ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (1-7 жовтня 2018 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (1-7 жовтня 2018 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: черговий законопроект задля закриття е-декларацій силовиків, Європарламент критикує українських олігархів, а Тимошенко зустрічається з Пінчуком

У Верховній Раді зареєстрували законопроект № 9148, яким хочуть дозволити необмеженій кількості працівників силових структур (СБУ, Нацполіції, Нацгвардії, податкової та ін.) подавати засекречені декларації замість відкритих і уникати їх перевірки. Про це повідомляє Центр протидії корупції. Ініціаторами законопроекту є Ігор Попов (Радикальна партія Олега Ляшка), Юрій Буглак (БПП), Костянтин Матейченко (“Народний фронт”), Юрій Тимошенко (“Народний фронт”), Ігор Артюшенко (БПП), Антон Геращенко (“Народний фронт”). Депутати хочуть офіційно дозволити співробітникам СБУ, податкової, Національної поліції, Нацгвардії та інших силових структур подавати засекречені декларації замість відкритих електронних і уникати перевірки та розслідування за наслідками декларування. “Одночасно силовикам і розвідникам залишають можливість засекретити електронні декларації всіх: від публічних керівників до бухгалтерів. Подавати декларації планують у визначеному цими ж органами порядку, наприклад, у власні закриті системи декларування”. “Фактично цим легалізують уже придуману в СБУ схему подачі декларацій, з якими вже понад два роки судиться Центр протидії корупції. Так, СБУ вже засекретила декларації всіх без виключення співробітників.

ТОП України

Депутати Європарламенту вважають, що в Україні необхідно змінити законодавство і унеможливити концентрацію багатства і політичної влади в декількох приватних руках. Про це заявив в інтерв’ю Економічній правді Олександр Антонюк, співробітник однієї з фінансових структур Євросоюзу. “У висновках (до звіту – ЕП) ми говоримо, що ці 540 млн доларів дорівнюють річній фінансовій допомозі Євросоюзу для закриття бюджетних дірок. Ці діри створюють олігархи, а їх повинен закривати ЄС з бюджету. Депутатів це обурило”, – додав він. “Потрібно вийти з системи, де стільки багатства і політичної влади сконцентровано в кількох приватних руках. Ви ж розумієте, що гроші, залишені в Україні, працювали б на її економіку, а так вони працюють на чужу економіку”, – заявив він. Для зміни поточної ситуації необхідно почати розробляти зміни до законодавства, які усунули б цю проблему. “Потрібно змусити компанії стати більш публічними. Потрібно змусити ДФС розкривати інформацію за експортними операціями. Належний контроль повинен здійснюватися і за самими експортними операціями. Також слід внести в список офшорних юрисдикцій такі держави як Швейцарія або Люксембург і проаналізувати податкові ставки в різних країнах, через які здійснюються подібні операції”, – резюмував він.

Кандидат у президенти Юлія Тимошенко непублічно зустрічається із мільярдером Віктором Пінчуком. Про це йдеться у розслідуванні “Схем”. За словами журналістів, вони двічі ставали свідками, як машини, якими користуються Тимошенко та Пінчук, перебували в одному місці і потім майже одночасно його залишали. Це було 18 квітня та 24 вересня. “Дорогі друзі, Віктор Пінчук насправді в Україні організував форум YES. Ви в курсі? І,саме тому – стільки, скільки потрібно було, щоб підготувати мою участь у форумі YES”, – заявила кандидатка у президенти. За словами журналістів, перша зафіксована “Схемами” зустріч Пінчука і Тимошенко відбулась за п’ять місяців до форуму YES, а друга – за тиждень після.

Система правосуддя, що діє в Україні, має “рекордні” або близькі до “рекордних” показників серед усіх держав-членів Ради Європи. Про це йдеться у звіті Європейської комісії з питань ефективності правосуддя, яку має в розпорядженні Європравда. Цьогорічний звіт показав, що Україна лишається серед країн з найнижчим в Європі бюджетом на судову систему – 8.1 євро на душу населення, що у 8 разів нижче за середнє по Європі. Менше ніж ми на правосуддя витрачає лише Азербайджані (7.8 євро), який традиційно критикують за неприйнятне ставлення до принципів правосуддя. У порівнянні з 2014 роком витрати України в гривнях зросли, але в євро – впали через девальвацію національної валюти. Української юриспруденція значною мірою фінансується за рахунок судових зборів (37%, що вдвічі більше за середній європейський показник). Бюджет на безоплатну правову допомогу – також серед найнижчих, ми поступаємося лише Азербайджану та Албанії. При цьому показник України (16 євроцентів на особу) в 40 разів нижчий за середній по континенту. Примітно, що при низькому фінансуванні системи, в Україні рекордно роздута прокуратура. Навіть після реформи прокуратури нас – 24 прокурора на 100 тисяч людей. Більше (25) – тільки в Росії. При цьому кількість суддів в Україні менша за середньоєвропейську (14 проти 21 на 100 тисяч мешканців). В Раді Європи вказали також на нестачу юристів, у нас їх двічі менше за середній показник в Європі та на низьку частку жінок серед прокурорів та юристів загалом.

Судам України скоріше або повністю довіряють 12,3% жителів України, не довіряють – 78,5%. Про це свідчить опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведене з 12 до 24 вересня. Ще 9,2% респондентів не визначилися зі своєю думкою, або відмовилися відповідати. Разом з цим, на запитання “Як змінилося Ваше ставлення до судів України протягом останніх 3-4 років?” 31,3% респондентів відповіли, що їхнє ставлення погіршилося, 2,7% – що покращилося. Ще 58,1% стверджують, що їхнє ставлення не змінилося, а 7,9% не визначилися зі своєю думкою або відмовилися відповідати.

Більшість українців чекають від судової реформи позбавлення суддів недоторканності і привілеїв. Такий варіант обрали 53,2% опитаних. Введення майнової відповідальності суддів за незаконні рішення підтримують 49,9%, покращення доступу до правосуддя – 43,9%. 40,5% громадян сказали, що очікують скорочення термінів розгляду справ в судах, а 40,4% вважають необхідною перевірку суддів на детекторі брехні. Змін у швидкості виконання судових рішень чекають 38,8% респондентів, звільнення частини суддів та їх переатестації – 34,7%. 30,4% хотіли б, щоб місцеві жителі самі обирали суддів.

Кулю з легені одеського активіста Олега Михайлика зможуть витягнути не раніше, ніж через місяць. 22 вересня в Одесі у дворі будинку в нього стріляли. Кулю з легені активіста діставатимуть не в Україні. Михайлик заявив, що не знає підозрюваних у нападі на нього, яких затримала поліція.

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що один із організаторів нападу на активістів на півдні України порізав собі вени, щоб не давати свідчення.

ГПУ доручала СБУ проводити оперативні дії стосовно журналістів, які зустрічались з директором НАБУ Артемом Ситником. Про це повідомляє “Радіо Свобода” з посиланням на адвокатів журналісток Наталії Седлецької та Христини Бердинських і матеріали судових справ.

Національна спілка журналістів України у вересні зафіксувала 7 інцидентів із застосуванням сили проти журналістів, причому у 6 випадках атакували саме жінок. НСЖУ розповідає про жахливий випадок, який стався з регіональними журналістами телеканалу ICTV 28 вересня на Рівненщині, куди кореспонденти виїхали задля зйомки сюжету про незаконний видобуток бурштину. Знімальну групу заблокували в лісі невідомі чоловіки, перегородивши дорогу своїми автівками. “Нам погрожували, блокували дорогу, підрізали машину, виривали камеру, розбили лобове скло автомобіля, на якому приїхали на місце події… На щастя, таки вдалося вмовити нападників нас відпустити”, – розповіла постраждала журналістка Катерина Курбанова. Крім того, відбувся напад на редактора сайту “Перший Криворізький” Софію Скибу, 15 вересня підприємець напав на неї під час зйомок мітингу проти незаконної побудови теплиць. Поліція також відкрила провадження щодо перешкоджання професійній діяльності журналістки “Надзвичайних новин” ICTV Юлії Гунько.

Народний депутат від фракції БПП Олег Барна обматюкав журналіста Ігоря Колтунова після запитання, чому він тричі кнопкодавив під час голосування у парламенті. Барна сказав: “Якого хрена ти до мене підійшов? На х** пішов бігом, під**ла!” На запитання журналіста, чому він так зневажливо спілкується, нардеп запитав: “Ти що нетрадиційної орієнтації?”. Барну викликали до парламентського комітету з питань регламенту.

Редакція програми “Схеми: корупція в деталях” на “Радіо Свобода” заявляє про те, що невідомі особи масово розсилають фішингові електронні листи від імені журналіста-розслідувача “Схем” Михайла Ткача.

За перші два місяці в Україні було реалізовано 150 об’єктів малої приватизації. Про це повідомив перший віце-прем’єр-міністр Степан Кубів.

 

2) Справи НАБУ: антиреклама для Ситника, провадження проти розвідника Семочка та 15 мільярдів на Роттердам+

У НАБУ заперечують причетність до розміщення реклами у столичному метрополітені із зображенням директора відомства Артема Ситника. У підприємстві-власнику рекламних лайтбоксів ТОВ “Міг плюс” у столичному метро відмовилися коментувати рекламу із Ситником. Ситник натякнув, що рекламу з його зображенням в столичному метрополітені замовив перший заступник голови СБУ Павло Демчина. Ситник заявив, що здивований через обвинувачення на адресу бюро у відсутності результатів роботи, а в кампанії проти нього та НАБУ побачив наміри знищити результати роботи антикорупційних органів. Заступник голови фракції БПП Сергій Березенко просить Ситника оприлюднити докази його причетності до появи компрометуючої реклами на лайтбоксах в Київському метро.

Директор НАБУ Артем Ситник припускає, що його нічний візит до приватного будинку президента Петра Порошенка міг бути спробою його підставити.

НАБУ відкрило кримінальне провадження щодо першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. “За матеріалами журналістського розслідування “Наші гроші” стосовно першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки СБУ НАБУ зареєструвало кримінальне провадження за ч.3 ст. 368-2 Кримінального кодексу України”,

Роман Насіров, перебуваючи на посаді голови ДФС, розстрочив сплату податків Автоскладальному заводу №1 компанії “Богдан Моторс” протягом грудня 2016 року. Про це повідомляє голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський, посилаючись на копію рішення податкової про розстрочення. У документі йдеться, що Автоскладальний завод №1 компанії “Богдан Моторс” отримує розстрочку сплати грошового зобов`язання у сумі 1,6 мільйони гривень. “Податкові розстрочки є протекціоністським інструментом підтримки бізнесу. У даному випадку держава підтримала бізнес Олега Гладковського, першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони, а також давнього бізнес-партнера президента Петра Порошенка”.

Детективи Національного антикорупційного бюро прийшли з обшуком до судді Вищого господарського суду України, яку підозрюють в незаконному збагаченні. Крім того детективи перевірять, імовірне, внесення недостовірних відомостей до е-декларацій чиновника. Водночас видання Sud.ua повідомляє, що йдеться про суддю Олену Яценко.

Детективи НАБУ під процесуальним керівництвом САП та за сприяння Генеральної інспекції ГПУ затримали на хабарі в 15 тисяч доларів прокурора. Мова йде про прокурора Департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності ГПУ. За даними  НАБУ, посадовець ГПУ вимагав 20 тисяч доларів за укладення угоди про визнання винуватості з двома особами, підозрюваними у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 307 КК України, на умовах призначення покарання та звільнення від його відбування з випробуванням.

У НАБУ розповіли, що викрили чоловіка під час того, як він передавав співробітнику Генеральної прокуратури хабар у 15 тисяч доларів. “Усвідомлюючи, що за вчиненні кримінальні правопорушення може бути призначено покарання – позбавлення волі на строк від п’яти до 12 років із конфіскацією майна, громадянин вирішив “домовитися” з прокурором, запропонувавши йому неправомірну вигоду в розмірі 30 тис. доларів”.

Директор НАБУ Артем Ситник заявив, що фахівці, які були залучені до розслідування справи “Роттердам+”, підтвердили переплату у 15 мільярдів гривень, однак слідство не виключає можливості тиску на експертів.

Прокурори Спеціалізованої антикорупційної вручили обвинувальний акт восьми підозрюваним у заволодінні коштами місцевого бюджету Одеси під час придбання будівель ВАТ “ХК “Краян”. Зокрема, йдеться про чинного міського голову Одеси Геннадія Труханова та його заступника.

У НАБУ достатньо доказів у справі про розтрату Міноборони 149 млн гривень при закупівлі палива у компанії “Трейд Коммодіті”. Зокрема, у НАБУ спростували оприлюднену стороною захисту інформацію про те, що висновки Держаудитслужби – основний доказ у справі за фактом розтрати.

 

3) Справи ГПУ: підозра Азарову, парламентське покривання Дунаєва та відхилення подань на Ляшка та Мосійчука

Генпрокуратура повідомила про підозру екс-прем’єр-міністру Миколі Азарову та його сину – колишньому народному депутату Олексію Азарову в одержанні хабара у сумі понад 140 млн грн. У прокуратурі стверджують, що екс-чиновники взяли хабар, щоб призначити на посаду першого віце-прем’єр-міністра. Першим віце-прем’єр-міністром в уряді Миколи Азарова був Андрій Клюєв, його призначили у березні 2010 року.

Печерський районний суд Києва дав дозвіл Головній військовій прокуратурі на заочне розслідування стосовно колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка.

Народні депутати провалили голосування за зняття депутатської недоторканності з народного депутата від “Опозиційного блоку” Сергія Дунаєва. Таке рішення нардепи прийняли на засіданні Верховної Ради 4 жовтня. Перед голосуванням Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що не впевнений, що справа Дунаєва дійде до суду. “Наразі я прошу зняти депутатську недоторканність для того, щоб перевірити чи дійсно був умисел у народного депутата спеціально внести неправдиві відомості у декларацію”.

ГПУ відкрила кримінальне провадження через розголошення першому заступнику голови СБУ Павлу Демчині відомостей досудового розслідування.

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що подання на зняття депутатської недоторканності з нардепів від Радикальної партії Олега Ляшка та Ігоря Мосійчука неповні і не можуть бути передані на розгляд до парламенту.

Київська прокуратура оголосила про підозру і провела обшуки у керівника Держрезерву Вадима Мосійчука. Чиновнику інкримінують прийняття незаконних рішень про переміщення з одного державного підприємства на інше понад 14 тис тонн зерна, що спричинило безпідставні витрати для завантаження, розвантаження та транспортування на суму понад 6 млн. грн. Голосіївський районний суд відпустив його під особисте зобов’язання.

Народному депутату з фракції “Опозиційний блок” Михайлу Добкіну вручать обвинувальний акт і передадуть кримінальне провадження до суду. Про це заявив генеральний прокурор Юрій Луценко.

Влада Австрії надала притулок головному редактору інтернет-видання Страна.ua Ігорю Гужві. Шевченківський райсуд Києва відмовив прокуратурі у зміні запобіжного заходу з застави на тримання під вартою для Гужви.

На 231 посаду слідчих у територіальних управліннях Державного бюро розслідування претендує більше 1 тисячі 100 осіб. Про це заявив голова конкурсної комісії № 2 Олег Шрам, повідомляє сайт ДБР.

 

4) Справи НАЗК: мільйонні доларові статки розвідника Семочко та російські паспорти; та гроші на піар автокефалії від Порошенка

Родина першого заступника керівника Служби зовнішньої розвідки та екс-керівника економічної контррозвідки СБУ Сергія Семочко має будинки під Києвом, вартістю в  мільйони доларів, їздить на Ленд Крузері, а також крім українського, має громадянство Росії. Про це йдеться у розслідуванні програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”. Автори програми з’ясували, що кожного ранку Ленд Крузер приїздить забирати свого пасажира в закрите котеджне містечко у престижному районі Конча-Заспа під Києвом, щоразу паркуючись під одним і тим же будинком. Повідомляється, що добротний будинок на 333 квадрати, в лютому 2016 року  офіційно придбала жінка на ім’я Тетяна Лисенко, а неподалік, є ще два величезних будинки, оформлених на її дочку. Повідомляється, що низка доказів дозволила журналістам зробити висновок, що Тетяна Лисенко є дружиною – офіційною чи неофіційною – Сергія Семочка. А Анастасія Лисенко (у шлюбі Котон), Станіслав та Ілля Лисенки – перебувають з розвідником-сбушником у родинних стосунках. І яскраво висвітлюють його справжній майновий стан”, – йдеться у програмі. Журналісти наголошують, що принаймні тричі за останні три роки на фото Анастасії та Станіслава з’являється яскраво-блакитний гелікоптер. “Підсумуємо. Три будинки в Козині – дуже грубо це близько 8 мільйонів доларів. Ленд Крузер на “непробивних” номерах і недешеві польоти на гелікоптері. А тепер найважливіше питання: звідки це все взялося? Чи є хоч якесь зрозуміле джерело таких статків?”, – питають журналісти у програмі. Зазначається, що автори розслідування проаналізували доходи Семочка та його родини за останні вісім років і не знайшли жодного реалістичного легального джерела. Зазначається, що у серпні Інтернет-видання ОРД опублікувало копії російських паспортів – нібито виданих Тетяні Лисенко, Анастасії Котон і Володимиру Котону. Вони перевірили дані і заявляють, що родина заступника головного розвідника України має російське громадянство.

Родина першого замголови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка перебуває у тісних стосунках із родиною співвласника “ПриватБанку” до його націоналізації  Геннадія Боголюбова. Про це йдеться в розслідуванні “Наших грошей”. Журналісти заявили, що  встановити зв’язок з Боголюбовим їм вдалося за допомогою соцмереж дітей Семочка та його дружини Тетяни Лисенко. Зокрема, в Instagram та ВКонтакті дочки Лисенко від першого шлюбу, Анастасії Котон, є фото з родиною зроблене у дворі будинку Боголюбових.

Петро Порошенко не декларує витрати на рекламні ролики “на підтримку автокефалії”, які він нібито оплатив самостійно. Про це пише “ЧЕСНО”. “Уже півтора місяця в АП ігнорують запит ЧЕСНО про обсяги та вартість реклами. Повідомлення про зміни у декларації президент так і не подав”, – підкреслюють активісти. “Оскільки рекламна кампанія на підтримку отримання Україною томоса ще триває, остаточну суму назвати ще не є можливим, але вона точно сягатиме кільканадцяти мільйонів гривень”, – підсумували в АП.

НАЗК запросило народного депутата Георгія Логвинського, якого підозрюють в адміністративному порушенні, для дачі пояснень. Зокрема, НАЗК встановило, що перебуваючи у статусі нардепа Логвинський у квітні 2017 року користуючись депутатськими повноваженнями задля задоволення приватного інтересу, звернувся до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: 4 мільярди через банк Тігіпка, 14 мільйонів на Запорізькій АЕС та хабар для затримання рейдерів

Через банк Тігіпка у готівку незаконно перевели 4 мільярди. Національний банк ухвалив рішення про невідповідність керівників ПАТ “Таскомбанк” вимогам законодавства через здійснення банком ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу. Згідно з повідомленням, НБУ виявив факт зняття за період з лютого по жовтень 2017 року 23 юрособами у готівковій формі коштів зі своїх поточних рахунків у розмірі близько 3,9 млрд гривень на закупівлю вторинної сировини. Це майже 80% усієї виданої банком за цей період готівки з рахунків юридичних осіб. “Водночас банк встановив вищезгаданим клієнтам значно менші тарифи на видачу готівкових коштів з їх поточних рахунків, ніж передбачені відповідним тарифним пакетом банку”. “Більшість готівкових коштів, які нібито потім клієнти банку платили контрагентам-фізичним особам за вторсировину, отримувало шість фізичних осіб”, – повідомляє НБУ.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив про незаконне переоформлення права власності на один з найбільш ліквідних активів “Платинум Банку”. Відзначається, що цим активом є 11 тис квадратних метрів нежитлової нерухомості, в центрі Одеси, оціночною вартістю 144 млн гривень.

Співробітники СБУ спільно з поліцією викрили присвоєння майже 14 мільйонів гривень співробітниками Запорізької атомної електростанції. “Оперативники спецслужби задокументували, що на початку 2017 року посадовці ЗАЕС уклали договір з приватною структурою на проведення капітального ремонту випробувального стенду, який використовується для тестування обладнання реакторних відділень енергоблоків атомної станції із перевірки надійності роботи системи, зокрема стійкості ядерних реакторів до сейсмічної активності”.

Військова прокуратура Дарницького гарнізону відкрила кримінальне провадження за фактом втрати 6,8 млн гривень при демонтажі нежитлової будівлі  службовими особами ДП “Укрвійськбуд” Міністерства оборони.

Прокуратура Києва викрила мільйонні зловживання при закупівлі шкільного обладнання посадовцями структурних підрозділів Міністерства освіти і науки. “Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи структурних підрозділів Міністерства освіти, діючи на користь приватної фірми та з метою одержання неправомірної вигоди, умисно внесли до Типового переліку засобів навчання та обладнання для кабінетів фізики, хімії та біології в загальноосвітніх навчальних закладах, технічні характеристики, яким відповідає продукція лише однієї торгової марки . За даними слідства, внаслідок непрозорого проведення закупівель, державному бюджету завдано збитків на суму майже 5,5 млн грн”.

Антимонопольний комітет України з’ясує питання завищення цін на телевізійні тюнери, які можуть приймати цифрове ефірне телебачення. Зазначається, що у зв’язку зі скаргами громадян АМКУ надіслав вимоги ТОВ “Розетка.УА”, ТОВ “Сав-Дістибьюшн”, ТОВ “Дієса”, ТОВ “Алло”, ТОВ “Комфі Трейд”.

Антимонопольний комітет України закрив адміністративну справу за позовом lifecell про відсутність конкуренції між Київстар і Vodafone в регіонах, де ті мають чисельну перевагу. Про це LIGA.net повідомила державний уповноважений АМКУ Марія Процішен.

В Донецькій області затримали начальника одного з районних відділень головного управління Нацполіції за одержання хабара у 200 тисяч гривень. Правоохоронці з’ясували, що майор поліції вимагав від приватного підприємця кошти для того, щоб покарати невстановлених осіб, які викрадали врожай з орендованих підприємцем земель.

Порівняно з минулим роком удвічі зменшилась частка громадян, які особисто фіксували чи від знайомих дізнавалися про випадки хабарництва з боку прикордонників. Про це повідомляє  Державна прикордонна служба з посиланням на соціологічне дослідження GFK Ukraine подорожуючих громадян щодо проявів корупційних дій в пунктах пропуску на державному кордоні, здійснене на замовлення Міжнародної організації з міграції.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *