ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (7-13 січня 2019 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (7-13 січня 2019 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: міжнародні експерти поставили під сумнів 42% кандидатів до Антикорупційного суду, дронам заборонили знімати будинки Порошенка і інших чиновників в Козині та космічне спостереження за українськими землями

Громадська рада міжнародних експертів, яка оцінює доброчесність кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду, засумнівалася в придатності 32 учасників конкурсу. На попередніх засіданнях експерти ветували 20 учасників конкурсу, заветували ще 12 кандидатів. Зокрема, йдеться про таких претендентів: 1) Галабала Маркіян Васильович, адвокат; 2) Боднар Сергій Богданович, асистент кафедри публічного права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича; 3) Бурбела Юрій Сергійович, суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області; 4) Гончарук Василь Миколайович, суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області; 5) Заніні Діана Володимирівна, адвокатка; 6) Кос Ігор Богданович, суддя Буського районного суду Львівської області; 7) Малєєв Андрій Юрійович, суддя Апеляційного суду Івано-Франківської області; 8) Постульга Василь Євгенович, заступник директора ТОВ ЮК “Постульга та партнери”, адвокат; 9) Саландяк Ольга Ярославівна, суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області; 10) Січеславський Ігор Анатолійович, директор ТОВ “Юридичне бюро Січеславського”; 11) Станіславський Валерій Петрович, доцент Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого; 12) Чорна Валерія Вікторівна, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

На четвертому засіданні Громадської ради міжнародних експертів, яка оцінює доброчесність кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду, ініціювали ветування ще 15 кандидатів до антикорсуду. Таким чином міжнародники поставили під сумнів 47 із 113 кандидатів. Відзначається, що під сумнів потрапили Вікторія Жовтоватюк (Кицюк), Руслан Головатий, Юрій Юркевич, Олександр Сингаївський, Олександр Івасин, Анна Надточиєва, Руслан Бондарчук, Олеся Ковтуненко, Юрій Крутій, Андрій Яковенко, Сергій Федяєв, Андрій Сало, Тетяна Круценко, Мар’ян Головчак та Володимир Воронько. Загалом серед заветованих 35 суддів, 9 адвокатів та 3 науковців. 37 із ветованих міжнародниками кандидатів входять до списку сумнівних претендентів, який днями презентували громадські організації.

ТОП України

Україна посіла 84-те місце у рейтингу “Індекс демократії 2018”, лишивши за собою статус “гібридного режиму”. Відповідний рейтинг укладено виданням “The Economist”. Серед країн східної Європи Україна посідає 17 місце, отримавши, як і минулого року, 5,69 бала з 10.

Державна авіаційна служба України запровадила обмеження на польоти безпілотних повітряних суден, зокрема не рекомендовано літати над будинком президента. Мапу “заборонених зон” оприлюднено на сайті відомства. У “Всеукраїнській федерації власників безпілотників” мапу зон побачили 11 січня, сказав “Українській правді” засновник Quadrocopter.ua і дистриб’ютор DJI в Україні Тарас Трояк: “І навіть ті рекомендації, які вони зараз розмістили на сайті, вони не відповідають тому нормативному документу, який був прийнятий у вересні – “Порядок використанні повітряного простору”. Бо тут сказано, що польоти БПС вагою до 20 кг мають виконуватися у межах зон обмежень/резервувань повітряного простору”. Трояк зазначив, що є й рекомендації “пілотам”: не намагатися втрутитися за допомогою безпілотника в чиєсь приватне життя, не робити спроб когось сфотографувати або зафільмувати без його дозволу, припиняти політ на вимогу представників правоохоронних органів або військових. Трояк підтвердив: “У Козині зона є, тому що там знаходиться будинок президента. Це зона не тільки для безпілотних літальних суден, а також для будь-яких пілотованих суден”. “Фактично за допомогою цієї зони вони закривають можливість знімати маєтки чиновників у Козині, тому що прирівнюють квадракоптер до літальної техніки, хоча ця техніка в тому районі використовується просто для фіксації”.

НАК “Нафтогаз України” планує завершити до кінця року завершити анбандлінг та залучити міжнародного партнера до управління газотранспортною системою. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив голова компанії Андрій Коболєв.

Фонд державного майна та МВФ обговорили можливість вирішення проблем, що блокують процес великої приватизації. Про це за підсумками зустрічі з представником МВФ Йостою Люнгманом повідомив голова Фонду держмайна Віталій Трубаров. “Чітка вимога МВФ – розпочати в 2019 році продаж компаній з переліку великої приватизації”, – заявив Трубаров. За його словами, на сьогоднішній день відібрані на конкурсі 5 місяців тому консорціуми інвестиційних радників не можуть розпочати безпосередню підготовку через судові позови. “Фактично з квітня місяця минулого року простоює ОПЗ, а інвестиційний радник Pericles Global Advisory в складі консорціуму з White & Case LLP, Kinstellar, KPMG Ukraine та SARS Сapital не може розпочати процес підготовки до приватизації і реструктуризації боргів заводу”.

Світовий банк за фінансової підтримки ЄС запустив в Україні пілотний проект супутникового моніторингу використання сільськогосподарських земель. Про це повідомляє Агроперспектива. Проект з використанням космічних технологій у рамках 5-річної програми з підвищення прозорості та ефективності управління земельними активами в Україні “Land Transparency” на даний момент реалізовано в трьох областях: Львівській, Київській та Миколаївській. Були ідентифіковані невідповідності в кадастрових даних та факти відсутності сівозміни. Доступ до супутникових даних за попередні роки та аналіз величезних масивів інформації з використанням найновіших технологій дозволяють проводити оцінку вартості землі.

Кандитат в президенти України лідер партії “Громадянська позиція” Анатолій Гриценко, в разі перемоги на виборах, пообіцяв “обрубувати руки” за корупцію та кумовство. Про це повідомляє кореспондент УП з місця подій. “Я вам гарантую, що в президента України не буде офшорів, власності за кордоном, я гарантую, що піраміда корупції перетвориться у трапецію в перший день мого вступу на посаду президента”. “Нагору більше не треба. Тільки десь-хтось – обрубаю руки. Ніяких любих друзів не буде. Це все дуже важливо. Важливо відновити довіру. Слово “олігарх” Україна забуде”, – пообіцяв кандидат.

Запорізький апеляційний суд відмовився замінити міри запобіжного заходу для підозрюваних в вбивстві бердянського активіста Віталія “Сармата” Олешка – Максима Владимиренкова та Миколи Ломаки.

Керівнику міського осередку політичної партії “Сила людей” Олегу Михайлику, на якого у вересні 2018 року вчинили замах, зробили операцію та дістали кулю з легень. Про це повідомляє прес-служба Національної поліції. Зазначається, що національна поліція скерувала до ГПУ документи, необхідні для збереження речового доказу під час операції одеському активісту в Німеччині. В поліції також заявили, що всі матеріали отримані компетентними органами Німеччини. “Великі питання в мене й не тільки в мене, були, є й будуть до українських правоохоронців. Це повний жах, сором та відвертий саботаж з їх боку щодо виконання своїх прямих обов’язків. Я не знаю, чому ми маємо їх утримувати, коли вони поводять себе, як вороги нашої держави України та самих українців?!”, – зазначив Олег Михайлик. “Куля була дуже глибоко в тканині легені та ще прикрита аортою. Саме цю аорту куля розірвала після пострілу, причинивши мені велику втрату крові та клінічну смерть. Тому німецьким лікарям довелось вскривати грудну клітину та видалити частину легені разом з кулею. А операція тривала замість 2-х годин майже 5”.

 

2) Справи ГПУ та ДБР: ДБР «покриває» Луценка у справі Гандзюк, схема з мінометами на 2,7 мільйони та умовний термін за хабар у 700 тисяч гривень для голови ОДА

Державне бюро розслідувань неправомірно відмовилося реєструвати кримінальне провадження щодо розголошення Генпрокурором Юрієм Луценком відомостей досудового розслідування у справі Катерини Гандзюк. Про це у Facebook повідомив юрист Масі Найєм. За його даними, заяву розглядав слідчий ДБР Віталій Шаманін, який до новоствореного відомства прийшов з посади слідчого київської прокуратури. Зазначається, що слідчий ДБР аргументує відмову внести відомості в Єдиного реєстру досудових розслідувань тим, що розголошення даних досудового слідства чи дізнання утворює склад злочину, якщо його вчинено без дозволу прокурора, слідчого або особи, і якщо було попередження про нерозголошення даних. При цьому юрист наголосив, що слідчий посилається на ч.1 ст 387 ККУ, а заява про правопорушення була подана відповідно до другої частини цієї статті. Також Найєм зазначив, до представник Держбюро посилається на те, що у заяві нібито не викладені обставини ненадання слідчим або прокурором письмового дозволу на розголошення Генпрокурором відомостей досудового розслідування у кримінальному провадженні. “По-перше, знову ж таки, ч. 2 ст. 387 не передбачає кваліфікуючу ознаку у вигляді дозволу слідчого або прокурора на розголошення”, – заявив юрист. “По-друге, згідно з ч. 4 статті 214 КПК слідчий зобов’язаний у разі надходження заяви про кримінальне правопорушення прийняти та зареєструвати її. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви не допускається”, – додав він. Найєм пояснив, що в разі надходження заяви про кримінальне правопорушення в обов’язковому порядку відкривається кримінальне провадження і лише тоді, за умови відсутності події, складу кримінального правопорушення чи достатніх доказів винуватості особи таке провадження може бути закрите. “Відтак, я подав скаргу до Печерського суду на бездіяльність ДБР”, – додав юрист.

Правоохоронці підозрюють посадовців ПАТ “Завод “Маяк” у зловживанні службовим становищем при отриманні від ТОВ “Радіоаптека” прицілів до мінометів без укладання договору, що нанесло шкоду державі на суму 2,72 млн грн. Про це повідомляє видання “Наші гроші” з посиланням на ухвалу Оболонського районного суду м. Києва, куди прокурор звернувся в рамках кримінального провадження №42018100050000117 від 13 червня 2018 року.

Колишнього в.о. гендиректора Миколаївського аеропорту Михайла Галайка засудили до 4 років позбавлення волі умовно за дачу 700 тисяч гривень хабара голові Миколаївської обладміністрації Олексію Савченку.

Прокуратура Київської області разом із УЗЕ ДЗЕ в Полтавській області піймала керівника дочірнього підприємства “Донецький облавтодор” Ігоря Закутаєва на вимаганні та отриманні 300 тисяч гривень. У прокуратурі Київської області повідомили, що керівник ДП та юрист вимагали від комерційної структури хабар за оплату поставлених нафтопродуктів.

Співробітники військової прокуратури Центрального регіону України, територіального управління Державного бюро розслідувань у Києві та Нацполіції в Київській області затримали адвоката, який намагався підкупити майора поліції. Зазначається, що затриманий є адвокатом та надає правову допомогу директору одного з державних підприємств, який одночасно є депутатом Київської обласної ради. Зокрема, повідомляється, що вказаний директор держпідприємства не повідомив про суттєві зміни у майновому стані після придбання автомобілю та нерухомого майна. “Адвокат-хабародавець під час проведення оперативними співробітниками Управління перевірки вказаного директора запропонував надати службовій особі, яка займає відповідальне становище, а саме заступнику начальника Управління через майора поліції – начальника відділу протидії корупції неправомірну вигоду в розмірі 1000 доларів США (що згідно офіційного курсу НБУ становить 27688 грн.)”.

 

3) Справи НАЗК: помилки в е-деклараціях кандидатів в президенти, статки мера Львова Садового та сумнівні операції Хомутинніка

У грудні 2018 року Нацагентство з питань запобігання корупції направило до суду 59 адмінпротоколів,  до Нацполіції, НАБУ та прокуратури – 37 висновків про виявлені ознаки кримінальних правопорушень.

Національне агентство із запобігання корупції виявило помилки у деклараціях кандидатів на пост президента України Ігоря Шевченка, Сергія Капліна, Валентина Наливайченка, Віталія Скоцика та Андрія Садового.

У 2017 році кандидат у президенти України, мер Львова Андрій Садовий отримав зарплату у розмірі 491 тис. 780 грн. Відповідні дані містяться у поданій Садовим декларації , пише Інтерфакс-Україна. Також у ПриватБанку у Садового розміщені майже 4 тис. грн.  У 2017 році Андрій Садовий заплатив 165 тис. 210 грн і 92 тис. 520 грн за дві програми навчання у Великій Британії під назвою Pilgrims Coaching for Professionals. Кандидат у президенти є кінцевим бенефіціаром громадської організації “Інститут Просвіти” у Львові та членом благодійної громадської організації “Інститут розвитку міста”. З серпня 2006 року Садовий є власником торговельної марки “Знак “Самопоміч”.   З квітня 2014 року Садовий мешкає у будинку площею 660 кв. м і вартістю 4 млн 511 тис. грн у Львові, яким володіє його дружина Катерина Кіт-Садова. У власності дружини Садового – дві земельні ділянки у Львові площею 702 та 301 кв. м, також вона орендує ще одну ділянку площею 43 кв. м. Із лютого 2012 року Кіт-Садова володіє автомобілем Merсedes-Benz 2012 року випуску вартістю 667,5 тис. грн на дату придбання, і з травня 2017 року автомобілем Skoda 2017 року випуску вартістю 968,7 тис. грн. Також дружина мера Львова є кінцевим бенефіціарним власником ПрАТ “Телерадіокомпанія Люкс” (телеканал “24”), ТОВ “Захід.нет”, юридичні адреси яких розташовані у Львові, ДП “Телевізійна і радіомовна компанія Люкс”, ПрАТ “Радіокомпанія Люкс”, ПП “Вісма-Радіо-ТБ”, ТОВ “Контакт-Інформ”, ТОВ “Радіо “Континент”, ТОВ “Телерадіокомпанія “Радіо великих доріг”, ТОВ “Телерадіокомпанія “Белком”, які зареєстровані в Києві, львівського ТОВ “Королівський двір” (володіє 49% корпоративних прав). З 2006 року Кіт-Садовій належать 17089 акцій ПрАТ “Телерадіокомпанія Люкс” номінальною вартістю 170 тис. 890 грн, із квітня 2008 року – 1750 акцій ПрАТ “Радіокомпанія Люкс” вартістю 1750 грн. У телерадіокомпанії “Люкс” Кіт-Садова заробила за 2017 рік 2,31 млн грн і ще 60,5 тис. грн зарплати за сумісництвом у радіокомпанії “Люкс”. Готівкою вона зберігає $10 тис. і 15 тис. грн, у ПриватБанку в неї розміщено 2913 грн.

Народний депутат Віталій Хомутиннік, член комітету з питань податкової та митної політики, передав свій бізнес в управління “іншій особі”, яку не називає НАЗК, а також користувався будинком профспілки працівників митних органів України. Про це повідомляє голова експертної організації StateWatch Гліб Канєвський з посиланням на відповіді НАЗК.

НАЗК внесло 4 приписи про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів першому віце-прем’єр-міністру Степану Кубіву, міністру інфраструктури Володимиру Омеляну та в.о. міністра аграрної політики Максиму Мартинюку.

 

4) Справи НАБУ: новий офшорний доказ проти Мартиненка та свобода пересування для Насірова

У Шевченківському суді Києва вперше показали документи, які свідчать що колишній народний депутат Микола Мартиненко є власником офшорної компанії, яка отримувала відкати з “Енергоатому” на загальну суму у 6,5 мільйонів євро. Про це повідомляє Радіо Свобода.

Шевченківський районний суд Києва вирішив не продовжувати заборону екс-голові Державної фіскальної служби України Роману Насірову виїжджати за межі міста Києва та Київської області. Про це повідомляє САП.

Детективи Національного антикорупційного бюро проводять обшуки у міській раді Білої Церкви у справі про придбання будівлі за завищеною ціною.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: 20 мільйонів втрат для Київського бронетанкового заводу, сумнівні гроші за візи для мексиканців та спроба проковтнути хабар

Державна аудиторська служба здійснила перевірку Київського бронетанкового заводу за період з 1 січня 2012 року по кінець вересня 2018 року та виявила порушення на десятки мільйонів гривень. Про це повідомляє проект “Марлін”. Зокрема перевіряючі зазначили, що на бронетанковому заводі ретельно не контролюють виконання договірних зобов’язань, що призвело до багатомільйонних втрат. “Невжиття підприємством заходів щодо усунення порушень договірної дисципліни, через визнання судом контрагентів банкрутами, накопичення дебіторської заборгованості, що є наслідком недостатнього рівня внутрішнього контролю за станом виконання договорів, які укладало підприємство, – призвело до втрати активів на загальну суму 20,2 млн грн та надалі може призвести до втрат на суму 3,9 млн гривень”.

За останні 5 років 124-х прикордонників підозрювали в корупції. Але лише 32-х посадових осіб ДПСУ притягнули до адміністративної відповідальності. В тюрму за корупцію потрапляють тільки військовослужбовці-прикордонники. Таких протягом 2014–2018 було 51  випадок.

Двоє мексиканців у Києві поскаржилися, що посольство України в Мексиці вимагає гроші  при отриманні візи, натомість у МЗС кажуть, що згаданий скаржниками внесок є добровільним. Про це йдеться у розслідуванні ТСН.

У Києві затримали службову особу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, який вимагав та одержав через посередника 5 тисяч доларів хабара. Про це повідомляє департамент захисту економіки Національної поліції. “Було встановлено, що головний спеціаліст відділу управління державної власності вимагає 5 тисяч доларів США “відкату” за надання в оренду приміщення. Окрім того, суб’єкт господарювання повинен був передати кошти визначеній ним людині”.

Керівника підрозділу одного із райвідділів Головного управління Нацполіції в Одеській області затримали під час отримання хабаря. Поліцейського було викрито на систематичних хабарах співробітниками СБУ спільно з військовою прокуратурою та Державним бюро розслідувань. “Підполковник поліції налагодив механізм одержання неправомірної вигоди від місцевих підприємців за безперешкодне здійснення комерційної діяльності. Вартість “послуг” зловмисника становила від 300 доларів щомісяця з одного торговельного місця”. Також співробітники СБУ задокументували факт вимагання від приватного підприємця 4000 доларів – за вказану суму посадовець обіцяв сприяння у визнанні родича комерсанта непридатним до військової служби.

У Закарпатській області співробітники Нацполіції, військової прокуратури та територіального управління ДБР затримали інспектора прикордонної служби під час одержання ним хабара. “Правоохоронцями було задокументовано факт вимагання тисячі доларів США неправомірної вигоди за вирішення зазначеного питання. Кошти отримував частинами”. “Аби позбутися предмету злочину, грошей, та в подальшому уникнути відповідальності за його вчинення, прикордонник намагався їх з’їсти”.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *