ТОП-5 антикорупційних подій двох тижнів в Україні (9-22 липня 2018 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій двох тижнів (9-22 липня 2018 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: Саміти ЄС та НАТО, а також український бізнес позначили пріоритет антикорупційної реформи; скандальна правка до закону про Антикорупційний суд виправлена; тиск на активістів зростає (суди, хімічни опіки очей Шабуніна)

Спільна заява саміту Україна-ЄС містить нагадування про важливість боротьби з корупцією для збереження дії безвізового режиму. “Ми нагадали про важливість подальшого дотримання “індикаторів”, які дозволили візову лібералізацію, і взяли до відома оцінку і рекомендації, що містяться в першій доповіді комісії у рамках механізму призупинення візового режиму”, – йдеться у спільній заяві президентів України, Європейської ради та Європейської комісії. Окремо лідери наголосили на необхідності подальшого зміцнення необхідної незалежності і повної ефективності ключових антикорупційних інституцій. Також у документі нагадується, що План дій візової лібералізації містив не лише антикорупційний розділ. «Ми погодилися з потребою продовжувати зусилля щодо реформування судової системи, судочинства та прокуратури задля зміцнення верховенства права в Україні. Ми дійшли згоди щодо потреби подальшого зміцнення необхідної незалежності і повної ефективності ключових антикорупційних інституцій, які повинні мати можливість виконувати свою роботу, не відчуваючи надмірного впливу. Ми погодилися з необхідністю невідкладно створити ефективний механізм перевірки е-декларацій посадовців та терміново скасувати зобов’язання щодо е-декларування, накладені на громадських активістів».

ЄС визнає прогрес України у здійсненні реформ та наголошує, що антикорупційні реформи мають залишатися пріоритетом порядку денного України. Про це президент Європейської ради Дональд Туск заявив на прес-конференції за підсумками саміту Україна-ЄС в Брюсселі. Туск додав, що ЄС вітає нещодавній закон про створення Вищого антикорупційного суду, проте наголосив на необхідності змін до нього. “Чекаємо на ухвалення поправок, які потрібні для належної роботи суду”.

ТОП України

Учасники саміту підкреслили, що успіх широкомасштабних реформ в Україні, зокрема, у боротьбі з корупцією, матиме вирішальне значення для закладання основи для процвітаючої та мирної України, міцно закріпленої серед європейських демократій, які прагнуть до спільних цінностей. Про це йдеться у декларації  учасників саміту НАТО у Брюсселі.

Найбільша причина незадоволення – високий рівень корупції. Про це говорить 46,1% підприємців. На другому місці – відсутність довіри до судової системи (40,6%). Такі результати було отримано в рамках дослідження “Індекс інвестиційної привабливості”, яке Європейська Бізнес Асоціація проводить кожні півроку, передає прес-служба ЄБА.

Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій і статус суддів Вищого антикорупційного суду  №7441, а також скандальні правки до нього, які вимагав МВФ. За відповідне рішення проголосував 231 народний депутат. Закон, з ухваленими поправками до нього, забороняє розгляд апеляційних скарг щодо корупційних справ, переданих НАБУ, іншими судами, окрім апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Всі рішення щодо топ-чиновників Романа Насірова, Олександра Онищенка, Миколи Мартиненка та інших буде ухвалювати саме Антикорупційний суд.

Центр протидії корупції та Transparency International Україна закликали коаліцію виправити скандальну норму про апеляцію у справах корупціонерів та проголосувати необхідні зміни до Кримінального процесуального кодексу цього тижня. Відповідне звернення спрямоване Петру Порошенку та Арсенію Яценюку як лідерам БПП та “Народного фронту”, повідомляє ЦПК. У зв’язку з цим комітет рекомендував парламенту прийняти законопроект №7441 в цілому з урахуванням пропозиції Алєксєєва про те, що сесійна зала визначиться з тим, в якому саме формулюванні підтримувати поправку щодо апеляції.

До складу Громадської ради міжнародних експертів, яка замість Громадської ради доброчесності допомагатиме відбирати суддів до Вищого антикорупційного суду своїх представників, зможуть запропонувати 14 міжнародних організацій. Про це повідомляє громадська організація “Фундація DEJURE” із посиланням на відповідь Міністерства закордонних справ України на запит організації. На запит надало перелік з таких організацій: Управління ООН з наркотиків і злочинності (UNODC), Рада ООН з прав людини: спецдоповідач з питання незалежності суддів і юристів, Група держав проти корупції (GRECO), Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів боротьби з відмиванням грошей (MONEYVAL), Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD), Євроюст, Європол, Європейські партнери проти корупції (EPAC), Європейське управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF), Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF), Організація з безпеки і співробітництва в Європі (OSCE), Інтерпол, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку (EBRD).

Верховний суд пояснив, чому відхилив позов низки громадських організацій, в якому ті вимагали скасувати указ президента Петра Порошенка про призначення аудитором НАБУ Павла Жебрівського. У своїй заяві суд зазначив, що відмовив у відкритті відповідного провадження, оскільки: – по-перше, “закон вимагає, щоб у позовній заяві про оскарження нормативно-правового акту позивач обґрунтував свою належність до суб’єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт”; – по-друге, “звертаючись до суду з позовом щодо законності правового акту суб’єкта владних повноважень індивідуального характеру, позивач також повинен пояснити, які правові наслідки безпосередньо для нього породжує оскаржуване рішення”; – по-третє, “цей указ президента є актом індивідуальної дії, який породжує права та обов’язки тільки для того суб’єкта, якому його адресовано. Відсутність у будь-кого, зокрема й у позивачів, прав та/або обов’язків у зв’язку з виданням оскарженого Указу не породжує в таких осіб і права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом”.

65 народних депутатів подали до Конституційного суду подання щодо неконституційності електронного декларування для активістів-антикорупціонерів. Про це в п’ятницю під час круглого столу в Києві розповіла член ради експертної коаліції “РПР” Юлія Кириченко. Відзначається, що подання підтримали і представники ГО. За її словами, вимога для активістів подавати декларації про доходи порушує принцип верховенства права, а також дискримінує за видом діяльності та втручанні в особисте життя.

Біля будівлі САП зібрались протестувальники, одні з яких вимагають відставки керівника відомства Назара Холодницького, інші вимагають його роботи. Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін отримав хімічний опік обох очей після того, як під стінами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури провокатори облили його зеленкою. На нападників Шабуніна склали адміністративні протоколи і відпустили. Екс-радник глави МВС та лідер соціалістів Ілля Кива написав заяву в поліцію через нібито напад з боку Шабуніна та інших невстановлених осіб. Активісти опублікували відео, де люди, які влаштовували провокації під керівництвом Ківи отримують гроші за свої “послуги”. В Transparency International Україна заявили про ріст проявів безкарного застосування сили проти антикорупційних активістів. Через сутички під антикорупційною прокуратурою відкрили кримінальну справу. Шабунін подав скаргу до суду з вимогою відкрити справу за його заявою про напад. Представники ЦПК заявляють, що ідентифікували нападників на голову ЦПК. Їх пов’язують із Арсеном Аваковим.

Суддя Шевченківського районного суду м. Києва зобов’язала слідчого ГУ СБУ протягом двох місяців закінчити досудове розслідування кримінального провадження, до якого залучено компанію YouControl.

6 вересня на площі Конституції знову відбудеться акція на підтримку виборчої реформи. Подію анонсували активісти та політики.

 

2) Справи НАБУ: напад на будівлю НАБУ; прослуховування Ситника; тиск за звільнення Холодницького, закриття справи сина Авакова та закон за скасування «Роттердам+»

У НАБУ не виключають, що погром будівлі НАБУ був спланованою та організованою провокацією з боку представників певних політичних сил. “Це підтверджується як зв’язками одного з організаторів акції з фігурантами розслідувань НАБУ — народним депутатом Євгеном Дейдеєм та близьким родичем Міністра внутрішніх справ, так і пасивністю поліції відносно правопорушників. Жоден із них не був затриманий, що навряд чи було б можливим, якби подібні події сталися, приміром, у приміщенні МВС”, – зазначають в Бюро. Також НАБУ має підтвердження того, що учасників акції, серед яких були представники соціально незахищених верств населення, підвозили і вивозили організованими групами в обмін на певну матеріальну винагороду”, – зазначають в НАБУ. Бюро опублікувало відео, як невідомі люди, частина з які назвали себе “ветеранами АТО”, увірвалися у будівлю НАБУ і влаштували безлади. Поліція відкрила кримінальне провадження через вторгнення невідомими у будівлю НАБУ в Києві.

Посольство США в Україні стурбоване нападами на активістів та будівлю Національного антикорупційного бюро. “Ми глибоко стурбовані сьогоднішніми нападами на громадянське суспільство та НАБУ. Тітушки, що залякують реформаторів, та неефективна реакція поліції, є неприйнятними в сучасному демократичному суспільстві”, – наголосили американські дипломати.

Артем Ситник 26 квітня відвідував будинок, у якому мешкає президент Петро Порошенко у Козині. Про це повідомляє програма “Схеми”. За словами журналістів, у цей же час біля воріт резиденції були автівки, якими користується Олександр Грановський. Грановський, якого називають “куратором в судах та прокуратурі” декілька разів приїжджав на зустріч.

Директор НАБУ Артем Ситник переконаний, що його прослуховують. Про це він сказав в інтерв’ю DW, яке дав у Кельні. “На рахунок себе я не переживаю, мене моніторять всі служби України – і прослуховують, і спостереження (ведуть), повністю комплекс всіх заходів”, – сказав Ситник.

Директор НАБУ Ситник сподівається на звільнення спеціального антикорупційного прокурора Назара Холодницького і підозрює його у помсті. “Я читав те, що було у публічному просторі, саме висновок члена-доповідача комісії. З 53-х аркушів висновку на 52-ох вони дійсно роблять аналіз того, що відбулося, і робиться висновок про те, що скарга повністю обґрунтована, всі доводи в ній підтверджені, ці порушення мають характер грубих порушень, які є підставою для звільнення. “Але останні півсторінки – це якраз спроба певної юридичної оцінки норм закону “Про прокуратуру” з тим, щоб це все ж таки було не звільненням, а доганою. Насправді, якщо проаналізувати закон про прокуратуру, цей висновок не відповідає нормам закону, і я сподіваюсь, що комісія прийме об’єктивне і законне рішення”. Юрій Луценко заявив, що кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів вирішить долю керівника САП Назара Холодницького 24 липня. Ситник скерував до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів заперечення на висновок, який рекомендує обмежитися доганою керівнику САП Назару Холодницькому.

Спеціальний антикорупційний прокурор Назар Холодницький заявляє, що не збирається мститися директору Національного антикорупційного бюро Артему Ситнику і що останньому треба до психіатра. Про це він сказав в інтерв’ю DW.

Директор НАБУ переконує, що США анулювали візу Холодницькому.

Чотирнадцять народних депутатів подали законопроект №8626, яким пропонують скасувати так звану формулу “Роттердам+”.

Антикорупційна прокуратура повернула детективам НАБУ проект підозри для голови Національного агентства з питань запобігання корупції Наталії Корчак.

Прокурор САП  закрив справу   про розкрадання коштів проти сина міністра внутрішніх справ Олександра Авакова та екс-заступника міністра Сергія Чеботаря. Третій фігурант справи так званих “рюкзаків Аваков” про розкрадання коштів Володимир Литвин хоче взяти провину на себе. НАБУ скерувало до САП скаргу на постанову прокурора САП про закриття кримінального провадження у “справі рюкзаків”.

Екс-керівник ДФС Роман Насіров написав відкритий лист керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, де поскаржився на фальсифікацію справи проти нього і попросив відмовитися від обвинувачення. САП перевірить чи прослуховували детективи НАБУ розмови Насірова.

Детективи Національного антикорупційного бюро повідомили про підозру посадовцям ПАТ “Укрзалізниця” та представникам ТОВ “Вог Аеро Джет”, які підозрюються у завданні збитків компанії в особливо великих розмірах. У відомстві додали, що “Укрзалізниця” закупила у переможця тендеру три чверті від запланованого обсягу палива за цінами, підвищеними на підставі третьої додаткової угоди, і в результаті переплатила 92 млн грн.

Прокурор САП вирішив затримати оголошеного в міжнародний розшук топ-менеджера “Трейд Коммодіті” Володимира Гарькавого, який безперешкодно повернувся в Україну і прийшов свідчити в НАБУ. НАБУ стверджує, що працівники Державної прикордонної служби з незрозумілих причин не затримали на кордоні з Україною  Володимира Гарькавого.

Детективи НАБУ отримали доступ до телефону Анни Бабич – цивільної дружини заступника глави адміністрації президента України Олексія Філатова, який фігурує у розслідуванні кримінального провадження про можливе незаконне збагачення. Відповідне рішення про надання доступу до телефону ухвалив Солом’янський райсуд Києва.

Слідчі дії, які детективи Національного антикорупційного бюро здійснювали 14 червня 2018 року на території аеропорту “Київ”, не можуть бути причиною аварійної ситуації. Про це повідомляють в НАБУ. “Звинувачення ж компанії “Мастер-Авіа” (орендатора аеропорту) у блокуванні роботи, через що буцімто виявилось неможливим запобігти аварії літака авіакомпанії BRAVO, не відповідають дійсності”, – наголошують у відомстві.

Директор НАБУ Ситник розповів, що через складність справи по “Приватбанку” не варто швидко чекати підозр. Про це він заявив в інтерв’ю.

Після зустрічі зі скандальним суддею Артуром Ємельяновим директор “Об’єднаної гірничо-хімічної компанії” Руслан Журило (фігурант справи Мартиненка) отримує рішення суду на свою користь. Про це йдеться в розслідуванні “Bihus.info”.

Мер Одеси Геннадій Труханов подав заяву до Європейського суду з прав людини щодо порушення ст. 5 Конвенції про захист прав людини – “про право на свободу та особисту недоторканність” особи. “Ми неодноразово говорили про негативні процесуальні наслідки незаконного затримання Генадія Труханова та факт порушення правоохоронними органами національного законодавства та міжнародних зобов’язань”, – заявив адвокат Труханова.

Апеляційний суд Києва залишив без задоволення скаргу ТОВ “Міжнародний аеропорт Одеса” та ТОВ “Одеса аеропорт Девелопмент” щодо зняття арешту активів на суму понад 2 млрд гривень.

Обвинувальний акт щодо одеського контрабандиста Вадима Альперіна, який намагався надати 800 тисяч доларів хабара НАБУ, скерували до суду.

З депутата Київради від фракції “Єдність” Сергія Кримчака, підозрюваного у розкраданні майна в Києві, зняли електронний браслет стеження. “Суд не продовжував це зобов’язання для Кримчака. Запобіжний захід закінчився ще у травні. Наразі у Кримчака немає жодних зобов’язань”.

 

3) Справи ГПУ та ДБР: Луценко ліквідував департамент Горбатюка; 700 мільйонів Януковича, які не зацікавили ГПУ; десанкціювання Клюєва, «горіхова мафія» в ДФС та розпил посад в ДБР

Прокуратура підозрює у відмиванні коштів Андрія Миханіва, екс-віце-президента державної компанії “Хліб України” (соратника Лазаренка).

Глава ліквідованого генпрокурором Юрієм Луценком Департамену спеціальних розслідувань Сергій Горбатюк заявив, що підстав для цього не було. “Ліквідував. Підстав ніяких не було. Ніякої оптимізації і покращення – виключно намагання усунути від прийняття рішень у кримінальних провадженнях, які керівництво хоче загробити”. Луценко ліквідував Департамент і створив нове управління, яке очолить Горбатюк. Генеральна прокуратура заявила, що про перевірку департаменту спецрозслідувань було відомо його очільнику Сергію Горбатюку, оскільки вона була плановою.

Фінансова розвідка США виявила 700 мільйонів доларів, які “сім’я Януковича”  вивела за кордон  між 2008 і 2014 роками. Про це йдеться у статті BuzzFeed, оприлюдненій 12 липня. Документи, які вдалося отримати  журналістам, вказують, що українські правоохоронці вибірково користувалися знахідками американських колег. У 2014 році правоохоронці США поділилися з Україною інформацією про рахунки за кордоном, що належали близькому оточенню Януковича та його колишнім урядовцям. Серед транзакцій, які вдалося отримати  BuzzFeed News, є наступні факти: 1) Протягом останніх шести місяців режиму Януковича компанія МАКО, підконтрольна Олександру Януковичу, провела сумнівних транзакцій на 74 мільйони доларів США через дочірні компанії, розташовані в Україні, Нідерландах та Швейцарії. Щонайменше 50 банківських транзакцій проводилися кожні три дні із призначенням “передоплати за вугілля”. Американські чиновники заявили, що операції вважаються підозрілими, оскільки проходили вони через офшорні країни. 2) Міністерство фінансів США визначило щонайменше два десятки урядовців Януковича, які надсилали або отримували підозрілі трансферти. Серед них  український законодавець Юрій Бойко, колишній міністр палива та енергетики, підписант бюджету “вишок Бойка”. Хоча влада США назвала його “предметом розслідування державної корупції”, Бойко ніколи не був засуджений за злочин в Україні. 3) Правоохоронці США повідомили про підозрілу активність Prosperity Developments, підконтрольну 32-річному олігарху Сергію Курченку, який є близьким другом Олександра Януковича. Зареєстрована в Панамі, Prosperity Developments SA відправила або отримала 550 мільйонів доларів підозрілих банківських переказів протягом одного року. 4) Навіть після того, як Янукович втік у лютому 2014 року, “Сім’я” зберігала  контроль над активами в Україні.  Компанія Activ Solar, яка контролюється зятем Сергія Клюєва провела 71 підозрілу операцію за один місяць на загальну суму 11 мільйонів доларів. Компанія має міцні зв’язки з Януковичем через нинішнього депутата парламенту Сергія Клюєва. 5) Інший член “Сім’ї”, колишній міністр екології Микола Злочевський, став фігурантом розслідування через переказ 24 мільйони доларів з рахунків на Кіпрі у ПриватБанк в Латвії. В електронних листах, отриманих BuzzFeed News, працівники правоохоронних органів США повідомили Державну службу фінансового моніторингу про підозрілу транзакцію на початку листопада 2014 року. Через два роки латвійські ЗМІ повідомили, що Україна не допомогла у розслідуванні щодо відмивання грошей, тому заморожені 50 мільйонів євро, що колись належали українським платникам податків, залишилися у державній скарбниці Латвії. Автори статті вказують, що ніхто з режиму Януковича так і не був засуджений.

Екс-голова Адміністрації президента Віктора Януковича Андрій Клюєв виграв справу в загальному суді ЄС щодо анулювання санкцій проти нього за 2017-2018 роки. Про це повідомив брюссельський кореспондент Рікард Йозвяк.

Колишнього головного бухгалтера ДП “Укрспирт” Сергія Безродного екстрадували з Польщі в Україні для притягнення до відповідальності.

Господарський суд Запорізької області задовольнив позов керівника САП Назара Холодницького і вирішив повернути майно “Запорізького титано-магнієвого комбінату” державі. Про повідомляє прес-служба САП.

ГПУ завершила досудове розслідування у справі екс-мера Харкова та чинного нардепа Михайла Добкіна про незаконне заволодіння земельними ділянками.

ГПУ заявляє про розкриття “стійкого ієрархічного об’єднання” в лавах Державної фіскальної служби. Про це заявив генеральний прокурор Юрій Луценко на брифінгу. “Щодо Продана, на жаль, це правда. Десь на початку цього року ми отримали інформацію про правопорушення пана Продана, які не пов’язані з його посадою колишньою, правопорушення пов’язані з його нинішньою посадою – в.о. керівника ДФС”.  У січні 2018 року слідчі ГПУ зареєстрували провадження щодо контрабанди горіхів на вінницькій митниці. Продан назвав заяви генпрокурора Юрія Луценка про розкриття “стійкого ієрархічного об’єднання” в лавах ДФС фейковими “фактами”.

Подільський суд Києва заслухав обвинувальний акт у справі екс-слідчого ГПУ Дмитра Суса та продовжив йому запобіжний захід у вигляді заборони без дозволу залишати територію Хмельницького та Хмельницької області.

Генпрокуратура скерувала в суд справу проти колишнього посадовця ПАТ “Укрзалізниця” Вахтанга Джакелі через хабар у 70 тисяч доларів.

Конкурсна комісія державного бюро розслідувань, яка повинна обрати посадовців відомства, має вже готовий список із затвердженими кандидатами. Цей список потрапив до рук “Української правди”. Зокрема, він складається з 15 чиновників, причетних до різного роду незаконної діяльності, які надалі будуть займати керівні посади ДБР. На керівні посади в Державному бюро розслідувань можуть потрапити судді Майдану і переслідувачі правозахисників. Про це у своєму блозі на сайті “Української правди” пише народний депутат Мустафа Найєм.

Конкурсна комісія відібрала 27 кандидатів на керівні посади Державного бюро розслідувань. Також комісія на засіданні оголосила другу хвилю конкурсу на 44 керівні посади. Рішення про призначення 27 переможців конкурсу на керівні посади в ДБР буде приймати директор бюро Роман Труба після проведення перевірки. Консультативна місія ЄС (КМЄС) взяла до уваги повідомлення ЗМІ та представників громадянського суспільства щодо кандидатів на керівні посади у ДБР, щодо доброчесності яких, як стверджується, є сумніви. Рада громадського контролю при ДБР стурбована результатами конкурсу на керівні посади в ДБР. “Зокрема, викликає занепокоєння інформація щодо переможців конкурсу, яка з’явилася у ЗМІ за день до голосування комісії”. Впродовж наступних днів члени РГК будуть збирати та аналізувати інформацію про 27 кандидатів, що надійшла у зверненнях від громадян, та 25 липня зберуться на позачергове засідання.

Глава департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк збирається оскаржити у новоствореному Верховному суді рішення комісії про недопущення його до конкурсу на посаду директора ДБР.

 

4) Справи НАЗК: майже 4 мільйони на британське навчання дітей Порошенка, посилення контролю за багатіями та скульптури черепах, дзвіночки, самовари і стародавні книги депутатів

Печерський райсуд Києва закрив справу про конфлікт інтересів уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової під час її призначення.

НАЗК направило до суду адмінпротоколи щодо проблем з деклараціями народного депутата з фракції БПП та трьох посадовців Генпрокуратури. Зазначається, що протоколи складено стосовно нардепа Давида Макар’яна.

НАЗК продовжило ще на місяць перевірку декларації народних депутатів від “Опозиційного блока” Вадима Новинського і “Відродження” Євгенія Гєллєра.

27% дітей українських високопосадовців навчаються за кордоном, на що у минулому році впливові батьки витратили 35,5 мільйонів гривень. Про це повідомляє Bihus.info. Зазначається, що найбільше грошей у навчання своїх дітей у минулому році витратив президент Петро Порошенко. Його доньки-двійнята Олександра й Євгенія та син Михайло навчаються у британському Сoncord College, на що гарант витрачає  3,8 млн гривень на рік.

Прокурори з усієї України їздять на автомобілях друзів, бабусь, тещ чи дружин і мають незадекларовані службові авто. Про це повідомляють “Наші гроші з Денисом Бігусом”, журналісти яких упродовж 2 місяців слідкували за вихідними прокурорів під час змагань з міні-футболу серед працівників прокуратур різних областей України на “Кубок генпрокурора”.

З 1 січня 2019 року багаті українці можуть опинитися під посиленим контролем податківців. Такий проект закону розробив Мінфін. Статки бізнесмена Ріната Ахметова оцінюються в 5,71 мільярда доларів.

Голова Запорізької облдержадміністрації Костянтин Бриль не вказав у декларації Range Rover і 4 Mercedes, а також не відобразив чималі витрати на закордонні подорожі. Про це йдеться у розслідуванні проекту “Декларації”.

Громадські активісти стверджують, що мати народної депутатки Вікторії Сюмар Лідія Мельник володіє земельними ділянками у півгектари та будинком на Київщині, які не відповідають її доходам. Про це повідомляє Громадський рух ЧЕСНО. У свою чергу Сюмар заявила, що це фейк.

Депутати Київради задекларували скульптури черепах, дзвіночки, самовари і стародавні книги, окрім дорогих автівок, нерухомості, грошей, колекцій шуб і годинників. Про це повідомляє “Чесно”.

Екс-голова Національного банку Валерія Гонтарева виправила декларацію за 2016 рік. Родинний відпочинок на Мальдівах Гонтарева в цей раз також не внесла в декларацію. Саме цей відпочинок став підставою для повної перевірки. За її результатами НАЗК вирішило, що екс-чиновниця не порушила законодавство, не вказавши відпустку. Вона сплатила лише 78 тисяч.

Голова Донецької обласної ВЦА Олександр Куць заявив, що не публікуватиме свою декларацію про доходи, адже працює в СБУ. Він вважає, що приховування інформації про майно необхідне для забезпечення його особистої безпеки і безпеки його родини.

Президент Петро Порошенко перевів суддю і колишню дружину першого заступника голови СБУ Павла Демчини Тетяну Демчину з суду на Рівненщині до Оболонського районного суду Києва.

ПАТ “Донбасенерго” змінило свого бенефіціара. Старший син Віктора Януковича Олександр втратив відношення до “Донбасенерго”, поступившись роллю її куратора депутату Максиму Єфімову.

Світлана Емельянова, екс-дружина судді Артура Емельянова, уклала договір про інвестиції на 1 мільйон 300 тисяч доларів у закордонний тютюновий бізнес. Про це йдеться у розслідуванні “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

Найбільше за заробив за минулий рік депутат Київради від “Самопомочі” Сергій Башлаков. За рік його дохід сягнув 34 мільйонів гривень. Про це повідомляє громадський рух “Чесно”.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: корупційне ФІФА та РФ; шалена корупція на контрабанді та вирубці лісів; «енергетичні посиденьки» в Кононенка та 3-мільярдне прощення для Ахметова

У бельгійському Брюсселі відбулася презентація документального розслідування про корупцію у ФІФА, що дозволила проведення чемпіонату світу з футболу у РФ, яка веде збройну агресію проти України.

З України до країн ЄС імпортується більше незаконної деревини, ніж з будь-якої іншої країни світу і більше, аніж із країн Латинської Америки, Африки та Південно-Східної Азії, разом узятих. Про це йдеться у доповіді британської неурядової організації Earthsight, що вивчає проблеми незаконного вирубування лісів по всьому світу, пише DT.UA. Організація протягом останніх двох років досліджувала проблему нелегальних лісозаготівель в Україні й назвала доповідь “Причетні до корупції. Як компанії-мільярдери та уряди ЄС не справляються з проблемами українських лісів”. Згідно з висновками Earthsight, під час дії мораторію на вирубування лісу, в обхід не тільки національного законодавства, а й регламентів і сертифікацій ЄС, український ліс рубають і вивозять такими темпами, що за чотири роки його експорт до країн ЄС зріс на 75%, перевищивши позначку в мільярд євро у 2017 р. “Наші дані говорять про те, що сотні державних компаній беруть участь у систематичному, свідомому порушенні широкого кола правил під час заготівлі лісу”, — йдеться в дослідженні. За даними експертів, майже 60% вирубок порушують встановлені українським законодавством обмеження, найчастіше, під надуманим приводом санітарних рубок. Дослідження 18 лісозаготівельних ділянок у чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах України, виконане на замовлення Earthsight, показало, що від 67 до 78% рубок є невиправданими і, отже, незаконними. Якщо цей результат екстраполювати на національний рівень, виходить, що незаконне санітарне вирубування становить на даний момент 38–44% від загального виробництва й експорту лісу.

Прокуратура Києва розслідує закупівлі аутстаффингових послуг кількома десятками “дочок” великих міжнародних компаній, а також “Київстаром” і “Нової поштою” у компаній “Промоушн Аутсорсинг” і “Промоушн Стафф”. Про це йдеться в тексті постанови Дніпровського райсуду Києва з посиланням на клопотання прокуратури Києва в рамках кримінального провадження від 17 жовтня 2017 року. “Невстановленими особами впроваджено протиправний механізм з надання найбільшим бюджетоутворювальним підприємствам країни, зокрема з іноземним капіталом, а саме: “Хуавей Україна”, “Самсунг електронікс Україна компані”, “Київстар”, “Нова пошта” та іншим, послуг з незаконного виведення грошових коштів за кордон та ухилення від сплати податків і обов’язкових платежів”, – йдеться в тексті постанови.

Близький товариш і бізнес-партнер президента Ігор Кононенко у себе в офісі регулярно проводить зустрічі з власниками енергетичного бізнесу України. Про це йдеться у розслідуванні проекту “Схеми”, який спільно ведуть “Радіо Свобода” і телеканал “UA:Перший”. За словами журналістів, їм вдалося зафіксувати, як до будівлі, де розташований офіс Кононенка, за короткий проміжок часу приїжджали одразу три бізнесмени з інтересами в енергетичній сфері. Перший – це Віталій Кропачов, який за останні кілька років спромігся вирости з рівня донбаського бізнесмена до бізнесмена національного масштабу, йдеться у розслідуванні. “Зокрема, українські ЗМІ неодноразово стверджували, що Кропачов став контролювати роботу декількох вугільних шахт та вугільнозбагачувальних фабрик, які раніше входили до сфери впливу “сім’ї” президента-втікача”, – зазначають журналісти. Другий – донедавна російський, а тепер український бізнесмен Павло Фукс. Починаючи з 2015 журналісти почали писати про перехід під його контроль низки українських компаній, якими раніше володіли посадовці часів Януковича. Зокрема, мова про бізнес, пов’язаний з видобутком газу з українських надр. За інформацією джерел, під його контролем на ринку опинилася компанія Golden Derrick, яка раніше належала міністру енергетики часів Януковича Едуарду Ставицькому. І третій бізнесмен, який приїжджав до офісної будівлі, – колишній народний депутат Анатолій Шкрібляк. За спостереженнями “Схем”, туди його завів чоловік, чия родина, схоже, має дружні стосунки з родиною Кононенка – Сергій Міщенко. Раніше він працював в МВС часів Віталія Захарченка, а згодом – у ДФС.

Народний депутат Сергій Лещенко заявляє, що Віктор Медведчук намагається отримати потрібне рішення у кишеньковому суді за своїм позовом. Про це Лещенко сказав у Печерському райсуді Києва, який розглядав позов Медведчука  проти нардепа за його заяви про монополізацію ринку скрапленого газу компанією близькою до Медведчука “Proton Energy”.

Журналісти звертають увагу, що офіційний сайт Верховної Ради опублікував новину про ухвалення поправки, яка дозволить Рінату Ахметову, не платити в казну понад 3 мільярда гривень податків. Про це повідомляє Bihus.Infо.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що на нього та на працівників митної служби наразі чиниться шалений тиск через боротьбу з контрабандою. “Назву вам натуральні цифри, щоб ви зрозуміли. Наприклад, товар, який був розмитнений у травні місяці, коли схеми ці працювали і ми про них не знали. Так, одна із компаній розмитнила іграшки вагою 7,2 тонн і заплатила за розмитнення у бюджет 5500 доларів за контейнер”, – розповів голова Кабміну. “Коли ми почали боротися з контрабандою у нас надходження до бюджету за той самий контейнер, за той самий товар склали 8800 доларів. Тобто, 3300, на мій погляд, осідало у карманах тих, хто завідував контрабандою в Україні”. Гройсман зазначив, що ці потоки направили в український бюджет.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Держаудитслужбі, ДФС, Держгеокадастру і Національній поліції перевірити лісові господарства на предмет незаконної вирубки лісу. Засідання Гройсман почав зі слів про боротьбу з контрабандою, зокрема, лісу-кругляка до ЄС.

Київська прокуратура викрила осіб, які незаконно заволоділи 50% частки компанії “Держзакупівлі.онлайн”, що входить до системи публічних закупівель Рrozorro та відкритої системи комерційних закупівель RIALTO.

У 2016 року міністерство юстиції закупило майже півсотні квартир в новобудові для своїх співробітників. Ціни на житло були суттєво завищені. Про це йдеться у розслідування “Слідство.Інфо”.

Державна аудиторська служба відмічала ряд негативних тенденцій на державному заводі “Маяк”, який виготовляє сумнозвісні міномети “Молот”. Про це повідомляє проект “Марлін”, посилаючись на звіт аудиторів за результатами перевірки заводу “Маяк” за 2014-17 роки. Аудитори зокрема виявили зниження рентабельності активів заводу, значне зношення та недостатнє оновлення виробничих засобів, наявність значних грошових заборгованостей та економічні втрати від партнерства з приватними підприємцями.  Зокрема внаслідок несвоєчасного погашення заборгованості за кредитним договором та розміщення депозитного вкладу призвело до збільшення зобов язань у сумі 28,7 млн гривень.

Правоохоронці прийшли з обшуками у квартиру начальника Головного управління ДФС у Вінницькій області Руслана Осмоловського. Співробітники прокуратури спільно з СБУ піймали на вимаганні неправомірної вигоди керівника одного з підрозділів ДФС у Вінницькій області. Затримані отримали частину хабара в сумі 5 000 доларів та 48 тисяч гривень.

Правоохоронці провели обшуки в Черкаській міській раді та ряду місцевих підприємств-забудовників за підозрою у зловживанні службовим становищем. Прокуратура області розслідує зловживання посадовців Черкащини, які в інтересах двох забудовників, при укладенні з ними договорів пайової участі, не перевірили достовірність даних про вартість будівництва.

Депутата від партії “Блок Петра Порошенка” та заступник голови земельної комісії Київради Владислав Турець підкуповує виборців, катаючи їх на кораблі по Дніпру. Про це повідомляє громадський рух ЧЕСНО.

Київська міська державна адміністрація своїм розпорядженням №1148 затвердила проект реконструкції транспортної розв’язки на перетині проспекту Перемоги з вулицею Гетьмана. Про це пише “Дело”. Це сталося на наступний день після того, як комісія Київради з питань транспорту не підтримала петицію киян, що передбачає проведення міжнародного конкурсу на проект.

Працівники територіальних управлінь захисту економіки Нацполіції затримали працівників вищих навчальних закладів  Черкаської, Сумської та Одеської областей під час одержання ними хабарів. Зазначається, що суми коливалися від 5 тисяч гривень до 5 тисяч доларів.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *