ТОП-5 антикорупційних подій тижня в Україні (4-10 лютого 2019 року)

Представляємо Вам новий огляд ТОП-5 антикорупційних подій тижня (4-10 лютого 2019 року)

 

1) Загальний антикорупційний фон: розгромний звіт про погіршення ситуацію з свободою від Freedom House, розгортання скандалу щодо звільнення Аласанії та публічні акції у справі Гандзюк

Україна в 2019 році залишається “частково вільною” країною, а її окупована Росією частина Крим отримала статус “невільної” території. Про це йдеться в оприлюдненому 5 лютого новому щорічному звіті міжнародної правозахисної організації Freedom House, інформує “Радіо Свобода”. За словами дослідників, рівень свобод в Україні дещо погіршився.

ТОП України

«Напади на журналістів, громадських активістів та членів меншин є частими та зазвичай безкарними. Правозахисні групи задокументували більше 50 нападів на активістів та правозахисників протягом перших дев’яти місяців року. У листопаді Катерина Гандзюк, активістка, яка займалась антикорупційними розслідуваннями і проводила моніторинг діяльності поліції у Херсоні, померла від травм, отриманих після того як нападник декількома місяцями раніше вилив на неї сірчану кислоту. Миколу Бичка, молодого захисника навколишнього середовища у Харкові, що організовував кампанії проти корупції та забруднення місцевих водосховищ викидами заводу з переробки відходів, було знайдено повішеним у лісі біля його села у червні. Друзі та родина, а також інші активісти вважають смерть Бичка підозрілою, однак поліція відмовилась повністю розслідувати справу та закрила провадження наприкінці року. Розслідування цих випадків загалом відбувалось тільки після суттєвого тиску з боку громадянського суспільства. Генеральний прокурор у вересні висловив думку про те, що громадські активісти самі спровокували напади на себе через критику влади. Зміна балу: Бал знизився з 3 до 2 через хвилю фізичних нападів на громадських активістів та нездатність влади провести ефективні розслідування і судове переслідування у відповідь.

Україні бракує закону, що регламентував би проведення демонстрацій і, особливо, передбачав свободу зібрань. Бал знизився з 3 до 2 через те, що праворадикальні екстремісти застосовують все більше погроз і насилля для запобігання або зриву громадських обговорень, зустрічей та демонстрацій.

В останні роки НДО зіткнулись зі зростаючою кількістю обмежень та погроз застосування насильства. У березні 2017 році Порошенко підписав закон, що збільшив нагляд за НДО, які фокусуються на боротьбі з корупцією, вимагаючи від їх керівництва, співробітників та підрядчиків подавати декларації про статки та доходи. У 2018 році зазнали невдачі спроби скасувати чи послабити такий крок, і громадські активісти почали подавати декларації. Законотворці-популісти пізніше використали цю інформацію для звинувачення груп у тому, що вони наносять шкоду Україні на користь зловмисних «іноземних агентів».

Журналісти продовжують знаходитись під загрозою насилля та залякування. Незалежний Інститут масової інформації зареєстрував 201 випадок порушення свободи ЗМІ у період з січня по листопад 2018 року. Серед цих випадків 28 включали побиття або напади, а 27 включали погрози та залякування. Потужний закон щодо доступу до публічної інформації, прийнятий у 2011 році, не впроваджується належним чином. Українські суди та правоохоронні органи іноді не здатні захистити права журналістів. У вересні суд задовольнив запит Генеральної прокуратури на отримання інформації з телефону журналіста, включно з перепискою та даними про місцезнаходження, за період 17 місяців. Раніше, у березні, журналісти та медіа-експерти звинуватили поліцію у втручанні в роботу ЗМІ та порушенні прав журналістів під час агресивного розгону протестувальників біля будівлі Верховної Ради. У лютому журналісти засудили поліцію за насильницький обшук журналісток, що намагались освітлювати судове слухання, на якому за посиланням на відео мав з’явитись Порошенко.

Корупція залишається системною, і спроби боротьби з нею реалізуються лише частково. За винятком конфлікту на Донбасі, основною перешкодою ефективному управлінню в Україні є корупція. Корупція залишається серйозною проблемою, і не вистачає політичної волі для її подолання , незважаючи на сильний тиск з боку громадянського суспільства. Антикорупційні органи неодноразово були вплутані у конфлікти політичного характеру з іншими державними органами та державними обранцями. Деякі законодавчі норми щодо електронного декларування можна обійти, частково через те, що недостатньо розвинуті інституції не повністю здатні ідентифікувати та карати порушників. Бізнес-середовище знаходиться під негативним впливом розповсюдженої корупції.

Україна довгий час страждала від корумпованих та політизованих судів, й останні ініціативи з реформування судової системи сповільнились або не виправдали очікувань. Конкурентний процес відбору судів до нового Верховного Суду було ініційовано у 2016 році, але він потрапив під потужну критику з боку громадського суспільства та інших спостерігачів через відмічений брак прозорості та необхідних консультацій і через нездатність відсіяти кандидатів, які не відповідали усім вимогам. Процес продовжиться у 2019 році. ГРД заявила, що ВККС ігнорує зроблені нею висновки та що її було «використано для легітимізації необхідного результату в очах громадськості та міжнародної спільноти». Хоча існують гарантії належного здійснення правосуддя, на практиці особи з фінансовими ресурсами та політичним впливом можуть уникнути покарання за правопорушення.

Чинна змішана система виборів до парламенту критикується за вразливість до маніпуляцій та підкупу виборців. Спостерігачі за виборчим процесом висловили занепокоєння розбіжностями в інтерпретаціях судами виборчого законодавства у випадках скарг стосовно реєстрації кандидата та стосовно інших питань, а також тривалими затримками у прийнятті судових рішень у справах, пов’язаних з виборами. Внутрішньо переміщені особи (ВПО), що складають близько 1.5 мільйона людей, мають законодавчі та практичні перепони на шляху до голосування.

Закон, що набув чинності в 2016 році, надає державне фінансування партіям, представленим у парламенті, однак така підтримка значною мірою йде на користь старим, а не нещодавно створеним партій. Українські олігархи мають значний вплив на політику через фінансову підтримку різних політичних партій. Бізнес-магнати з різними політичними інтересами володіють значною кількістю ЗМІ та здійснюють вплив на них, використовуючи їх як інструмент для просування власних інтересів. Порошенко володіє телевізійною мережею «П’ятий канал» і продовжує ігнорувати вимоги з боку груп за свободу преси, згідно з якими він має дотриматись попередньо даної обіцянки продати мережу.

У країні функціонують профспілки, однак страйки та протести з боку робітників відбуваються нечасто, оскільки найбільшому об’єднанню профспілок, що походить від трудової спілки радянської епохи, бракує незалежності від уряду та роботодавців на практиці. Власники заводів все ще мають можливість примушувати своїх робітників голосувати відповідно до своїх вподобань».

Святослав Вакарчук вважає, що до виборів президента, призначених на 31 березня, необхідно ухвалити новий Виборчий кодекс. “Вже найближчі вибори до парламенту треба провести за повністю пропорційною системою – відкритими регіональним списками з виключно партійним висуванням” – написав він у матеріалі для “Української правди”.

У 2017 році сукупна чиста вартість активів трьох найбагатших фізичних осіб перевищувала 6% ВВП України. Про це заявив віце-президент Світового Банку, який опікується країнами Європи та Центральної Азії, Сирілл Мюллєр під час презентації дослідження Світового банку. “Це майже вдвічі більше, ніж у Росії та втричі більше, ніж у Польщі. Відношення частки доходу найбагатших людей до ВВП майже не змінювалось з 2007 року”. Україні потрібно провести такі пріоритетні реформи: зміцнити судову систему, антикорупційні інститути та спроможність АМКУ виконувати закони та оптимізовувати державну підтримку підприємств для мінімізації викривлення конкуренції.

Зураб Аласанія, якого звільнили з посади голови правління Суспільного мовлення очікує, що Наглядова рада переголосує питання щодо його відставки у відкритому режимі. Про це він заявив в ефірі “Громадського”. Правління Суспільного мовника закликало Наглядову раду ПАТ “НСТУ” переглянути рішення про звільнення Аласанії. Водночас заступниця голови Наглядової ради НСТУ Світлана Остапа заявила, що Аласанію намагалися усунути з посади кілька разів. Аласанії не відомо, у чому його офіційно звинувачують. Наглядова рада опублікувала протокол засідання, на якому  звільнила Аласанію. Після заслуховування результатів діяльності Олексій Панич запропонував поставити питання про персональну відповідальність голови правління. Після голосування за звільнення донор Суспільного USAID призупинив дію гранта. Представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Арлем Дезір висловив занепокоєність через звільнення.

Батько херсонської активістки Катерини Гандзюк Віктор опублікував знімки загиблої, після того як її облили кислотою, щоб їх побачили виконавці, замовники злочину та чиновники. “Дев‘яносто шість днів у реанімаційному відділенні. Рани на все тіло. Спалене волосся. Обпечені очі. Постійний нестерпний біль. Тривалі виснажливі лихоманки. Чотирнадцять важких операцій. Щоденні перев‘язки під наркозом. Літри перелитої крові”, – написав він. За його словами, активістка три місяці провела в лікарні, лежачи на спині на жорсткій сітці без матраца, подушки і ковдри. За тиждень до нападу на активістку Катерину Гандзюк юрист голови Херсонської облради Владислава Мангера здав в оренду майже за безцінь підозрюваному в організації вбивства Олексію “Москалу” Левіну базу відпочинку на узбережжі Чорного моря. Про це йдеться в розслідуванні програми “Схеми”.

Через три місяці після смерті Катерини Гандзюк активісти пікетують адміністрацію президента Петра Порошенка та вимагають покарати винних у її вбивстві. Про це повідомляє ЦПК. “Активісти вимагають виключити із лав блоку Петра Порошенка голову ОДА Гордєєва і його заступника Рищука, яких підозрюють у причетності до нападу на Катю”. Після Банкової активісти пікетували офіс партії “Батьківщина”. Від партії Юлії Тимошенко активісти вимагали виключити з її лав голову Херсонської облради Володимира Мангера, якого вони вважають причетним до справи. Бюро Херсонської облорганізації ВО “Батьківщина” вирішило вважати Мангера виключеним з членів партії. Під маєтком глави МВС України Арсена Авакова відбулася акція, учасники якої “нагадали міністру про провину, що справа Катерини Гандзюк”.

Між учасниками акції “Хто замовив Катю Гандзюк?” на Контрактовій площі в Києві та поліцією сталися сутички, є постраждалі. За фактом побиття групи осіб біля Подільського управління поліції у Києві до ЄРДР внесено відомості про скоєння правоохоронцями кримінального правопорушення. На вул. Хорива, 20 “працівники поліції, перевищуючи свої службові повноваження, спричинили тілесні ушкодження мітингувальникам”. Поліція винесла постанови про звільнення затриманих на Подолі в Києві активістів ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк” і учасників С14. В аеропорту “Бориспіль” було затримано одного з засновників ініціативи Назарія Кравченка. Охоронці на форумі президента Петра Порошенка забрали телефон у активіста, який хотів підняти плакат “Хто замовив Катю Гандзюк?” та порвали плакат.

Правоохоронці вночі 7 лютого затримали у Львові підозрюваного в організації вбивства Віталія “Сармата” Олешка.

Олег Михайлик повідомив, що йому не продовжили надання державної охорони після 24 січня. “А потім вони зняли надану мені державну охорону. Вірніше, просто не продовжили її надання після 24 січня. Напевно, вже успішно розслідували замах на вбивство, встановили і затримали замовників та посередників. Створюється враження, що вони навмисно підштовхують, щоб я попросив політичного притулку в одній з європейських країн. Просто не бажаючи знову потрапляти під кулі трохи вбивці. Слідчі Нацполіції продовжили термін охорони одеського активіста.

Одеська журналістка Катерина Маденс заявляє, що вже близько місяця за нею ведеться стеження. Активісти зазначають, що дівчина пише про корупцію в органах влади в Одесі та безпосередньо про мера Геннадія Труханова. Поліція Одеси проводить перевірку заяви Маденс.

 

2) Справи НАБУ: 9 мільярдів гривень позовів від НАБУ, справа проти Гройсмана та «домініканський» відпочинок Кулика

Держава може повернути щонайменше 9 мільярдів гривень, якщо суди винесуть вироки у справах НАБУ та САП. Про це заявив Артем Ситник.

НАБУ самостійно аналізує декларації і не розраховує на допомогу НАЗК у їхній перевірці. Про це заявив директор НАБУ Артем Ситник.

Директор НАБУ Артем Ситник нагадує, що НАБУ не має компетенції розслідувати можливе незаконне збагачення чинного президента.

НАБУ розслідує велику кількість справ, у яких фігурує Національний банк України, при цьому про висунення підозри екс-голові банку Валерії Гонтаревій наразі не йдеться. Про це на брифінгу сказав директор НАБУ Артем Ситник.

Солом’янський райсуд м.Києва скасував постанову НАБУ про закриття кримінальної справи щодо прем’єр-міністра Володимира Гройсмана і членів Кабміну про зловживання владою і службовим становищем.

Детективи НАБУ повідомили колишньому генеральному директору ДП “Українська студія телевізійних фільмів “Укртелефільм” про підозру у зловживанні службовим становищем та використанні підроблених документів. Також про підозру повідомлено ще двом його співучасникам: організатору схеми та директору комерційного товариства. За версією слідства, колишній керівник “Укртелефільму” у змові з приватними особами відчужив на користь ТОВ майнові права на 67 об’єктів нерухомого майна (квартири, нежитлові приміщення, паркомісця), яке розташоване у місті Києві. Внаслідок цих дій державі в особі ДП завдано збитків на суму 68,72 млн грн.

Детективи НАБУ обшукують ПАТ “Аграрний фонд” через розтрату понад 240 млн гривень, близько сотні співробітників підприємства чекають на вулиці.

Рівень корупції і розкрадань на державному підприємстві “Укрзалізниця” пішов на спад після призначення головою правління Євгена Кравцова. Про це заявив Артем Ситник під час звітування про діяльність відомства.

Суд визнав відпочинок на узбережжі Домінікани поважною причиною неявки у судові засідання обвинуваченого у незаконному збагаченні екс-прокурора сил АТО Костянтина Кулика. Про це заявляє прес-служба САП.

Міністерство юстиції призначило перевірку роботи судового експерта, яка оцінювала якість так званих “рюкзаків Авакова”. Про це “Українській правді” повідомила сама експертка Надія Бугрова. “За словами представниці Міністерства юстиції, яка прийшла до офісу Бугрової, у неї вперше така ситуація, коли в експертів немає експертних висновків та журналу реєстрації. Саме тому представниця Мін’юсту не проводила перевірку і заявила, що їй потрібно проконсультуватися з керівництвом”.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура хоче арештувати 300 тисяч доларів США з британських рахунків екс-голови ДФС Романа Насірова.

Національне антикорупційне бюро завершило досудове розслідування у справі, де фігурував нардеп-втікач Олександр Онищенко.

Солом’янський райсуд Києва дозволив зняти електронний браслет з колишнього в.о. голови ДФС Мирослава Продана, який підозрюється у незаконному збагаченні, а також дозволив йому не здавати закордонний паспорт. “Фактично судом надано можливість підозрюваному безконтрольно пересуватись та виїздити за кордон”.

НАБУ продовжує розслідувати провадження щодо екс-міністра екології Миколи Злочевського попри встановлений судом термін у 2 місяці.

Речник Державної прикордонної служби України Олег Слободян заявив, що готовність комплексу прикордонних споруд на російсько-українському кордоні, так званий проект “Стіна”, наразі складає близько 30%.

 

3) Справи ГПУ та АРМА: легалізація мільйонів Януковича, зняття арешту з майна Захарченка та 25 мільйонів для АРМА

ГПУ на підставі ухвали Печерського райсуду Києва передала заарештовані раніше гроші чоловіка, якого підозрюють у співпраці з екс-прем’єром Павлом Лазаренком, Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами. ГПУ передала АРМА 110 700 євро та 9 300 доларів.

Слідчі фіскальної служби розслідують ймовірну легалізацію 115,88 мільйонів гривень у 2017 – 2018 роках, в тому числі, через банк сина екс-президента Віктора Януковича. Про це йдеться у судових рішеннях.

Вертолітний майданчик, що належить ТОВ “Амадеус Ко” і розташований на Парковій дорозі, 16-А, намагаються повернути Віктору Януковичу. Про це заявив перший заступник голови Київської адміністрації Микола Поворозник, повідомляє сайт міської влади.  За його словами, 24 січня Господарський суд Києва за позовом “Амадеус Ко” виніс рішення, яким заборонив Нацагентству з розшуку та менеджменту активів, одержаних від корупційних та інших злочинів та КП “Центр організації дорожнього руху” вчиняти будь-які дії щодо управління майном на Парковій дорозі, 16-А.

Печерський суд Києва скасував арешт майна нідерландської компанії “Фонд Адміністративне бюро LVV” у рамках справи про незаконне збагачення і відмивання грошей екс-міністра МВС Віталія Захарченка. Мова йде про 20 земельних ділянок, три будинки, квартиру і два машиномісця. Юрій Луценко запевняє, що Генпрокуратура повторно накладе арешт на майно. Майно, яке арештовували у справі Захарченка, належить підприємцю, який заперечує свій зв’язок з колишнім чиновником.

Міському голові міста Могилів-Подільський Петру Бровку вручили підозру у хабарництві. “15 тисяч доларів за 0,3 га землі під забудову. Вінницька прокуратура вручила міському голові Могилів-Подільська підозру про отримання від забудовника неправомірної вигоди у змові з начальником земельного відділу міськради”.

Заступнику начальника відділу Державного земельного кадастру ГУ Держгеокадастру у Васильківському районі Київської області повідомлено про підозру  в одержанні хабара у сумі 10,5 тисяч доларів США. Зазначається, що посадовця затримали за присвоєння кадастрових номерів земельних ділянок в межах Кодаківської сільської ради Васильківського району Київської області.

Військова прокуратура Центрального регіону затримала заступника директора оборонного підприємства на хабарі у 30 тисяч гривень. У грудні 2018 року затриманий вимагав від підприємця щомісяця давати хабар, розміром 15 тисяч гривень за укладення договору зберігання майна між ним та ДП МОУ, а також сприяння у подальшій безперешкодній господарській діяльності.

Агентство з розшуку та менеджменту активів з початку 2019 року отримало майже 25 мільйонів гривень від реалізації арештованого майна.

АРМА передало в управління приватній компанії арештовану квартиру екс-президента Віктора Януковича на Оболонській набережній у Києві.

 

4) Справи НАЗК: взаємні заяви про корупцію між Тимошенко та Порошенком, запуск єдиного реєстру корупціонерів та порушення в е-декларації Богдана Дубневича

Національне агентство з питань запобігання корупції запустило єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Відзначається, що реєстр містить інформацію про осіб, яких притягнули до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. Також у реєстрі є інформація про юридичних осіб, до яких застосовували заходи кримінально-правового характеру.

Кандидат у президенти Юлія Тимошенко звернулася до НАЗК щодо збагачення чинного президента Петра Порошенка. Відповідне звернення лідер фракції “Батьківщина” оприлюднила на погоджувальній раді парламенту. Тимошенко заявила, що з декларацій Порошенка випливає, що за 2018 рік президент “у 82 рази збільшив свої доходи”. “Частину своїх доходів він збільшив на тому, що дає свої особисті гроші своїй країні під час війни під відсотки”, – сказала вона. “Є абсолютний конфлікт інтересів між президентом, який має всі повноваження і призначає керівника Нацбанку, а також тим, що він своїй державі дає гроші під великі відсотки”. На її думку, НАЗК має скласти протокол про корупцію, бо Порошенко збільшив свої доходи у 82 рази й заробляє проценти на тому, що “дає в борг своїй країні”.

НАЗК перевірило декларації народних депутатів від фракції “БПП” Павла Різаненка і Богдана Дубневича, висновки щодо останнього будуть направлені до НАБУ. Про це повідомляє прес-служба НАЗК.

Народний депутат від “Радикальної партії Олега Ляшка” Сергій Скуратовський протягом двох років не декларував мальтійську компанію і яхту, яку згодом переписав на помічницю. Про це 5 лютого повідомляє Центр протидії корупції. Згідно з даними офіційного реєстру республіки Мальта, Скуратовський у 2015-2016 роках був єдиним власником мальтійської компанії “Bogena Ltd”.

Голова Генштабу Збройних сил Віктор Муженко, суддя Конституційного суду Олександр Касмінін, екс-суддя Тамара Грищенко та інші посадовці приватизували елітні квартири, які надавалися їм на час роботи. Про це йдеться у розслідуванні програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

14 адмінпротоколів стосуються Сумського міського голови Олександра Лисенка, який видавав розпорядження про преміювання працівників виконавчого комітету міськради, у тому числі себе, а також не повідомляв НАЗК про наявність у нього реального конфлікту інтересів. Зазначається, що мер на власний розсуд та бачення оцінював особистий вклад у результати роботи та протягом 7 місяців встановлював самому собі премії у розмірі 65% – 270% до суми свого посадового окладу, надбавок та доплат.

НАЗК направило до суду 16 адмінпротоколів щодо проректора КПІ Петра Ковальова за укладання договорів підряду в умовах конфлікту інтересів. Проректор у 2017-2018 роках, не повідомивши ректора університету про наявність у нього реального конфлікту інтересів, уклав 8 договорів підряду на загальну суму понад 634 тисячі гривень з ТОВ “Спецбудмонтаж-3”, керівником якого на момент підписання договорів був його рідний брат.

Юлія Тимошенко заявила, що подасть дві заяви на ім’я міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з приводу передвиборчої кампанії. “Президент, завдяки своєму найближчому соратнику Березенку і всьому його корумпованому оточенню, створює мережу в країні і роздає по тисячі гривень людям за голос. Це вже відомо всім – і ви не перекладете відповідальність на “Батьківщину”, яка такими речами не займається”. “Я і вся моя команда закликаємо міністра внутрішніх справ негайно розслідувати ці речі”. У поліцію надійшло дві заяви від Юлії Тимошенко, відкриті кримінальні провадження.

Партія “БПП” звинуватила “Батьківщину” та її очільницю кандидатку у президенти Юлію Тимошенко в підкупі виборців і зборі персональних даних. Про це заявив голова фракції БПП Артур Герасимов, повідомляє прес-служба партії. “Хотів би нагадати чим закінчуються для рядових виконавців подібні ініціативи їхньої лідерки: у Кілії, Одеської області, зовсім нещодавно, активістка “Батьківщини” була засуджена на п’ять з половиною років ув’язнення саме за підкуп виборців під час виборів до ОТГ”.

Кандидат у президенти Анатолій Гриценко заявляє, що його суперник Петро Порошенко дав вказівку виділити 2 мільярди гривен на підкуп виборців. Про це він заявив в ефірі програми “Право на владу”.  “Ключові фігури в штабі чинного президента, які це все організовують – знову кажу під запис Авакову, хай порушують провадження – їх дві: Віталій Ковальчук – перший заступник глави АП, і другий – це Сергій Березенко – тіньовий штаб, де зібрали таких креативних мерзотників, які це все роблять, це депутат фракції БПП”.

Оплата кандидатами роботи агітаторів і членів виборчих комісій є порушенням закону, за яке передбачена кримінальна відповідальність. Про це на брифінгу заявив Варченко, повідомляє прес-служба МВС. “Закон про вибори президента не передбачає те, що кандидати мають право платити спостерігачам і агітаторам під час виборчої кампанії. Спробу здійснити такі платежі нами буде розцінено та кваліфікуватиметься за статтею 160 ККУ “підкуп виборців”.

Станом на 9 лютого на території Київської області зареєстровано 67 правопорушень, що стосуються виборчого законодавства. Протягом тижня територіальними органами Нацполіціі розпочато 24 кримінальних виробництва і складені 118 адмінпротоколів щодо порушень під час виборчої кампанії-2019.

Поліція проводить перевірку за інформацією про підкуп виборців у приміщенні міськради Дніпра. Розповсюджувалися заяви про те, що в приміщенні міськради збирають паспортні дані пенсіонерів, щоб видати їм по 1000 гривень.

 

5) Корупційні схеми та хабарі тижня: екс-міністра Данилюк звинуватив Гройсмана в корупції, мільярдні банківські схеми та невиконана обіцянка Гнапа

Позафракційний нардеп, голова виборчого штабу Анатолія Гриценка Віктор Чумак заявив, що за “знищення військового потенціалу” української армії відповідальні чинний президент Петро Порошенко, секретар РНБО Олександр Турчинов і генпрокурор Юрій Луценко. Про це він сказав на засіданні Верховної Ради, реагуючи на заяву Луценка про те, що за міністра оборони Гриценка було розпродане майно армії.  “Я завжди говорив генпрокурору, коли той ще сидів у залі ВР, що “Дивіться, Юрію Віталійовичу, коли щось говориш, завжди можна вийти на самого себе”, і коли я чую, що готувались якісь величезні розкрадання армії у 2004-2005 році, то хочу звернутися до урядовців, що сидять тут в залі, які скажуть, що всі рішення про відчуження техніки і  майна приймаються Кабінетом міністрів”. “Юрій Віталійович тоді сидів тут і був керівником МВС і чого ж нічого не зробив? Ще нагадаю, що саме в ті часи секретарем РНБО, який забезпечував обороноздатність країни, був Петро Порошенко, а Олександр Турчинов був керівником СБУ”.

Колишній міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що державні чиновники вищого рангу “беруть” гроші з бюджету, щоб потім використовувати їх під час виборів. Про це екс-міністр сказав в інтерв’ю журналісту Володимиру Федорину в рамках спільного проекту Liga.Net і KRYM. На питання журналіста, чи є Гройсман корупціонером, екс-міністр відповів: “Так, він із задоволенням присмоктується до потоків. Навіщо? У нього своє підґрунтя: він хоче бути незалежним від президента. А для цього потрібно володіти своїм фінансовим ресурсом”.

Суд у Лондоні в ході попереднього слухання справи визнав однобоким матеріал ВВС, в якому йшлося про те, що посередники українського президента Петра Порошенка заплатили щонайменше 400 тисяч доларів за першу зустріч з американським колегою Дональдом Трампом. Про це повідомляє видання PressGazette. Юрист компанії Atkins Thomson Solicitors Грехем Аткінс, який представляє інтереси президента в позові проти ВВС, повідомив УП, що Високий суд Англії визнав публікацію видання такою, що нанесла шкоду репутації Порошенка. Служба BBC видалила зі свого сайту статтю, щодо якої подав позов президент Петро Порошенко, оскільки очікує рішення суду.

Напередодні визнання ПАТ “КБ “Хрещатик” неплатоспроможним з банку було виведено 2,3 мілярда гривень шляхом вкладення коштів у так звані “безцінні” папери. Про це повідомляє ФГВФО. “Однією зі схем, реалізованих напередодні запровадження у банку тимчасової адміністрації, стали операції з купівлі “(без)цінних” паперів компаній, що мають усі ознаки фіктивності. Компанії, що не мають на балансі жодних активів, обігових коштів, часто зареєстровані за однією юридичною адресою, а у штаті мають всього кілька працівників”.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у своїй роботі стикається зі схемами виведення і розкрадання коштів з банків їхніми керівниками та власниками. Найпоширеніші п’ять таких схем: 1. Кредитування пов’язаних осіб, надання кредитів неплатоспроможним позичальникам (або без фактичної наявності предметів забезпечення). За такою схемою діяли посадові особи банків “Фортуна” та “Південкомбанк”. 2. Зміна власника за допомогою держреєстраторів і нотаріусів. Ця схема була застосована щодо банків “Контракт”, “Дельта Банк”, “Златобанк”, “Укрінбанк”, “Родовід”, “Фінанси та кредит”. 3. Купівля “сміттєвих” цінних паперів. Цією схемою виведення ліквідних активів з банків, що стала однією з найпопулярніших, скористалися банки “Дельта”, “Хрещатик”, “Форум”, “Фінанси та кредит”, “Надра”. 4. Списання коштів з кореспондентських рахунків в іноземних банках Схема, яку використовували “Київська Русь”, “Дельта”, “Фінанси та кредит”. 5. Розкрадання на підставі підроблених SWIFT -повідомлень – так, “Дельта Банк” намагався вивести 43,4 млн доларів на підставі фіктивних SWIFT-повідомлень.

За фактом розтрати культурних цінностей у Києво-Печерській Лаврі відкрито кримінальне провадження. Про це повідомляє у суботу прес-служба СБУ.

Висунутий від партії “Сила людей” кандидатом у президенти Дмитро Гнап не перерахував у 2015 році на потреби армії 15 тисяч євро, які тоді отримали журналісти “Слідства. Інфо”. Водночас сам Гнап це підтвердив і запевнив, що скоро перерахує ці гроші журналістам. Про це повідомила керівник проекту Анна Бабінець. Вона була впевнена, що кошти дійсно пішли на потреби армії, але так сталося лише з частиною від загальної суми.

 

ТОП складено за матеріалами http://www.pravda.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *