ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (24-30 грудня 2018 року)

ТОП України

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (24-30 грудня 2018 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: погляди бізнесу на дефіцит реформ, скандальна перекваліфікація «вбивства» на «самогубство» активіста Бичка та арешт одеського активіста Устименка

Для українців найбільш важливими проблемами є військовий конфлікт на Донбасі, низький рівень зарплати або пенсії та підвищення тарифів на комунальні послуги. Про це свідчать результати опитування центру “Социс”, яке проводилося 8-18 грудня. Хабарництво та корупція в органах центральної влади є персональною проблемою для 24% українців.

Індекс інвестиційної привабливості України за версією топ-менеджерів членських компаній Європейської Бізнес Асоціації продовжує знаходитися у нейтральній площині. Про це повідомляє прес-служба Асоціації. Цього разу показник дещо знизився і становив 3,07 бали (за 5-бальною шкалою). Серед позитивних зрушень топ-менеджери компаній відмічають лібералізацію валютного законодавства, відносну стабільність національної валюти та рівня інфляції, реалізацію ефективних методів протидії рейдерству, пожвавлення економіки та розвиток електронних сервісів, постійний діалог влади з бізнесом. Результати опитування показали, що настрої бізнесменів стали більш стриманими. Так, під час минулої хвилі опитування кількість незадоволених інвесткліматом становила 38%, наразі їх відсоток дещо зріс до 40%. Відсоток задоволених поточним станом також зменшився, якщо порівняти з результатом попередньої хвилі. Наразі 25% топ-менеджерів вважають бізнес-середовище сприятливим (на початку 2018 року таких було 28%). На думку більшості інвесторів, вагомих змін інвестиційний клімат так і не зазнав. До “старих” проблем, як-то неефективна боротьба з корупцією та недовіра до судової системи, додалися перестороги у зв’язку з введенням воєнного стану та передвиборчим періодом. Серед топ-проблем інвестори також зазначили високий рівень корупції (78% респондентів критично не задоволені станом справ), недовіру до судової системи – 74%, відсутність земельної реформи – 66% та тіньову економіку – 65%. “Інтегральний показник індексу тримається на приблизно однаковому рівні починаючи з 2017 року. Вочевидь, на це впливають трансформаційні процеси в Україні. Більшість інвесторів чекають на реальний прогрес у запровадженні верховенства права та боротьбі з корупцією, політичну стабільність, боротьбу з контрабандою та тіньовою економікою, якісну судову реформу, вільний ринок землі, прозору приватизацію та забезпечення захисту прав інтелектуальної власності. Як зазначається, 32% підтримують ідею впровадження податку на виведений капітал, ще 18% підтримують із зауваженнями, при цьому 35% не змогли визначитися, а 10% висловилися проти.

Кабінет Міністрів схвалив постанову про утворення міжвідомчої робочої групи з питань поділу Державної фіскальної служби на податкову і митну служби. Про це йдеться у повідомленні Міністерства фінансів.

У 2019 році податкова проведе 6721 перевірку. Про це повідомляє Опендатабот, платформа для роботи з відкритими даними. Найбільша кількість перевірок очікується на компанії у Київській, Харківській та Одеській областях.

Кабінет міністрів України включив Намібію, Тринідад і Тобаго, Гуам, Палау і Американське Самоа в число держав, віднесених до переліку офшорних зон. Відповідне розпорядження Кабінет міністрів прийняв на засіданні.

Юрист Масі Найєм подав заяву до ДБР про кримінальне правопорушення через розголошення інформації розслідування у справі вбивства Катерини Гандзюк. Слідству відоме прізвище замовника вбивства Гандзюк, але прокурор досі збирає докази. Про це заявив генеральний прокурор України Юрій Луценко.

28 грудня поліція закрила провадження про вбивство екологічного активіста із селища Есхар Харківської області Миколи Бичка, якого знайшли повішеним 5 червня у Чугуєві. Про це повідомила голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик у Facebook. За її словами, у поліції вирішили, що хлопець скоїв самогубство, хоча ряд фактів свідчать, що це було вбивство, пов’язане із громадською діяльністю Миколи. Бичко періодично слідкував за ситуацією навколо очисних споруд. “4 червня цього року після однієї з таких поїздок Микола не повернувся, а наступного дня його знайшли повішеним у лісі — за два кілометри від очисних споруд. Поряд із тілом стояв велосипед і пляшка з водою”, – розповіла вона. Крім того, за словами Печончик, слідчі із Чугуївського райвідділу поліції не вжили необхідних дій для розслідування вбивства Бичка. “За словами адвоката Романа Лихачова, протягом першого місяця не було проведено практично ніяких слідчих дій, втрачено важливі докази, документи на проведення експертиз близько місяця не відправляли, а процесуальне керівництво за розслідуванням йшло формально”. Зокрема, під час слідчо-оперативних дій правоохоронці навіть не зняли мотузку з дерева, на якій знайшли повішеного хлопця, вони відрізали від неї лише шматок, а основний доказ — верхню частину мотузки — де могли знаходитися потожирові та інші сліди рук убивць, залишили. “Потім мотузка зникла. Кору дерева, на якому знайшли повішеного хлопця, намагалися підпалити невідомі”. За її словами, прокуратура Харківської області визнала порушення Кримінального процесуального кодексу слідчими при огляді місця події і заявила про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності. Втім, ключові докази було втрачено назавжди. Крім того, комп’ютер хлопця вилучили без ухвали суду, хоча спочатку адвокат Лихачов наполягав на тому, щоб зробили копію, аби в поліції не могли додати “потрібну” інформацію суїцидального характеру. “Викликає питання і спосіб повішення: поставити пеньок, з якого нібито повісився Микола, одній людині неможливо, сліди кочення його були відсутні. Зламаний ніс нібито при повішенні теж викликає питання – саме так Миколу могли оглушити, щоб потім повісити”. При цьому невідомі намагалися блокувати поширення інформації, яка стосувалася справи Бичка. Так, у групі селища Есхар у соцмереах зникали дописи про збори мешканців селища, і як наслідок, все менше людей про них знали і приходили вимагати розслідування.

В Одесі затримали лідера одеського “Автомайдану” Віталія Устименка, який брав участь у знесенні паркану, встановленого у зеленій зоні міста.

Розслідування вбивства журналіста Георгі Гонгадзе може бути завершене через місяць, якщо слідство отримає оригінали плівок Мельниченка. Про це заявив генеральний прокурор України Юрій Луценко в ефірі “5 каналу”.

Охорона одеського міського голови Геннадія Труханова відтягувала журналіста, який хотів задати меру питання. Коли запитання міському голові почав ставити кореспондент “Радіо Свободи” Михайло Штекель, політик почав наближатися на нього і не вислухавши запитання заявив, “що вже закінчив”. Коли кореспондент намагався все ж таки поставити запитання, його відтягнули в сторону невідомі особи. Деякі з них часто супроводжують міського голову на ці судові засідання. Після того, як невідомі відтягнули кореспондента, до місця інциденту приїхали правоохоронці. Вони відтягали журналіста від невідомих осіб, кажучи, що той нібито хоче побитися із міським головою. Штекель звернувся із заявою до поліції та до місцевого підрозділу ДБР через поведінку мера Труханова, який виштовхав його під час брифінгу.

 

2) Справи НАБУ: «поновлювальне знущання» від Насірова та завершення читання акту проти Труханова

Поновлений судом на посаді голови ДФС, Роман Насіров заявив, що приступив до здійснення повноважень і на законних підставах обіймає посаду очільника відомства. В ДФС заявляють, що керівником відомства залишається Олександр Власов, призначений на посаду Кабміном 5 вересня 2018 року. Там заявили, що Насіров не може самовільно видати і підписати наказ про виконання рішення Окружного адміністративного суду Києва 2018 р.

Прокурори САП завершили зачитування обвинувального акту за обвинуваченням мера Одеси Геннадія Труханова та ще 7 осіб за підозрою у заволодінні 185 мільйонів гривень коштів місцевого бюджету. Відеозапис засідання оприлюднено на Youtube-каналі “Судової влади України”.

Київський апеляційний суд залишив без змін запобіжний захід у вигляді взяття на поруки для підозрюваного у незаконному збагаченні екс-очільника Державної фіскальної служби Мирослава Продана.

 

3) Справи ГПУ: скасування санкцій проти Азарова через Шрі-Ланку та хабарні справи мерій та РДА

Захист екс-прем’єра Миколи Азарова скористався прецедентом, створеним при розгляді справи повстанців зі Шрі-Ланки. Про це йдеться у статті “Як терористи Шрі-Ланки допомогли зняти санкції ЄС з Миколи Азарова”. Зокрема, перша інстанція Суду ЄС на початку липня минулого року відхилила позов українського екс-прем’єра. Суд вирішив, що звинувачення з України на його адресу видаються досить обґрунтованими. Втім, юристам Азарова вдалося довести, що Рада ЄС, продовжуючи санкції щодо Азарова, не керувалася достатніми підставами і не перевірила дотримання основних прав заявника при розслідуванні його справи в Україні. А оскільки Україна не надала достатній обсяг даних, що підтверджують обґрунтованість тих чи інших санкцій, то немає впевненості, що досудове розслідування в Україні проводиться ефективно.

НАК “Нафтогаз України” ще минулого року звертав увагу керівництва “Укргазвидобування” на дії двох чиновників цієї компанії, яких минулого тижня затримала Генеральна прокуратура. Про це ЕП повідомив головний операційний директор “Нафтогазу” Юрій Вітренко.

На хабарі у 28 тисяч гривень затримано заступника міського голови Генічеська Херсонської області. Про це повідомляє в суботу військова прокуратура Південного регіону. “Установлено, що за вирішення питання щодо придбання у громадянки М. міською радою за бюджетні кошти однокімнатної квартири високопосадовець вимагав від неї 35 тисяч гривень.

Дубенський райсуд виправдав екс-заступника глави Рівненської ОДА Тараса Пустовіта, підозрюваного у вимаганні  та отриманні хабара, але визнав винним у шахрайстві. Як повідомляє видання “Четверта влада”, вирок Пустовіту, якого майже чотири роки тому піймали на хабарі.

 

4) Справи НАЗК: 556,7 мільйонів дивідендів для Порошенка, «примарний» бізнес Гладковського та порушення від 13 партій

Трастовий керуючий Rothschild Trust (Schweiz) розглянув результати багаторічної діяльності з управління корпорацією Roshen і вперше за три роки прийняв рішення перерахувати Петру Порошенку частку прибутку (дивіденди) в розмірі понад 556,7 млн грн. Прес-служба Адміністрації президента повідомила про це в четвер вранці і наголосила, що до бюджету буде сплачено майже 60 млн грн податків, передає “Інтерфакс-Україна”.

НАЗК не володіє інформацією про те, кому перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський  передав свій бізнес в управління. Про це повідомляє голова StateWatch Гліб Канєвський з посиланням на відповідь НАЗК. Зазначається, що мова йде про ТОВ “Оушн Інвест” та ТОВ “Ерай-систем лімітед”.

НАЗК виявило, що народний депутат Денис Омельянович з фракції “Опозиційний блок” у своїй декларації умисно вказав недостовірну інформацію. “Народний депутат Омельянович Денис Сергійович, подаючи декларацію за 2015 рік, не задекларував 19 власних  земельних ділянок та 1 земельну ділянку дружини, які розташовані  в Донецькій області та більшість призначені для ведення особистого селянського господарства. Орієнтовна загальна вартість земельних ділянок на ринку станом на звітну дату становила більше 16 мільйонів гривень. Крім того, депутат не вказав у декларації, що є власником 1/3 квартири, та не задекларував квартиру дружини”.

НАЗК направило до суду адміністративні протоколи на народних депутатів Сергія Дунаєва та Георгія Логвинського  через конфлікт інтересів. Зокрема, Дунаєв, у статусі нардепа, звертався у власних інтересах до директора НАБУ Артема Ситника. Також адмінпротокол направили стосовно Логвинського, який, у статусі нардепа, у приватних інтересах, звернувся до заступника генпрокурора – керівника САП Назара Холодницького.

НАЗК виявило порушення у звітах 13 політичних партій за ІІІ квартал 2018 року. Виявлено порушення у звітах партій “Справа”, “Соціальна справедливість”, “Громадський рух Миколи Томенка “Рідна країна”, “Блок Володимира Миколаєнко”, “Партія “Національно-демократичне об’єднання “Україна”, “Республіканська платформа”, Партія народної дії “Надія”, “Республіканська партія”, “Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю”, “Всеукраїнське об’єднання “Вільність і справедливість”, “Селянська партія України”, “Партія Наталії Королевської “Україна- Вперед!”, “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: Антимонопольний комітет захистив Ахметова, махінації з державним оборонним замовленням та 88 «тіньових коштів» за медичні послуги

Компанії холдингу Ріната Ахметова ДТЕК мають структурні ознаки монопольного становища на ринку електроенергії. Про це Liga.net розповіли в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг. Антимонопольний комітет знайшов ознаки монополізму у компаній ДТЕК Дніпроенерго, ДТЕК Східенерго і ДТЕК Західенерго і вказує, що вони володіють ринковою владою, що посилюється вертикальною інтеграцією. Антимонопольний комітет вирішив, що компанія “ДТЕК” Ріната Ахметова не зловживає монопольним становищем на ринку генерації електроенергії. Про це повідомляє Громадське з посиланням на висновки АМКУ. Згідно з рішенням Антимонопольного комітету, компанія Ахметова не може зловживати монопольним становищем, оскільки ринок електроенергії в Україні є регульованими. “Відповідне рішення було прийнято на підставі дослідження ситуації на ринку протягом 2015-2017 років. За цей період компанія ДТЕК не могла зловживати монопольним становищем. Можливо, після введення ринку електроенергії дане рішення буде переглянуто”. У той же час, в Антимонопольному комітеті визнали, що компанія “ДТЕК”, як і державний “Енергоатом”, мають певну ринкову владу, однак ці компанії не мають впливу на вартість електроенергії, адже ринок є регульованим і тариф визначається Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг.

Антимонопольний комітет України оштрафував ТОВ “Huawei Україна” більш ніж на 100 тисяч гривень. “Оштрафовано ТОВ “Хуавей Україна” на загальну суму 109 800 грн за вчинення двох порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 13 статті 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, у вигляді неподання інформації Антимонопольному комітету України на вимоги Голови Антимонопольного комітету України у встановлені ним строки”.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розраховує отримати дозвіл на проведення позапланової перевірки облгазів на предмет донарахувань в платіжки. Про це повідомили Економічній правді у НКРЕКП.

Конструкторське бюро “Артилерійське озброєння”, що виготовляє стволи для різних видів зброї, у 2015-2016 роках проводило махінації з державним оборонним замовленням. Як пише в статті для “Української правди” голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський, “Артозброєння” єдине в Україні виготовляє стволи для різних видів зброї. “Загалом гроші з оборонного контракту витрачалися за двома схемами. Перша полягала у продажу старих товарів як нових іншим державним заводам. Друга – у завищеній ціні при закупівлі запчастин”. Загалом завод Малишева сплатив 27,5 мільйона гривень за нібито новенькі стволи, які буцімто того ж року виготовило конструкторське бюро. “Але на арені з’явилося третє державне підприємство – Київський бронетанковий завод. Останній продав “Артозброєнню” радянські іржаві стволи, які десятиріччями чекали на свій час. Після відчищення іржі, невеличкого фарбування і підробки документів, як встановили потім слідчі, старі стволи і відвантажили до Харкова з приставкою “нові”. Фактично із 27,5 мільйонів майже половина була сплачена за повітря”, – пише автор. Фірма ТОВ “Оцелот” продала “Артозброєнню” динамічні ліхтарі, які можна встановити також на міномети, по 1,4 тис грн за штуку. У той час, коли такі самі продавалися в будмаркетах по 29 грн, тобто в 47,6 разів дешевше.

Кримінальне провадження про відсутність низки дозвільних документів на зведення елітного ЖК Taryan Towers в Києві, через яке забудовник звинувачував СБУ у шантажі, “ініціювала” громадська організація, пов’язана з колишнім керівництвом Міністерства культури. Про це йдеться в сюжеті “Наших грошей з Денисом Бігусом”. Провадження відкрили після звернення Громадської спілки “Київська міська організація Українського товариства захисту пам’яток історії та культури” (ГС “КМО УТОПІК”). Сердюк також є власницею кількох фірм, пов’язаних спільними контактними даними з компаніями міністра культури часів Януковича Михайла Кулиняка.

Слідчі управління розслідування корупційних злочинів спільно з оперативниками СБУ викрили на вимаганні майже мільйона гривень очільницю структурного підрозділу київського банку. “Було встановлено, що за реалізацію майна банку по заниженій вартості посадовець вимагала майже мільйон”.

Заступник Голови СБУ Віктор Кононенко отримав і одразу приватизував службову квартиру вартістю у понад шість мільйонів гривень. Про це йдеться в сюжеті програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

48% українцям важко було знайти кошти для стаціонарного лікування у 2018 році. При цьому 88% госпіталізованих платили за своє лікування “з кишені”. Про це свідчать дані дослідження “Індекс здоров’я. Україна”, започаткованого Міжнародним фондом “Відродження”, КМІС та Школою охорони здоров’я Національного університету “Києво-Могилянська академія”.

У Полтаві  затримали головного фахівця газопромислового управління “Полтавагазвидобування” під час одержання ним частини неправомірної вигоди. Про це повідомили у департаменті захисту економіки Нацполіції.   “Посадовець мав важелі впливу, аби здійснювати штучні перешкоди у господарській діяльності товариства: у разі, якщо підприємець хоче безперешкодно виконувати роботи по договору та отримати кошти за їх виконання, йому необхідно надати 220 тисяч гривень “відкату”.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *