Диявол криється в деталях: координатор Антикорупційного форуму Львівщини про Антикорупційний суд

Парламент підтримав створення Антикорупційного суду. Таке рішення підтримали 315 народних обранців. 

До Вашої уваги за гіперпосиланням повна версія інтерв’ю Координатора Форуму Oleksii Rohovyk для Дивись.info. У цій статті ключові цитати.

 222

фото: Резонанс.сс

 

У чому нюанси

«Два роки ми боремося за те, щоб в Україні був Антикорупційний суд. Тому для нас це дуже серйозна подія. І та кількість голосів, яка була за цей закон, 315 свідчить про те, що, можливо, це одне з найважливіших рішень, які прийняв Парламент в своїй історії. Питання про те, чи буде мати вплив, залежить від багатьох різних факторів. Зрозуміло, що ключове – це роль групи міжнародних експертів. Суперечки точилися щодо цього. І є питання до того, що в законі чітко не прописано, хто буде входити в групу міжнародних експертів, які є повноваження в цієї групи, яка суб’єктність, як вони збираються. Як вони долучаються до засідань ВККС (Вища кваліфікаційна комісія суддів України – АВТ,). Які юридичні наслідки від рішень, які вони приймають».

Обрання суддів

Є 6 осіб, які будуть в групі міжнародних експертів. «Троє із них можуть ініціювати процедуру накладення вето на якогось кандидата до Вищого антикорупційного суду. Тоді, коли вони наклали вето на якогось конкретного суддю, збирається спільна велика комісія. У неї входить 16 осіб з Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Ми знаємо, що цей орган достатньо залежний від чинної влади. Відповідно так само збираються вони з 6 міжнародними експертами. Для того, щоби захистити право судді іти далі, тобто, щоб це вето забанити, треба щоб він на цій комісії набрав 12 голосів. Ці 12 голосів – це, наприклад, 9 голосів членів ВККС із 16-ти. Але обов’язково мають бути 3 голоси від міжнародних експертів. Як мінімум половина експертів має підтримати право конкретного судді продовжувати його участь в конкурсі до Вищого антикорупційного суду. Якщо його підтримають лише 2 експерти, то це означає, що цей суддя вже не буде мати права продовжувати участь в конкурсі. Таким чином встановлений дуже серйозний фільтр. Диявол завжди в деталях. І от цей диявол в деталях – це очевидно те, хто буде в цій групі міжнародних експертів».

Хто ж ця впливова група?

Пан Олексій розповів, що попередньо умова була така, що мають бути представники експертів урядів країн, які співпрацюють з Україною в антикорупційній діяльності. І вони делегують своїх представників, контролюють. І в цьому немає жодної проблеми. Втім, редакція була змінена таким чином, що зараз в групу міжнародних експертів будуть входити міжнародні організації – її представники, які мають договори з Україною про співпрацю в антикорупційній діяльності. Або здійснюють консультування у сфері антикорупційної діяльності.

«Це одразу відкидає деяку частину міжнародних організацій. Наприклад, Світовий банк має підписаний меморандум, а не договір з Україною про співпрацю. Це означає, що швидше за все вони не зможуть надати своїх представників до цієї групи міжнародних експертів. Так само є така організація як Європейський Союз. Виникає питання, чи вони будуть мати змогу делегувати? Кажуть, що за документами, юридично вони не вважаються міжнародною організацією. А вважаються міждержавним об’єднанням. Відповідно вони так само, можливо, згідно з чинною редакцією, втратили право делегувати своїх представників до міжнародної групи експертів. Але є інша сторона медалі. Наприклад, ОБСЄ – дуже така сумнівна організація, з сумнівними представництвами і впливом Російської Федерації – державою-агресором,  вона швидше за все буде мати можливість делегувати свого представника до міжнародної групи експертів. Відповідно виникають ризики, яке він рішення буде приймати, що він буде делегувати».

Коли суд буде

«Антикорупційний суд не запрацює раніше червня 2019-го року. Я думаю, що він не запрацює до президентських виборів в принципі».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *