ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (28 травня – 3 червня 2018 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (28 травня – 3 червня 2018 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: тотальна суспільна недовіра до «судової реформи» та довіра до активістів, листування Данилюка та МВФ і загальний конфлікт з Гройсманом

73% громадян вважають хід судової реформи в Україні неуспішним, причому 43% вважають її цілковито провальною. Про це свідчать результати опитування населення України, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова. Як успішну, кажуть дослідники, цю реформу оцінили лише 10%.

Лише 5% опитаних українців готові довірити створення антикорупційного суду представникам президента Петра Порошенка. Про це свідчать результати опитування населення України. Найбільше довіри в цьому питанні представникам антикорупційних громадських організацій (47%) та експертам із західних країн (38%). Значно менше громадян готові доручити цю справу депутатам Верховної Ради (13%) та суддям від органів судового самоврядування (9%). “Порівняно з кінцем 2017 року розподіл думок за цим питанням майже не змінився, за винятком деякого зростання довіри до антикорупційних громадських організацій (з 41% до 47%)”.

ТОП України

Міністр фінансів Олександр Данилюк розіслав народним депутатам листа, в якому закликає негайно ухвалити закон про антикорупційний суд і тим самим розблокувати фінансування від МВФ. Він попереджає, що якщо Верховна Рада не ухвалить цього рішення, на країну чекають “серйозні фінансові та політичні наслідки”. Данилюк нагадує, що невиконання програми МВФ позбавляє Україну можливості отримати кредити на фінансування держбюджету і довіри іноземних інвесторів. І це, за словами міністра, на тлі того, що протягом наступних п’яти років Україні необхідно виплатити за зовнішніми боргами більше 23 млрд доларів. “У разі зриву програми видатки бюджету 2018 року мають бути скорочені на суму близько 4 млрд доларів. Для стабілізації ситуації держава буде змушена витрачати свої золотовалютні резерви, що призведе до девальвації гривні та стрибку інфляції”. Подібний сценарій є загрозою національній безпеці країни та “відкине державу в розвитку на роки назад”.

Рішення Кабінету міністрів про перепідпорядкування йому Державної фіскальної служби, яка зараз координується Міністерством фінансів, прийнято в порушення регламенту та є незаконним. Про це заявив міністр фінансів Олександр Данилюк на зустрічі з бізнесом. “Рішення ще не було оприлюднено. Думаю, ніколи не буде оприлюднено, тому що не відповідає системі загального державного управління”.

Данилюк написав листа до G7 з наміром “уникнути двозначності та маніпуляцій” у його конфлікті з прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом. Данилюк описує конфлікт з прем’єром та небажання останнього призначити його заступником Яну Бугрімову. За його словами, президент намагався назначити людину, яку лобіювали Кононенко/Южаніна, – спочатку це був Уманський, пізніше Воробей. Через те, що Данилюк ці кандидатури на посаду не погоджував, вже 2 роки він працює без заступника. Данилюк також зазначив, що діюча влада заважала реформуванню ДФС. “Він (прем’єр – ЕП) також заблокував призначення постійного голови ДФС та його заступників. Ви знаєте, що виконуючий обов’язки голови дуже близький і лояльний до прем’єр-міністра. Він вже більше року перебуває на посаді в протиріччі з законом”, – зазначив Данилюк. Данилюк також зазначив, що запропонував Гройсману подати в парламент прохання про його відставку.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вважає неприйнятним лист Данилюка послам “Великої сімки”, в якому поінформував про конфлікт із прем’єр-міністром. “Ми з колегами-міністрами після засідання уряду в присутності Данилюка обговорювали це питання. Всі колеги вважають, що навіть такий лист був абсолютно неприйнятним, а його реакція була невиправданою і емоційною”, – сказав Гройсман. За словами глави уряду, Данилюк “вибачився за цей лист, сказав, що це його помилка”.

МВФ незадоволений останніми рішеннями уряду України щодо повноважень Мінфіну та підпорядкування ДФС. Про це сказано в листі голови місії МВФ в Україні Рона ван Родена до українського уряду. У ньому йдеться про два рішення, прийнятих на закритій частині засідання Кабміну тиждень тому. У Фонді зазначають, що цим Україна порушує зобов’язання, взяті під час отримання попереднього траншу від МВФ. Йдеться про ще неопубліковані постанови уряду про позбавлення Мінфіну повноважень щодо затвердження фінансових документів уряду. “Уряд поки не хоче оприлюднювати ці рішення. Для країни це був би великий удар і погрожував зривом програми МВФ”, – сказав міністр на зустрічі з підприємцями і пресою.

 

2) Справи НАБУ: «ДемОрда» у Громораді при НАБУ, проблеми з читанням задля Насірова та суд для Мартиненка

Завершилось інтернет-голосування за учасників Ради громадського контролю при НАБУ. Після аналізу технічного протоколу голосування можна підвести попередні підсумки. Зокрема, лідирують представники ГО “Демократична сокира орди” – Максим Діжечко (6881 голос), Тетяна Локацька (6561) та Анатолій Мазур (6205). Місця з 4 по 6, за попередніми даними, посідають представники ГО “Громадський люстраційний комітет” – Тетяна Козаченко (5564), Олександра Дрік (4752) та Анна Калинчук (4565). Також до Ради громадського контролю проходять кандидати від ГО “Антикорупційний штаб” (Галина Янченко – 4180), ВО “Автомайдан” (Віталій Устименко – 4174, Олег Пушак – 3812), ГО “Платформа Громадський Контроль” (Артем Романюков – 3688), ГО “Трансперенсі Інтернешнл Україна” (Андрій Боровик – 4454, Катерина Риженко – 4367, Іван Лахтіонов – 4085), ГО “Асоціація правників України” (Злата Симоненко – 3780) та лідер ГО “СІЧ-С14” Євген Карась (3998).

На черговому засіданні суду, який розглядає справу за обвинуваченням екс-голови ДФС Романа Насірова, не змогли зачитати жодної сторінки обвинувального акту. У САП пояснили, що обвинувачений повторно заявив клопотання про відвід прокурорам Роману Симківу та Андрію Перову, а суд повторно відмовив стороні захисту у відводі.

Шевченківський районний суд Києва призначив перше засідання у справі колишнього народного депутата Миколи Мартиненка про заволодіння та легалізацію коштів. Розгляд справи колегія на чолі з головуючою суддею Оксаною Голуб розпочне 21 червня.

Антикорупційні органи завершили розслідування відносно мера Одеси Геннадія Труханова та чиновників міськради, яких підозрюють у розкраданні коштів міського бюджету.

Апеляційний суд міста Києва залишив під арештом майно народного депутата Борислава Розенблата.

Захист екс-заступника голови МВС Сергія Чеботаря оскаржує оголошення йому підозри у справі про розтрату держкоштів при закупівлі рюкзаків МВС.

Правоохоронці 29 травня повідомили про підозру в отриманні хабара судді одного з районних судів Дніпра. Про це повідомляє прес-служба НАБУ.

 

3) Справи НАЗК: рейтинги найзаможніших депутатів, прокурорів та суддів; оббріханий Данилюк та «успішний» Демчина

За обсягом рухомого майна серед депутатів Верховної Ради лідирує член фракції БПП Дмитро Голубов. Такий висновок зробила Liga.net на підставі даних з e-декларацій чиновників за 2017 рік, перевівши все рухоме майно (включаючи майно членів сім’ї) за курсом у гривні і підсумувавши. Цей депутат випереджає за рухомим майном навіть президента Петра Порошенка. Наприклад, найбільше надходжень задекларував за минулий рік депутат Зорянської сільради Харківської області Олександр Плювако, тоді як за кількістю нерухомості і землі явно виражених лідерів немає. Дмитро Голубов задекларував активів на 2 млрд грн (включаючи готівку).

Серед представників місцевої влади найбагатший за рухомим майном голова Миколаївської ОДА Олексій Савченко. Він і члени його сім’ї задекларували майже 657 млн грн, його грошові надходження за 2017 рік склали близько 5 млн грн, вони володіють 5 га землі і 186 кв м нерухомості.

Лідером рейтингу найбільш заможних співробітників прокуратури, якщо судити за рухомим майном, є головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Рухоме майно Матіоса оцінено приблизно в 93,8 млн грн. Дохід його і сім’ї в минулому році – майже 73 млн грн. У Матіосів також є 14 га землі і більше 1000 кв м нерухомості. Серед суддів найбагатша за рухомим майном суддя Одеського окружного адміністративного суду Катерина Танцюра.

Керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу Франсіс Маліж розповів, що журналісти телеканалу “1+1” поширили неправдиву інформацію про міністра фінансів Олександра Данилюка. “Нещодавно я отримав цей знімок екрану, зроблений з відео 1+1. Його представили як доказ того, що міністр Олександр Данилюк купив собі квартиру в Лондоні за мільйон доларів”, – зазначив керуючий директор ЄБРР. “Єдина проблема із цим блискучим журналістським розслідуванням? “Доказ” у вигляді фотографії зробили у Парижі, у квартирі моєї сім’ї”, – пояснив Франсіс Маліж.

Перший заступник голови СБУ – начальник головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю Павло Демчина, перебуваючи під слідством НАБУ, придбав позашляховик Range Rover Sport вартістю понад 30 тисяч доларів. Про це йдеться у розслідуванні програми “Схеми”, спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу “UA: Перший”.

НАЗК не встановило конфлікту інтересів у діях народних депутатів та міністрів від “Народного фронту”, які взяли на поруки однопартійця Миколу Мартиненка, підозрюваного у заволодінні майном ДП “Енергоатом”.

Печерський суд затягує розгляд справи про конфлікт інтересів першого заступника міністра молоді та спорту Ігоря Гоцула. Про це пише ЦПК.

 

4) Справи ГПУ: затягування по Холодницькому та суд для Суса

Керівнику Фонду держмайна Віталію Трубарову не повідомлялося про підозру у справі про незаконну приватизацію будівлі на Хрещатику, у якій раніше підозрюваним заочно став екс-міністр часів Януковича Микола Присяжнюк. Про це пишуть “Наші гроші”.

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія Генпрокуратури продовжила на один місяць розгляд дисциплінарної справи відносно керівника САП. Про це сам Назар Холодницький повідомив у коментарі “Укрінформу”.

Прокуратура Київської області пред’явила 6 позовів про стягнення понад 12 мільйонів гривень, які держава виплатила за договором оренди реабілітаційно-оздоровчого комплексу, укладеного з комерційною структурою, яка наближена до екс-ректора податкової академії Петра Мельника.

САП передала Подільському районному суду Києва обвинувальний акт щодо екс-заступника керівника Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури Дмитра Суса.

До суду для розгляду по суті скеровано обвинувальний акт щодо екс-мера Миколаєва Олександра Бердникова, який підозрюється у привласнені понад 10 мільйонів гривень іноземних інвестицій.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: тендери для депутатів на 4 мільярди, махінації заради субсидій та 17000 доларів хабаря

90% дебіторських боргів компанії “Укрнафта” належать компаніям-банкрутам. Про це повідомив голова Офісу великих платників податків Євген Бамбізов.

На державних закупівлях в 2017 році компанії, афілійовані з народними депутатами, отримали тендерів на 4,1 мільярда гривень. Про це свідчить аналіз, проведений ГО “Антикорупційний штаб”. 94% тендерів, в ході яких перемогли депутатські компанії, пройшли без конкурсів.

З 2014 року понад 43 тисяч військовослужбовців в Україні здійснили 27 тисяч злочинів. Про заявив головний військовий прокурор України Анатолій Матіос. Було почато розслідування за фактами заволодіння військовим майном (747).

Жителі Чернівецької області заради субсидії приховали реальні доходи та витрати і вказали недостовірну інформацію в деклараціях про доходи. 57-річний житель смт. Кельменці, щоб призначити собі субсидію, не вказав суму покупки житлового будинку (80 тисяч гривень) і земельної ділянки (20 тисяч).

Співробітники Внутрішньої та власної безпеки Держприкордонслужби разом з правоохоронцями під процесуальним керівництвом військової прокуратури розкрили кадрову оборудку, в якій підозрюються посадовці ДПСУ. Посадова особа Сумського прикордонного загону та колишній посадовець Східного регіонального управління за попередньою змовою групою осіб вимагали та одержали від військовослужбовця Сумського прикордонного загону неправомірну вигоду у розмірі 17 тисяч доларів США за призначення на одну з керівних посад у лавах Держприкордонслужби.

Криворізькі правоохоронці затримали на “гарячому” лікаря, який вимагав 3,5 тисяч доларів хабаря за операцію, яка має бути безкоштовною.

Правоохоронці затримали uоловного спеціаліста з питань внутрішньої безпеки Приватбанку в Запоріжжі за підозрою у вимаганні та отриманні хабара від клієнта-боржника банку. Досудове розслідування встановило, що головний спеціаліст з питань внутрішньої безпеки вказаного банку вимагав від фізичної особи неправомірну вигоду у 10 тис. грн. за вирішення питання щодо списання боргових зобов’язань останнього перед ПАТ КБ “Приватбанк”.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *