ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (28 січня – 3 лютого 2019 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (28 січня  – 3 лютого 2019 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: формальний антикорупційний прогрес без реальних наслідків, авторитетний заклик до виборчої реформи, ганебна розправа над Суспільним і Аласанією та сенсаційні «вбивчі» заяви у справах Гандзюк та Ноздровської

Міжнародна антикорупційна організація Transparency International оприлюднила результати дослідження “Індекс сприйняття корупції-2018”, згідно з яким  Україна дещо покращила свої показники, але досі відстає від найближчих сусідів. Зазначається, що результат України – 32 бали та 120 місце серед 180 країн. За даними ТІ, таким чином Україна здобула ще 2 бали та піднялася на 10 місць (результат за 2017 рік – 30 балів, 130 місце). Виконавчий директор Трансперенсі Інтернешнл Україна Андрій Боровик вважає, що такий результат не відповідає задекларованим нашою країною прагненням до швидкої євроінтеграції, реформ та очищення від корупції всіх сфер життя. “Якщо ситуація з корупцією в Україні продовжить змінюватися такими темпами, то наздоганяти ту ж таки Польщу доведеться не одне десятиліття. Влада повинна, а громадянське суспільство давно готове подвоїти зусилля на цьому шляху”. Зазначається, що позитивний вплив справило запровадження процедури автоматичного відшкодування податку на додану вартість, розширення сфер роботи систем ProZorro, продажі та діяльність інституту бізнес-омбудсмена. Трансперенсі Інтернешнл Україна відзначає часткове виконання рекомендації організації на 2018 рік щодо створення Антикорупційного суду. Там додали, що при цьому більшість рекомендацій були проігноровані владою. Зокрема, українська держава не підвищила роль громадськості у процесі перевірки кандидатів на посади суддів, через що  Громадська рада доброчесності неодноразово опинялася в ситуації, коли Вища кваліфікаційна комісія суддів ігнорувала її висновки щодо претендентів. Також повідомляється, що не було посилено Національне антикорупційне бюро України – детективи НАБУ так і не отримали права на власну “прослушку”, а зміни до законодавства ускладнили проведення експертиз в кримінальних провадженнях. В ТІ згадали і про публічне протистояння між правоохоронними органами Україна ,а також тиск на активістів та журналістів, страшним прикладом чого стало вбивство Катерини Гандзюк. “Не створено умов для перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції. Дискредитований орган і далі не здатний ефективно виконувати свою роль в антикорупційній інфраструктур”, – заявили в організації. Крім того в ТІ вважають, що проблемою є те, що Служба безпеки України та Національна поліція не позбулися функції боротьби з економічними злочинами і тиск з боку цих силовиків на бізнес залишається вагомим. Служби фінансових розслідувань досі не створено. “Таким чином, очевидно, що прогрес останніх років був забезпечений головним чином реформами, які були започатковані ще в 2014 році. Проте одним з головних стримуючих факторів антикорупційного поступу досі залишається брак політичної волі”.

ТОП України

Група послів країн Великої сімки з підтримки реформ в Україні визначила ключові реформи, на які буде спрямована її підтримка під час головування Франції у G7 протягом 2019 року. Про це йдеться у Twitter Групи підтримки України в рамках “Групи семи”. Група визначила 5 напрямів, зокрема, верховенство права та боротьба з корупцією, ефективне управління.

За результатами засідань Громадської ради міжнародних експертів та Вищої кваліфікаційної комісії суддів з конкурсу до Вищого антикорупційного суду вибули 42 сумнівні кандидати, 71 кандидат залишився і претендуватиме на 39 посад. Про це 28 січня повідомляє Центр протидії корупції. Міжнародні експерти висловили недовіру 49 кандидатам, однак 7 з них вдалося залишилися в конкурсі. ВРП має право відмовити у призначенні будь-якого кандидата.

Лідери думок та моральні авторитети звернулися до Петра Порошенка з проханням сприяти ухваленню виборчої реформи. Свою позицію активісти висловили у відкритому листі до Президента. Автори аргументують нагальну потребу у виборчій реформі можливістю Росії впливати на вибори на мажоритарних округах за допомогою підкупу. Це, на думку підписантів, спричинить згортання реформ та зміну євроатлантичного вектору України. Депутати зволікають із розглядом Виборчого кодексу в другому читанні, тому що неспроможні змінити правила самі для себе, йдеться в документі. Тому його автори закликали Петра Порошенка взяти на себе лідерство в цьому процесі та переконати парламентарів ухвалити виборчу реформу, як це було з Антикорупційним судом. «Через вади чинної виборчої системи на парламентських виборах у мажоритарних округах можуть перемагати кандидати, які отримають пряме фінансування з Росії. Масовий підкуп виборців та відсутність контролю за походженням коштів у мажоритарних перегонах у результаті спричинять згортання реформ».

Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України прийняла рішення про дострокове відсторонення Зураба Аласанії з посади голови правління Суспільного мовлення. “У порядку денному питання не було. За поданням “з голосу” Козака і поправкою Панича – поставили на голосування, зробили голосування “закритим і таємним” та проголосували”, – зазначив Аласанія. У Наглядовій раді НСТУ не коментують причину  дострокового відсторонення Аласанії без протоколу, який опублікують приблизно за тиждень. В наглядовій раді НСТУ закидають відстороненому Аласанії те, що він не показав хресну ходу за єдину помісну церкву, засідання Генасамблеї ООН та один з економічних форумів, де був присутній президент. Про це повідомив сам Аласанія, опублікувавши у соцмережі частину проекту рішення Наглядової ради. Незалежні журналісти різних українських ЗМІ заявили, що вважають проявом цензури розірвання контракту з Аласанією. У відкритому листі медійники оголосили про створення неформальної спільноти. «Опублікована частина претензій до Аласанії, на жаль, не залишає сумнівів в тому, що це рішення є політичним та було ухвалене на догоду владі». Член Наглядової ради Євген Глібовицький пропонує скасувати результати скандального голосування за відсторонення Зураба Аласанії.

Батько херсонської активістки Віктор Гандзюк заявив, що організатор вбивства його доньки Катерини Гандзюк співпрацював з партійцем “Батьківщини” Владиславом Мангером та партійцем Блоку Петра Порошенка Андрієм Гордєєвим. Про це він заявив 28 січня під час засідання Тимчасової слідчої комісії розслідування вбивства Катерини Гандзюк та нападів на інших активістів. За словами Гандзюка, замовників вбивства його доньки знає генпрокурор Юрій Луценко, СБУ. Також він переконаний, що замовників від самого початку знали в МВС. “Зараз офіційно оголошено в розшук підозрюваного в організації вбивства кримінального авторитета Москала, який пішов на це вбивство не просто так, який пішов на це вбивство не з вулиці. Він пішов на це з будівлі Херсонської обласної державної адміністрації, де тісно співпрацював з конкретними людьми, для яких виконував конкретні завдання”, – сказав Гандзюк на засіданні ТСК. “Для мене тепер партія Батьківщина – це партія вбивць моєї доньки. Для мене тепер Блок Петра Порошенка – це партія вбивць моєї доньки”, – заявив він. Гандзюк запевнив, сподівається на покарання замовників, організаторів та виконавців вбивства. Голова Херсонської обласної держадміністрації Андрій Гордєєв заперечує свою причетність до нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк, через який вона померла. Гордєєв звернувся до правоохоронців з проханням перевірити факти, про які заявив батько загиблої активістки Катерини Гандзюк. Президія “Батьківщини” задовольнила заяву Владислава Мангера про призупинення членства в партії.

Мати вбитої юристки Ірини Ноздровської звинувачує в причетності до смерті доньки колишнього роботодавця – члена депутатської групи “Партія “Відродження” Антона Яценка. Про це за результатами засідання Тимчасової слідчої комісії з розслідування вбивств і нападів на активістів повідомив у Facebook народний депутат Мустафа Найєм. Найєм пише, що раніше таку версію не озвучували ні родичі загиблої, ні її адвокати. За словами народного депутата Тетяни Чорновол, помічником якої деякий час була Ноздровська, юристка раніше працювала на Яценка. “Під час Майдану в неї зіграло почуття справедливості, і вона кинула роботу, пішла на Майдан. Тоді вона прийшла до мене, розповіла, що допоможе з матеріалами для журналістських розслідувань по корупціонеру. Після Майдану завдяки їй вдалося зруйнувати схему Антона Яценка з монополізації сфери оцінки. Під час цієї співпраці її життю погрожували. Сам Антон Яценко їй дзвонив”.

Скоїли напад на громадського омбудсмена із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Кіровоградській області Євгена Гурницького. Він пов’язує напад із професійною діяльністю. Про це повідомляється на сайті організації. “Вчора (26 cічня – ред.) у під’їзді будинку, де я мешкаю, відносно мене скоєно напад. Невідомі особи назвали мене по імені, я відгукнувся і потім мені завдали ушкодження в області правого ока. Невідомі особи втекли з місця події і не взяли жодну з моїх особистих речей”.

Біля Міжнародного виставкового центру, де проходив форум за участю Петра Порошенка, активісти запалили фаєри і розгорнули банери “Так а хто замовив Гандзюк?”. Екс-керівник одеського “Правого сектору” Сергій Стерненко розповів, що поліція склала на нього адміністративний протокол нібито за не повідомлену заздалегідь акцію. Про це Стерненко повідомив у Facebook. Стерненко стверджує, що це “абсолютно незаконний протокол, адже норми, яка б встановлювала порядок та форму такого повідомлення, просто не існує”. Разом з тим, координатор Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетілова повідомила, що Порошенко пройшов до ЦВК через чорний хід.

 

2) Справи НАБУ: відмова у провадженні проти Тимошенко, «космічна корупція» та невдалий позов Насірова

Солом’янський суд Києва відмовив у скаргах Центру протидії корупції на бездіяльність антикорупційних органів, які відмовилися розпочати розслідування за фактами незаконного збагачення народної депутатки та кандидатки у Президенти Юлії Тимошенко. Про це йдеться у повідомленні ЦПК. Зазначається, що наприкінці 2018 року представники організації надіслали заяви САП та НАБУ з відповідними копіями документів, що свідчать про приховані витрати Тимошенко на послуги американських лобістів.

Детективи НАБУ під керівництвом САП повідомили колишньому керівнику ДП “Укркосмос” про підозру у зловживанні своїм службовим становищем (ч.2 ст.364 КК). Про це повідомляє прес-служба НАБУ. За інформацією НАБУ, слідство встановило, що впродовж 2011-2017 років підозрювані організували схему, в результаті якої вивели за кордон та легалізували 8,245 мільйонів доларів призначених для будівництва ракети-носія на потужностях ДП “ВО Південмаш”, та виділених за кредитом Канадського експортного агентства під гарантії українського уряду в розмірі 292,4 мільйона доларів.

Екс-глава Державної фіскальної служби Роман Насіров поскаржився на дії Національного антикорупційного бюро в Конституційний суд, проте суд у розгляді скарги відмовив. Про це повідомляє ZN.UA. Насіров намагався довести, що детективи НАБУ незаконно відкрили кримінальне провадження проти суддів Окружного адміністративного суду Києва, які раніше винесли рішення на користь Насірова, визнавши, що він мав право надавати податкову розстрочку газовим компаніям депутата Олександра Онищенка. Конституційний суд відмовився розглядати скаргу Насірова, зазначивши, що він не є належним суб’єктом подання.

 

3) Справи ГПУ та АРМА: зняття арешту з майна МВСника Захарченка, «прощення» Холодницького та квартира Лещенка

Печерський суд Києва скасував арешт майна нідерландської компанії “Фонд Адміністративне бюро LVV” у рамках справи про незаконне збагачення і відмивання грошей екс-міністра МВС Віталія Захарченка. Загалом йдеться про 20 земельних ділянок, три будинки, квартиру і два машиномісця.

Головне слідче управління СБУ закрило кримінальне провадження проти керівника САП Назара Холодницького за підозрою в розголошенні відомостей досудового розслідування («акваріумну справу»).

Фігурант справи про закупівлю так званих “рюкзаків Авакова”, який підробляв документи на тендер, відбув умовний термін. Харківський районний суд звільнив його від покарання у зв’язку із закінченням іспитового строку. Згідно з ухвалою суду, наразі Іванов працює менеджером у фірмі “Ель-Сістем”, яка займається, зокрема, оптовою торгівлею. Він значиться раніше не судимим.

Призначене на середу в Дзержинському райсуді Харкова підготовче засідання у справі народного депутата колишнього мера Михайла Добкіна про виділення землі за “кооперативною схемою” не відбулося втретє.

Провадження щодо придбання квартири народним депутатом Сергієм Лещенком триває. Про це керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький заявив в інтерв’ю телеканалу ZIK.

Столична прокуратура разом із СБУ та слідчими Нацполіції затримали на одержанні хабара посадовця Філії “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд” АТ “Укрзалізниця” та посередника. Про це повідомляє прес-служба прокуратури міста Києва. “У ході слідства, яке проводилось за співпраці з департаментом безпеки АТ “Укрзалізниця”, встановлено, що службовець Філії вимагав від підприємця 250 тисяч гривень хабара за надання в оренду майна державної установи”.

 

4) Справи НАЗК: неймовірні статки у декларації Порошенка, сумнівний візит чиновниць Бучі на Мальдіви та дорого вартісна сумка від Valentino для Ірини Луценко

НАЗК перевіряє декларації кандидатів у президенти. В НАЗК повідомили, що помилки та неточності були виявлені в усіх перевірених деклараціях.

Президент України Петро Порошенко отримав 19,675 мільйонів гривень дивідендів та процентів.  Відповідні зміни майнового статусу глави держави оприлюднено в Єдиному державному реєстрі декларацій. Згідно з документом, доходи Порошенка склали 16 млн 303 тис 874 грн., в т.ч. заробітна плата на посаді глави держави – 336 тис. гривень, 15 млн 795 тис. 874 грн – відсотки по депозитах у банку “МІБ”, 172 тис. гривень – дохід від продажу рухомого майна.

30 січня лідер “Студії Квартал 95” Володимир Зеленський, який балотується на пост президента України, виправив деякі дані у своїй електронній декларації за 2017 рік. Про це повідомляє Liga.net. Зеленський додав до переліку рухомого майна автомобіль дружини Олени BMW X5 2011 випуску. Кандидат в президенти від партії “Слуга народу” зізнався, що володів 300 акціями компанії Green Family LTD (Нікосія, Кіпр), яка контролює компанії в РФ.

Начальниця фінансового управління Бучанської міськради Тетяна Сімон та завідувачка відділу прес-служби Вікторія Ляховець полетіли на Мальдіви святкувати день народження. Де чиновниці взяли кошти на елітний відпочинок, поки що не відомо. Про це 30 січня повідомляє громадський рух “ЧЕСНО”. Активісти відзначають, що тиждень відпочинку однієї людини в цьому готелі коштує понад 3 тисячі доларів, тобто майже 90 тисяч гривень.

Столичні державні службовці задекларували мільйонні подарунки у вигляді нерухомості та готівкових коштів від бабусь та батьків. Про це йдеться у сюжеті програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”. Зокрема, начальнику управління розвитку транспортної інфраструктури КМДА Денису Суховому у червні 2018 року матір подарувала квартиру у центрі Києва, на вулиці Великій Васильківській. У сюжеті також повідомляється про начальника податкової Деснянського району міста Києва Олега Білецького, який задекларував понад 4 млн подарованої готівки восени 2018 року.

НАЗК направило до суду два протоколи про адміністративні правопорушення стосовно в.о. голови Фонду державного майна Віталія Трубарова. “За результатами перевірки декларацій встановлено, що вказані відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 288 842 грн (у декларації за 2016 рік) та 303 400 грн (у декларації за 2017 рік)”.

Присутня на форумі президента Петра Порошенка 29-го січня депутатка Ірина Луценко прийшла з сумкою від Valentino за 3 тисячі 595 доларів.

НАЗК призупинило перерахування держкоштів “Опозиційному блоку” через взаємопротилежні вимоги представників партії та судову заборону.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляє, що в Україні намагаються розгорнути систему масштабного підкупу виборців на виборах президента. “Ми бачимо, що є спроби розгорнути систему масштабного підкупу виборців. Ми уважно стежимо за цією ситуацією. Якщо це перейде у фазу скоєння злочину, то поліція обов’язково втрутиться”. Він також повідомив, що на даний момент зареєстровано 9 кримінальних проваджень щодо порушень.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: зростання статків Ахметова на 830 мільйонів доларів, «ботоферми» Народного фронту та безоплатні медіа-подарунки для Гройсмана та Парубія

З початку року статки бізнесмена Ріната Ахметова зросли на 830 млн доларів та станом на 1 лютого становили 6,04 млрд доларів. Про це свідчать дані Bloomberg Billionaires Index.

Лідер “Народного фронту” Арсеній Яценюк та екс-депутат і фігурант справи НАБУ Микола Мартиненко користуються послугами проплачених ботів у соцмережах для введення в оману реальних користувачів і спотворення громадської думки. Про це йдеться у розслідуванні “Схем”, спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу “UA: Перший”. Журналісти посилаються на звіт від 2015 року про виконану ботами роботу в соцмережі за певний період часу, який опинився у розпорядженні редакції.

Привітання з новорічними святами від прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та спікера Верховної Ради Андрія Парубія безкоштовно транслювалися в ефірі українських телеканалів, попри те, що кожна хвилина ефірного часу має ціну. Про це повідомляє Громадський рух “ЧЕСНО”.

Співробітники СБУ викрили протиправний механізм, через який керівництво ПАТ “Запоріжгаз” завдало державі багатомільйонні збитки. Це відбулося в межах комплексу заходів  із захисту критичної інфраструктури у нафтогазовій сфері. Оперативники встановили, що менеджмент “Запоріжгазу”, блокуючим пакетом акцій якого володіє НАК “Нафтогаз України”, “штучно списував спожитий природній газ як виробничо-технологічні витрати та ненормовані втрати під виглядом фейкових технічних аварій”. За висновками профільних експертів лише за один квартал вартість завищеного обсягу втраченого природного газу внаслідок нібито аварій становить понад 26 мільйонів гривень.

Генерал-майор Олександр Климчук очолює Департамент кібербезпеки СБУ, який представники ІТ-бізнесу звинувачують у тиску через обшуки, вилучення техніки і безпідставні кримінальні провадження. Про це йдеться у розслідуванні Данила Мокрика для програми “Наші Гроші з Денисом Бігусом”.

Невідомі машини завантажують зерно, яке, ймовірно, належить “Аграрному фонду”, і зберігається на шести елеваторах. Про це повідомляє прес-служба підприємства. “Щоб не допустити розкрадання державного майна, співробітники ПАТ “Аграрний фонд” вже подали заяву до Головного управління Національної поліції в Одеській області з проханням розпочати досудове розслідування, оскільки вчинені дії мають ознаки кримінального правопорушення”, – заявили в Фонді. У разі привласнення, розтрати або крадіжки зерна будуть завдані збитки державі в особі “Аграрного фонду” у розмірі близько 200 мільйонів гривень. Нацполіція відкрила кримінальне провадження за фактом розкрадання майна посадовими особами “Агроінвестгруп” та проведе зустріч із зерновими трейдерами, які постраждали від дій посадових осіб компанії.

Краматорський міський суд відправив під нічний домашній арешт мера Добропілля Андрія Аксьонова, підозрюваного в підробці документів і заволодінні бюджетними коштами. Таке рішення суд виніс 29 січня, повідомляє телекомпанія “Орбіта”. Відзначається, що судове засідання почалося з бійки і застосування сльозогінного газу, оскільки в залі були як прихильники, так і противники мера.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *