мігрантів. Це одиничні випадки? Ні. Система високої політичної культури. Де не прихід до влади, а забезпечення інтересів виборців головним. Де працює повага до інститутів, висока відповідальність за займану посаду. У таких країнах відповідальність працює за будь-що, у тому числі, і за корупцією як у Південній Кореї. Там вибори є виборами, інститути влади незалежними і взаємостримуючими.

Яскравий приклад – це США. Спроби Трампа примножити свій вплив розбились об американські інститути влади. Незалежний парламент, суд, спецслужби, ЗМІ. Більш-менш дієва демократія існує там, де сила процедур та інституцій потужніше за інтереси персоналій. Кажуть «Демократія – це велосипед, де постійно треба крутити педалі». Ми крутимо погано.

 

Як нам досягти іншого рівня політичної культури?

Потрібна інша природа держави, низка структурних реформ, підвищення рівня життя та безпеки. Для змін потрібні інші політики. Щоб були інші політики потрібна інша виборча система, деолігархізація ЗМІ. Корупційні політики не будуть очищати самі себе, а тому без чіткого суспільного запиту на відповідні зміни нічого не зміниться. Для зміни природи держави громадяни мають захотіти іншої держави, мають захотіти стати іншими.

 

Зрозуміло, що вибори за старими правилами – це прямий шлях до обрання старих політиків. Пропоноване виборче законодавство відкриває шлях для нових політиків. Воно не є ідеальне, не є панацея, але є важливим кроком.

Пройшли часи, коли у одному з британських міст, що провалилось під воду, щоб стати депутатом, потрібно було виплисти на човні у море та прокричати прізвище нового депутата. Разом з світом еволюціонують і вибори.

Новий Виборчий кодекс не лише створює додаткові шанси для менших партій (через зменшення барєру до 4%) і для регіональних команд (через відкриті регіональні списки). Цей Кодекс також сприяє конкуренції у партіях. Виборець отримує можливість самому визначати місце політика у списку. Корупційну і популістичну мажоритарку пора прибирати. За нової системи здійснити підкуп виборців буде складніше, як і торгувати списками.

Для повноцінної виборчої реформи змінитись має не лише виборча система, не лише адміністрування виборів, не лише має запрацювати система відповідальності, але й виборці мають змінитись.  Коли мова йде про гречку, великі гроші, фальсифікації, адмінресурс, то мова йде не лише про політиків і ЗМІ, але про виборців як співучасників. до влади вони приходять не самі. Своїми голосами їх заводимо у парламент саме ми – виборці.

Останні опитування демонструють, що лише 11% виборців голосують через ідеологічні засади, а 16% взагалі не знають чому за когось голосують. Якщо ми будемо вимагати вождів, піару, то це нам і даватимуть. Це неймовірне поле для засилля популізму. Саме тому виборча реформа має бути комплексною. Для того, щоб вона хоча б розпочалась ми виходимо на публічну акцію з відповідними вимогами, бо насправді саме від кожного з нас залежить чи будемо мати можливість обрати гідних і якісних. Якщо не змінити виборчу систему зараз, то її може не вдасться змінити протягом 6 років.

 

Детальніше з перевагами пропонованих змін можна ознайомитись у інтерв’ю Координатора Антикорупційного Форуму Львівщини Олексія Роговика на Радіо Вголос за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=-c06nj3-1CE&feature=youtu.be

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *